Reklama

Święty Krzyż: 195. rocznica zatwierdzenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN

Świętowanie 195. rocznicy zatwierdzenia przez Kościół Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej odbyło 14 lutego w świętokrzyskim Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża. Oblaci odnowili swoje śluby zakonne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. dziękczynna za dar powołania zgromadzenia zakonnego oblatów do służby w Kościele sprawowana była w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej. Przewodniczył jej o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjatu.

Homilię wygłosił o. superior Marian Puchała OMI, który przedstawił postać świętego Eugeniusza de Mazenoda, założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz kontekst, w którym powstawało to zakonne zgromadzenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że początki oblackiego zgromadzenia, sięgają XIX wieku i dotyczą Prowansji, w południowej Francji. Były to czasy, kiedy Francja przeżywa głęboki kryzys; religijny, gospodarczy, polityczny, społeczny. W 1826 r. papieżem był Leon XII.

Reklama

– W tych niezwykłych okolicznościach nastał wielki dzień dla Eugeniusza de Mazenoda, czyli zatwierdzenie Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którego jest założycielem. Oto człowiek pochodzący z arystokratycznej rodziny, mający przed sobą perspektywę bogatego małżeństwa do czego namawiała go matka, albo wielkiej kariery wojskowej, do której z kolei nakłaniał go ojciec, w pewnej chwili swego młodego życia słyszy głos Bożego powołania; „Pójdź za Mną” – mówił superior.

Przełożony świętokrzyskiej wspólnoty podkreślił, że zwieńczeniem całego życia o. Eugeniusza de Mazenoda była jego kanonizacja. Dokonał tego w niedzielę misyjną, 3 grudnia 1995 r. święty Jan Paweł II. Na Świętym Krzyżu misjonarze oblaci obecni są od 1936 roku.

– Módlmy się za wszystkich misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię na krańcach świata, z dala od swoich najbliższych, swojej rodziny i ojczyzny, by byli godnymi świadkami Jezusa Chrystusa, by mogli wzrastać duchowo, nabierać odwagi i samozaparcia w misjonarskiej służbie. Módlmy się także o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne – zachęcał o. Marian Puchała OMI.

Obecnie Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy 3658 zakonników na świecie. Posługuje w nim 461 oblatów z Polski w 58 placówkach zagranicznych. Na terenie Polski oblaci pracują w 21 zakonnych placówkach. Głoszą Ewangelię w 68 krajach wśród najuboższych, począwszy od Afryki, poprzez Madagaskar aż po daleką północ, wśród Indian i Eskimosów.

Podziel się cytatem

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-02-14 22:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: kontrowersje wokół krzyża w gmachach państwowych Bawarii

HannahJoe7/pixabay.com

Ożywioną dyskusję wywołała decyzja rządu krajowego w Monachium, że od 1 czerwca br. we wszystkich gmachach państwowych Bawarii mają w widocznych miejscach zawisnąć krzyże.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Spotkanie proboszczów świata: chcemy usłyszeć, jak Jezus nadal działa dzisiaj

2024-04-30 11:06

Karol Porwich/Niedziela

- Nie przybyliście tutaj, by otrzymać nauczanie czy wykład nt. synodalności. Jesteście tutaj, by opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ historia każdego z was jest ważna - mówił kard. Mario Grech otwierając spotkanie „Proboszczowie dla synodu”. Odbywa się ono w połowie drogi między kolejnymi sesjami Synodu Biskupów nt. synodalności i w pewnej mierze jest odpowiedzią na pojawiający się zarzut, że głos kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty parafialne został dotąd niewystarczająco wysłuchany.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego