W wolnej chwili

Liga hiszpańska - Real Madryt po raz 34. mistrzem kraju

PAP/EPA/Rodrigo Jimenez

Piłkarze Realu Madryt po raz 34. w historii, ale po raz pierwszy od 2017 roku, zapewnili sobie tytuł mistrza Hiszpanii. W 37. kolejce ekstraklasy wygrali u siebie z Villarrealem 2:1 i przed ostatnią serią mają siedem punktów przewagi nad Barceloną.

"Królewscy" wygrali wszystkie dziesięć meczów po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, tracąc w nich zaledwie cztery bramki. W całym dotychczasowym sezonie podopieczni Zinedine Zidane'a ponieśli zaledwie trzy porażki. Mają jednak na koncie też sporo, bo aż osiem, remisów.

W czwartek Real podszedł do spotkania z bardzo dobrze dysponowanym w ostatnim czasie Villarrealem w pełni skoncentrowany. Piłkarze chcieli zapieczętować sukces u siebie, mimo że na trybunach nie mógł zasiąść żaden kibic.

Już w pierwszej połowie - w 29. minucie - udało się "Królewskim" wyjść na prowadzenie. Bramkę wypracował niezawodny w ostatnim czasie francusko-chorwacki duet Luka Modric i Karim Benzema. Ten drugi wykorzystał też jeszcze w 77. minucie rzut karny. W ten sposób Francuz powiększył swój dorobek w tym sezonie do 21 goli i ustępuje jedynie Argentyńczykowi Lionelowi Messiemu, który w barwach Barcelony strzelił dwie bramki więcej.

"Duma Katalonii" ma pewne wicemistrzostwo kraju. Po czwartkowej przegranej z Osasuną (1:2) ma 10 punktów przewagi nad Atletico Madryt.

Do zakończenia rozgrywek pozostała do rozegrania jedna kolejka, zaplanowana na 19 lipca. Real na wyjeździe zagra z Leganes. (PAP)

mar/ co/

2020-07-17 08:27

Hiszpania: piłkarze Sportingu Gijón powrócą do przedmeczowej modlitwy

wikipedia.org

Władze hiszpańskiego klubu Sporting Gijón zgodziły się na odmawianie przez zawodników przed meczami modlitwy. Do ponownej współpracy zaprosiły też byłego kapelana klubu ks. Fernando Fueyo, który w lutym br. otrzymał zakaz wstępu do szatni piłkarzy. Do rezygnacji z posługi kapłana wśród zawodników przyczynił się ówczesny trener zespołu z Asturii Joan Sicilia.

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Archiwum

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

2024-05-22 19:27

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r. Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.