Reklama

Kościół

Rozpoczęła się 138. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba

Rozpoczęła się 138. Najwyższa Konwencja Kolumba - jest to międzynarodowe spotkanie członków i przywódców tej organizacji z całego świata. Dla globalnej wspólnoty katolickich mężczyzn Konwencja jest czasem podsumowania działalności w ostatnich 12 miesiącach i wytyczaniem nowych kierunków rozwoju na najbliższy czas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze względu na pandemię koronawirusa po raz pierwszy w niemal 140-letniej historii Rycerze nie spotykają się osobiście. Poszczególne krajowe delegacje spotykają się w jednym miejscu, by we wszystkich spotkaniach uczestniczyć online. Liczna polska delegacja spotkała się w Zakopanem, by wspólnie wziąć udział w najważniejszym wydarzeniu tej organizacji w całym roku.

"Tegoroczna konwencja jest szczególnie ważna, gdyż w czasie pandemii Rycerze Kolumba przekazują w praktyce przesłanie Jana Pawła II: Nie lękajcie się!" - powiedział Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce Krzysztof Zuba. "Rycerze każdego dnia pokazują, jak ważna jest pomoc bliźniemu w tym trudnym okresie. Po prostu dają nadzieję w czasie niepokoju, jednocześnie mocno opowiadając się za życiem na każdym jego etapie, troszcząc się o los rodzin i wyrażając niegasnącą solidarność z kapłanami i biskupami naszego Kościoła" - zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

Miniony rok był rekordowy w zakresie sumy darowizn charytatywnych i godzin przeznaczonych przez poszczególne grupy Rycerzy na całym świecie na rzecz potrzebujących. "Z dumą informuję, że w zeszłym roku nasi członkowie po raz kolejny ustanowili rekord w wysokości charytatywnych darowizn, przeznaczając wspólnie na cele dobroczynne 187 milionów dolarów i poświęcając służbie 77 milionów godzin" - powiedział Najwyższy Rycerz Carl Anderson w swoim przemówieniu otwierającym uroczyste wydarzenie.

Reklama

O swojej modlitewnej bliskości zapewnił Rycerzy Kolumba i wszystkich uczestników Najwyższej Konwencji papież Franciszek. "Jego Świątobliwość jest wdzięczny za te i wiele innych, niezliczonych sposobów, w które Rycerze Kolumba kontynuują niesienie profetycznego świadectwa o Bożym pragnieniu bardziej braterskiego, sprawiedliwego i godziwego świata, w którym wszyscy widzimy w sobie bliźnich i nikt nie jest opuszczony" - napisał kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Reklama

27 maja 2020 roku Franciszek podpisał dekret zatwierdzający cud przypisywany wstawiennictwu założyciela Rycerzy Kolumba, sługi Bożego ks. Michaela McGivney'a. Zostanie on beatyfikowany w czasie uroczystej mszy św. 31 października tego roku. "Papież ufa, że to święto będzie dla Rycerzy bodźcem do pogłębienia swojego zaangażowania w życie Miłosierdziem, Jednością i Braterstwem jako uczniowie-misjonarze" - napisał kard. Parolin.

Podziel się cytatem

Reklama

List z pozdrowieniami do uczestników i organizatorów tego wydarzenia skierował również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Reklama

"Chciałbym wyrazić wielki szacunek i uznanie dla realizowanej przez Rycerzy misji czynienia dobra. Owoce działalności Zakonu Rycerzy Kolumba wystawiają Państwa organizacji piękne i chlubne świadectwo" - napisał Prezydent. "W setną rocznicę urodzin Ojca Świętego pragnę przekazać radość i satysfakcję, że nauczenie i dziedzictwo wielkiego Polaka są pamiętane i rozwijane w codziennym działaniu Rycerzy, że ze służby bliźniemu uczynili Państwo swój znak rozpoznawczy" - podkreślił. Rycerze Kolumba rozpoczęli działalność w Polsce właśnie na zaproszenie Papieża Polaka.

Reklama

Najwyższa Konwencja jest również okazją do wręczenia nagród i wyróżnień za działalność programową oraz wysiłki na rzecz rozwoju wspólnoty w poszczególnych krajach. W tym roku międzynarodową nagrodę za działanie na rzecz rodziny otrzymała rada Rycerzy Kolumba służąca przy parafii św. Wojciecha w Częstochowie. 7-8 marca częstochowscy Rycerze zorganizowali nabożeństwo z Ofiarowaniem Rodziny Świętej Rodzinie oraz konferencję dla rodzin, w czasie której uczestniczące w wydarzeniu kobiety otrzymały liczne upominki z okazji Dnia Kobiet. Całe wydarzenie było połączone ze zbiórką funduszy na rzecz rehabilitacji dla niepełnosprawnego chłopca.

Podziel się cytatem

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 14 lat i liczą ponad 6 tys. członków działających w 120 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 27 maja 2020 roku papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu ks. McGivney'a, czym zakończył jego proces beatyfikacyjny. Ks. McGivney zostanie ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego 31 października 2020 roku.

Podziel się:

Oceń:

2020-08-05 12:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jarosław Kaczyński: "Musimy odrzucić wielką ofensywę zła. Musimy wygrać!"

Screen/FB PiS

Wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa Porozumienia Jarosława Gowina i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry - to niektóre z wydarzeń drugiego dnia konwencji PiS „Myśląc: Polska” w Katowicach.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...