Reklama

Wielka Brytania

Anglia i Walia: „klejnoty” czekają na odkrycie

170 lat temu papież Pius IX bullą „Universalis Ecclesiae” przywrócił hierarchię kościelną w Anglii. Utorował tym samym drogę do odrodzenia wiary katolickiej na tym terenie i znacznego dynamizmu w budowaniu kościołów. W nawiązaniu do tego wydarzenia ukazała się książka dziennikarki Eleny Curti, w której rzuca ona światło na 50 niezwykłych katolickich kościołów w Anglii i Walii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

George Stack, arcybiskup Cardiff i przewodniczący Komitetu ds. Dziedzictwa Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, publikację określa mianem „przełomowej”.

„Fifty Catholic Churches to See Before You Die” – intrygujący tytuł skrywa pełen odkrywczych detali opis kościołów, które na publicystce najstarszego katolickiego czasopisma w Anglii – „The Tablet” – wywarły niezatarte wrażenie. Pisze ona o prawdziwych „klejnotach”, łączących w sobie bujność dziejów, architektury i ludzkich losów, „klejnotach” przeważnie kompletnie nieznanych lub zapomnianych, które dzisiaj z trudnością walczą o przetrwanie. Każdy opis to fascynująca historia, zaludniona przez odważne, stare katolickie rodziny; kapłanów-wizjonerów oraz ubogich, irlandzkich imigrantów ofiarowujących ciężko zarobione grosze i swoją pracę na podniesienie z ruiny lub budowę kościoła, w którym mogli wyznawać Chrystusa. Dzięki nim zdziesiątkowana przez wieki liczba katolików w Anglii zaczęła stale rosnąć: w 1770 roku było ich 80 tysięcy, a w chwili ukazania się papieskiej bulli, było to już niespełna pół miliona wyznawców. Również w angielskiej klasie średniej przybywało konwertytów, przejścia na katolicyzm nie brakowało również wśród arystokracji. Papieska bulla z 1850 roku miała fundamentalne znaczenie dla procesu odradzania się na tej ziemi wiary katolickiej.

W swojej książce Elena Curti przybliża Brytyjczykom m.in. te kościoły, które właśnie wtedy zbudowano. Obecnie w Anglii i Walii istnieje blisko 3 tys. kościołów katolickich, a 34 z nich należą do klasy I i znajdują się na liście najważniejszych brytyjskich zabytków.

Podziel się cytatem

„Najsłynniejsze katolickie świątynie były mi znane, ale gdy podróżowałam wzdłuż i wszerz Anglii i Walii zdałam sobie sprawę, ile fantastycznych kościołów jest zupełnie nieznanych. Można je znaleźć na przedmieściach, przy wiejskich drogach, w sercu miast i miasteczek. Odwiedzić je, to docenić bogaty skarb katolickiego dziedzictwa, który czeka na odkrycie. Większość z tych 50 kościołów jest dobrze utrzymanych, ale w przypadku małych obiektów, zwłaszcza w uboższych okolicach, koszty opieki nad budynkiem znajdującym się na liście zabytków są często przytłaczające. Kilka z nich walczy o zebranie pieniędzy na pilne naprawy, a co najmniej jeden z tych kościołów znajduje się w rejestrze obiektów «zagrożonych». Chcę, aby moja książka zwróciła uwagę na najpiękniejsze kościoły katolickie i zachęciła do wspierania ich konserwacji. Po odwiedzeniu moich ulubionych, mam nadzieję, że czytelnicy zechcą odkryć własne” – zachęca Elena Curti.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2020-10-09 17:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Episkopat Anglii i Walii: Eucharystia na pierwszym miejscu

Episkopat Anglii i Walii wskazał główne wyzwania dla Kościoła po pandemii. Na pierwszym miejscu biskupi stawiają powrót do praktykowania żywej wiary we wspólnocie Kościoła. Wskazują również, że pandemia wyodrębniła grupy ludzi, których należy przywrócić Chrystusowi lub podtrzymać w nich płomień wzrastającej wiary.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

2024-05-15 20:50

Materiał prasowy

Czy da się zacumować okręt na środku morza? Czy Bóg mówi przez sny? I czy Boże Ciało przypadające w maju to jedyny związek Eucharystii z Maryją? Zapraszamy na szesnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej według św. Jana Bosko.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli