Reklama

Polska

Prymas: katecheza powinna być obowiązkowa

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katecheci z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyli dziś w Gnieźnie w dorocznym Dniu Katechetycznym. Kilkugodzinne spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Mówił on, że katecheza jest niezbędna w kształceniu ogólnym i dlatego powinna być obowiązkowa.

W krótkim słowie skierowanym do katechetów na początku Eucharystii metropolita gnieźnieński przypomniał o niezastąpionej roli rodziców w wychowaniu młodego człowieka. Jak podkreślił, Kościół i szkoła mogą rodziców w tym zadaniu wspierać, nie mogą ich jednak zastąpić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Chodzi o to, aby w naszych rodzinach wzrastali ludzie prawego sumienia, którzy nie tyle słowem, co czynem będą głosić Ewangelię i pokazywać, że główną dominantą w ich życiu jest miłość” – mówił abp Kowalczyk.

Powtórzył również po raz kolejny, że katecheza jest niezbędna w kształceniu ogólnym i dlatego powinna być obowiązkowa.

Prymas skierował także do katechetów specjalny list, w którym zachęcał, aby nie ustawali w pogłębianiu wiary i osobistej więzi z Chrystusem.

„Zachęcam Was, byście jako głosiciele słowa nie szczędzili czasu na życie sakramentalne, na modlitwę osobistą. (…) Każdy człowiek spotyka w swoim życiu wielu ludzi i nawiązuje z nimi przeróżne relacje na płaszczyźnie rodzinnej, przyjacielskiej czy zawodowej. W wyjątkowej sytuacji jesteście Wy – drogie Katechetki i drodzy Katecheci, którzy nawiązujecie kontakt w szkole nie tylko ze swoimi uczniami i ich rodzicami, ale także z wieloma innymi nauczycielami. Owo bogactwo osób niesie ze sobą radości i smutki. Potrzeba zatem ciągłej modlitwy za tych wszystkich, z którymi wspólnie wychowujecie oraz za tych, których nauczacie i formujecie zarazem” – napisał abp Kowalczyk.

Do pogłębiania wiary zachęcał katechetów także bp Krzysztof Wętkowski. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. podkreślił, że potrzeba dziś podjęcia odpowiedzialności za kształtowanie w duchu wiary życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. Nie można tego zrobić bez pogłębienia osobistej więzi z Chrystusem, która wpływa bezpośrednio na nasze postawy duchowe i moralne.

Reklama

„Żeby to osiągnąć, trzeba na nowo uświadamiać sobie, że mamy udział w łasce Boga, że musimy z tą łaską współpracować. To nas będzie prowadzić do kształtowania postaw duchownych i moralnych, które są zgodne z wyznawaną wiarą. Dobrze wiemy, że największa trudność polega na tym, aby była zgodność pomiędzy tym, w co wierzymy i wyznajemy, a tym, jak żyjemy. Wiąże się to także z zaangażowaniem w życie Kościoła i świadectwem chrześcijańskiego życia. Wiara bowiem, chociaż jest sprawą osobistą, nie jest sprawą prywatną i dlatego naszym obowiązkiem jest, aby wiara przenikała nasze życie rodzinne, społeczne i zawodowe” – tłumaczył bp Wętkowski.

Po Mszy św. katecheci spotkali się w auli gnieźnieńskiego seminarium duchownego, gdzie zapoznali się z nowościami wydawniczymi. W sposób szczególny podziękowano także tym, którzy obchodzą okrągłe rocznice pracy. Odebrali z rąk bp. Wętkowskiego podziękowania i listy gratulacyjne od abp. Józefa Kowalczyka. Odbył się także koncert ewangelizacyjny poznańskiego zespołu „Lumen”.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-31 17:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pilny komunikat Biskupa Świdnickiego na temat uczestnictwa dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej

Praktyki katechetyczne kleryków WSD w Częstochowie

Archiwum WSD w Częstochowie

Praktyki katechetyczne kleryków WSD w Częstochowie

Biskup Marek Mendyk przypomina rodzicom o zapisywaniu dzieci i młodzieży na katechezę szkolną.

Więcej ...

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli