Reklama

Wiadomości

Rola turystyki religijnej w promocji Polski

Piotr Sionko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Turystyka religijna jako element integracji międzykulturowej” to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 9 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Eksperci z różnych stron świata będą rozmawiać na temat roli pielgrzymowania i turystyki religijnej w poszczególnych krajach oraz o wzajemnej współpracy miejsc kultu religijnego.

„Każdego roku sanktuarium w Łagiewnikach przyciąga 2 miliony pielgrzymów z blisko 100 krajów, a na całym świecie do miejsc świętych wędruje już około miliard turystów. Nie tylko dzięki obiektom sakralnym, ale także dzięki Janowi Pawłowi II - Kraków i cały region Małopolski zyskał bardzo mocną pozycję na mapie turystyki religijnej” - uważa Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. Informacji Urzędu Miasta Krakowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem organizatorów spotkania w 2016 r. oczy całego świata znów będą zwrócone w stronę Krakowa i Polski z okazji organizacji Światowych Dni Młodzieży. Podczas konferencji uczestnicy będą mogli porozmawiać o tym w jaki sposób jeszcze lepiej wykorzystać ten potencjał i jakimi spostrzeżeniami w tej dziedzinie mogą podzielić się z nami Włochy czy Ukraina?

Powitanie uczestników konferencji odbędzie się 8 października wieczorem w klasztorze ojców franciszkanów w Krakowie. W spotkaniu udział weźmie m.in. Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa, Jacek Krupa członek zarządu województwa małopolskiego oraz bp Tadeusz Pieronek.

Konferencja rozpocznie się 9 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uczestniczyć w niej będzie m.in. dr hab. Elżbieta Bilska-Wodecka z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Roman Bogacz, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W trakcie wydarzenia Bartłomiej Walas, wiceprezydent Polskiej Organizacji Turystycznej będzie mówił na temat roli turystyki religijnej w promocji Polski. Prelegenci będą omawiać także tradycje i stan obecny pielgrzymowania i turystyki religijnej w Polsce, a także porozmawiają na temat turystyki pielgrzymkowej i dialogu międzykulturowego.

Reklama

Z kolei referat pt. „Szlak św. Jakuba jako element integracji międzykulturowej w Europie” wygłosi prof. Adeline Rucquoi, Prezes Societe Francaise des Amis de Saint-Jacques-de Compostelle. Natomiast wykład pt. „Centra turystyki religijnej w Ukrainie Zachodniej jako ośrodki dialogu międzykulturowego przedstawi dr Yuriy Zinko z Uniwersytetu Lwowskiego. Ponadto o współpracy miejsc pielgrzymkowych we Francji opowie Piotr Rak, wicedyrektor Sanktuarium La Salette.

Podczas konferencji o turystyce religijnej we Włoszech i współpracy Kościoła z instytucjami będzie mówił Massimo Pavanello, Kierownik Wydziału Turystyki, Konferencja Episkopatu w Lombardii.

A na temat platformy współpracy Kościoła i branży turystycznej przy organizacji Światowych Dni Młodzieży opowie ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

W trakcie konferencji uczestnicy nawiążą również do VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Będą rozmawiać także o doświadczeniach biur podróży w zakresie turystyki pielgrzymkowej oraz o współpracy dysponentów miejsc kultu religijnego z branżą turystyczną.

Uczestnicy konferencji będą mówić także o idei powołania Międzynarodowego Forum Miast i Miejsc Pielgrzymkowych.

Konferencji towarzyszyć będą wycieczki studyjne do miejsc kultu religijnego oraz prezentacje miejsc związanych z turystyką religijną.

Konferencja organizowana jest przez Województwo Małopolskie i Gminę Kraków.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-04 13:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rowerem nad Welem

Lidzbark Warmiński

ZeroJeden/ pl.wikipedia.org

Lidzbark Warmiński

Okolice Lidzbarka, nazywane niekiedy Pojezierzem Welskim, są bogate we wzgórza, lasy i jeziora, ale wszystko zdaje się tam skupiać wokół malowniczej rzeki Wel. Rzeka, przemykająca przez dziesięć jezior i oplatająca zakolami miasto, jest największą atrakcją okolicy.

Więcej ...

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej ...

Potrzebna jest modlitwa całego Kościoła

2024-07-03 00:09

Br. Kacper Grabowski CSsR

Tam, gdzie mama, tam też dom. Maryja nigdy nie trzyma zegarka w ręce, ona zawsze nas oczekuje, zawsze przyjmuje nas z otwartymi rękami – powiedział o. Ryszard Bożek CSsR.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...