Reklama

Wiadomości

Piontkowski: w tym roku matury odbywają się w szczególnych okolicznościach

PAP/Leszek Szymański

W tym roku matury odbywają się w szczególnych okolicznościach, obowiązują wytyczne sanitarne. Mam nadzieję, że dzięki bezpiecznym warunkom maturzyści skupili się na arkuszach egzaminacyjnych i wyniki będą najlepsze z możliwych - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym obowiązkowym dla wszystkich maturzystów, rozpoczęła się sesja egzaminów maturalnych.

"W tym roku egzaminy odbywają się w szczególnych okolicznościach. Kiedy szkoły nie funkcjonują w pełnym zakresie. I dlatego postaraliśmy się przygotować takie wytyczne, takie reguły funkcjonowania szkół w okresie egzaminów, by szkoła była bezpiecznym miejscem dla maturzystów i dla nauczycieli" - powiedział szef MEN w poniedziałek na konferencji prasowej.

Podziel się cytatem

Reklama

Minister edukacji narodowej przypomniał, że wytyczne zostały uzgodnione z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia. "Jest tam kilkanaście bardzo szczegółowych zadań, które dyrektorzy, nauczyciele, przygotowując szkoły do egzaminów powinni zrealizować" - podkreślił Piontkowski. Podał, że ogromną część z nich przygotował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Reklama

Minister edukacji przypomniał, że zgodnie z wytycznymi, maturzyści w drodze do szkoły, do sali egzaminacyjnej mają zachowywać dystans społeczny, mieć osłonięty nos i usta przed budynkiem szkolnym i na korytarzach szkolnych. Przypomniał, że to także obowiązek dezynfekcji sal. "Tak by maturzyści czuli się tam bezpiecznie" - powiedział Piontkowski. Dodał, że zgodnie z wytycznymi obowiązują większe odległości między miejscami, które zajmują maturzyści podczas egzaminu; w ubiegłych latach to był metr, teraz jest minimum półtora metra między maturzystami. Abiturienci muszą mieć własne przybory piśmienne.

"Na sali nie muszą nosić maseczek, tak, aby swobodniej czuli się i mogli rozwiązywać arkusze. Mamy nadzieję, że dzięki tym bezpiecznym warunkom, maturzyści skupili się przede wszystkim na arkuszach egzaminacyjnych, na pytaniach, które tam były. Skoncentrowali się i wyniki będą najlepsze z możliwych. Trzymamy z nich kciuki także podczas kolejnych dni egzaminu maturalnego" - powiedział Piontkowski.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji czerwcowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w lipcu; termin jej wyznaczono na 8-14 lipca. Wyniki matur ogłoszone zostaną do 11 sierpnia. "Wtedy, po uzyskaniu przez maturzystów zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego, będzie mogła rozpocząć się sesja rekrutacyjna do szkół wyższych" - wskazał szef MEN.

Reklama

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 8 września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. "Egzaminy poprawkowe zostaną sprawdzone do końca września i na tych uczelniach, na których będą jeszcze wolne miejsca, będzie możliwość rekrutacji" - zauważył Piontkowski. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-06-08 14:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"DGP": Łatwiejsza matura, również rozszerzona, zachęca do zdawania

Adobe Stock

Pandemiczne poluzowanie skusiło starsze osoby bez egzaminu dojrzałości albo poprawiające słabe wyniki do zdawania w tym roku matury - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania