Reklama

Niedziela Legnicka

Panie uczyń mnie znakiem Twojej dobroci

ks. Piotr Nowosielski

W dniu 10 lutego 2021 r., parafia w Biedrzychowicach, była miejscem pożegnania i uroczystości pogrzebowych jej proboszcza śp. ks. kan. Jana Nowaka, który pełnił w tej parafii posługę od 2000 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który na początku Mszy św. dziękując za obecność wszystkim przybyłym i przekazując rodzinie i parafianom wyrazy współczucia mówił: - W tm zgromadzeniu, prosimy Pana Boga, by jeszcze to co jest, było brakiem w jego życiu, było przyjęte przez Boże miłosierdzie i wyrażamy wdzięczność za jego oddaną posługę duszpasterską w tej parafii i wszędzie, gdzie jako kapłan posługiwał i pracował.

W pogrzebie obok rodziny wzięli udział także: biskup świdnicki Marek Mendyk, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt, grono prawie 30 prezbiterów z których część stanowili księża rocznika święceń, siostry zakonne, wierni z parafii obecnej i poprzednich w których pracował, przedstawiciele władz samorządowych, społeczności szkolnych które znajdują się na terenie parafii i in.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilię wygłosił biskup Stefan Regmunt, nawiązując do liturgii Sowa Bożego, przypomniał, że

śmierć w jedności z naszym Panem i Zbawicielem, jest wprowadzeniem w wieczny odpoczynek, w świat wolny od codziennych trudów, a dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa, zmienia się nasze patrzenie na śmierć bliskich.

Przypomniał też jego drogę życia. Ks. Jan przyszedł na świat w 1949 r. w Oleśnicy. Tam ukończył Szkołę Podstawową i średnią i tam odkrył swoje powołanie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Ale będąc w nim, już jako kleryk został wcielony do odbycia Służby Wojskowej. W większości odbył ją we Fromborku. Po jej ukończeniu powrócił do Seminarium, ukończył je i 29 maja 1976 r. przyjął święcenia prezbiteratu we Wrocławiu.

- Jako motto swego kapłańskiego życia, przyjął słowa zapisane na jego prymicyjnym obrazku: „Panie uczyń mnie znakiem Twojej dobroci”. Te słowa towarzyszyły mu przez całe kapłańskie życie – mówił biskup Regmunt.

Jako wikariusz pracował najpierw przez 4 lata w parafii pw. św. Józefa w Wałbrzychu, następnie przez 7 lat we wrocławskiej parafii Św. Trójcy. W 1987 r. roku został mianowany administratorem,

Reklama

a następnie proboszczem parafii św. Mikołaja w Henrykowie Lubańskim. Stamtąd odszedł na 3 letni urlop zdrowotny, podczas którego przebywał na terenie parafii pw. Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie. W roku 2000, został ustanowiony proboszczem w Biedrzychowicach. W diecezji pełnił też różne funkcje: był Sekretarzem Katolickiego Uniwersytetu Ludowego w Gryfowie Śląskim – Biedrzychowicach; Ojcem Duchownym i Wicedziekanem dekanatu Gryfów Śląski.

W 2016 r. Prezydent RP, wydał patent oficerski awansując go na stopień podporucznika WP, tym samym doceniając czas jego służby wojskowej.

- Patrząc na całe jego życie, możemy powiedzieć że sprawował je gorliwie. Był pracowitym i zorganizowanym. Doceniano jego punktualność. Dla wielu księży był przykładem prowadzenia kancelarii parafialnej będąc przy tym rzetelnym archiwistą. Utrzymywał stały kontakt z kolegami kursowymi. Jako wikariusz zyskał sobie wielki autorytet u młodych. Umiał ich słuchać, poświęcał im wiele czasu, organizował wyjazdy, modlił się za nich i z nimi, odpowiadał na trudne pytania, stąd też wielu z nich, wybrało drogę odpowiedzi na głos powołania, jako kapłani siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego. Był człowiekiem charakteryzującym się postawą łagodności.

W dniu jego pogrzebu, tracimy już ósmego kolegę z naszego rocznika święceń – mówił bp Stefan.

Przytoczył też fragment testamentu zmarłego: „Dziękuję Bogu za wszystkie dobrodziejstwa, a szczególnie za łaskę powołania kapłańskiego, oraz polecam za przyczyną Najśw. Maryi Panny zbawienie moje miłosierdziu Najśw. Serca Jezusowego. Proszę o pamięć w modlitwie. Jeśli kogoś obraziłem czy skrzywdziłem, proszę o darowanie mi winy. Do parafian zwracam się z prośbą o zachowanie trzeźwości, o zachowanie obowiązków religijnych, zwłaszcza uczestnictwa w Mszy świętej niedzielnej, umiłowanie Boga i bliźniego. Wszyscy żyjcie w jedności z Bogiem i między sobą. Do zobaczenia w ojczyźnie niebieskiej”.

Reklama

Prosząc parafian o pamięć o zmarłym proboszczu i jego ostatniej woli dotyczącej życia religijnego parafii dodał:

- Żegnamy cię ks. Janie i zawierzamy cię Miłosierdziu Bożemu, prosząc dla ciebie o pełnię życia z Bogiem. Zawierzamy cię też Matce Bożej Łaskawej z Krzeszowa, prosząc o wstawiennictwo u Wiecznego Kapłana Jezusa Chrystusa. Dziękujemy za dobro które nam przekazałeś i dobro którego nas uczyłeś. Żyj w pokoju.

Po Mszy św., po słowie dziekana dekanatu Gryfów Śląski, modlitwie Ostatniego Pożegnania, i procesji w kondukcie żałobnym, trumna z jego ciałem została złożona na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Ks. Kanonik, zakończył swoje ziemskie życie 5 lutego 2021 r. w 72. roku życia i 45. roku kapłaństwa.

Dzień wcześniej, 9 lutego, o godz. 18.00 miało miejsce wprowadzenie trumny z ciałem kapłana

i modlitwa różańcowa, a o godz. 19.00 została odprawiona Msza święta, pod przewodnictwem ks. prał. Leopolda Rzodkiewicza, Wikariusza Biskupiego.

Zmarłego księdza Jana, polecamy pamięci modlitewnej.

  

Zobacz zdjęcia: Biedrzychowice pogrzeb ks kan. J. Nowaka


Podziel się:

Oceń:

2021-02-12 20:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...