Reklama

Kościół

O. Piotr Jackowski OCD nowym prowincjałem karmelitów bosych

karmel.pl

Dotychczasowy przeor wspólnoty lubelskiej o. Piotr Jackowski OCD został wybrany prowincjałem Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

23 lipca 2020 r. X Kapituła Prowincjalna Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych dokonała wyboru prowincjała. Został nim o. Piotr Jackowski OCD, dotychczasowy przeor wspólnoty lubelskiej, wcześniej przez wiele lat pełnił posługę wychowawcy młodych braci.

W czasie sesji popołudniowej zgromadzeni na kapitule zakonnicy dokonali wyboru Rady Prowincjalnej: o. Piotr Hensel, o. Stanisław Fudala, o. Tadeusz Florek, o. Grzegorz Tyma. Do obowiązków radnych prowincjalny należy wspomaganie prowincjała w zarządzaniu prowincją w obszarach formacji początkowej i permanentnej, duszpasterstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W drugiej części obrad podjęto sprawy wniesione do kapituły przez członków krakowskiej prowincji, nad którymi podjęto pogłębioną refleksje.

Od 21 lipca w Wadowicach trwa X Kapituła Prowincjalna Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych pod hasłem „Być karmelitami bosymi dzisiaj”. Kapituła to najwyższy organ władzy prowincji, w trakcie obrad wybierany jest nowy przełożony prowincjalny, przełożeni lokalni. To pociąga za sobą również rewizję odpowiedzialnych za formacje i dzieła prowincji, takie jak wydawnictwo, Karmelitański Instytut Duchowości, domy rekolekcyjne-pielgrzymkowe.

W 1562 r. hiszpańska karmelitanka Teresa od Jezusa, w odpowiedzi na kryzys zakonu, zdecydowała się założyć pierwszy klasztor karmelitanek zwanych bosymi, co było odpowiedzią na pragnienie większej doskonałości w duchu ewangelicznego radykalizmu. Sześć lat później św. Teresa przy współudziale św. Jana od Krzyża doprowadziła do założenia pierwszego klasztoru karmelitów bosych w Duruelo. Nowy Zakon Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Zakon Karmelitów Bosych – OCD), z żeńską gałęzią mniszek bosych (żyjących w zamkniętych klasztorach klauzurowych) w 1593 r został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską.

W Polsce karmelici bosi pojawili się już w roku 1605, zakładając pierwszy klasztor w Krakowie. W 1612 r. do Polski przybyły karmelitanki bose. W następnych latach karmelici założyli kilkanaście klasztorów m.in. w Lublinie, Poznaniu, Lwowie, Przemyślu, Wilnie (Ostra Brama), Warszawie, Berdyczowie. W 1633 r. powstał klasztor eremicki w Czernej pod Krakowem. Czas rozbiorów przyniósł kasatę prawie wszystkich klasztorów z wyjątkiem konwentu w Czernej, który pod koniec XIX w., dzięki działalności św. Rafała Kalinowskiego (1835-1907), stał się zaczynem odnowy Karmelu na ziemiach polskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wskrzeszono w roku 1920 prowincję polską. W roku 1993 nastąpił podział Karmelu polskiego na prowincję krakowską i warszawską.

Reklama

Posługa karmelitów bosych jest różnorodna. Priorytetowym zadaniem jest apostolstwo życia duchowego, zgodnie z zasadą św. Teresy: „vivir y comunicar – żyć i dzielić się z innymi”. Karmelici czynią to poprzez słowo głoszone i pisane. Prowadzą domy rekolekcyjne, domy modlitwy i centra duchowości. Angażują się w posługę rekolekcyjną, głoszą konferencje duchowe i dni skupienia, wiele godzin poświęcają posłudze w konfesjonale i kierownictwu duchowemu. Obecność karmelitów zauważyć można także w aulach uniwersyteckich, w duszpasterstwie parafialnym i na misjach.

Na wszystkich kontynentach świata jest w sumie ponad 4 tysiące zakonników, kapłanów i braci zakonnych. Szczególnie żywo Karmel bosy rozwija się w Indiach i w Afryce. W Polsce, od roku 1993, istnieją dwie prowincje: krakowska i warszawska. Ta pierwsza liczy 218 braci, a druga – 115.

Podziel się:

Oceń:

2020-07-24 10:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Głosić Jezusa z ranami

Niedziela warszawska 50/2021, str. I

O. Wojciech Ciak, karmelita bosy

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

O. Wojciech Ciak, karmelita bosy

O tym, czy warszawskie Carmelitanum jest tyko dla karmelitów, jak owocnie pomilczeć i czy kryzys w życiu duchowym może być czymś dobrym, z o. Wojciechem Ciakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...