Reklama

Niedziela Częstochowska

O. J. Tomziński i A. Mari wspominali bł. Jana Pawła II

Mateusz Pośpiech

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O bł. Janie Pawle II jako człowieku wielkiej pokory i modlitwy opowiedzieli o. Jerzy Tomziński paulin, ostatni polski uczestnik Soboru Watykańskiego II i Arturo Mari fotograf Jana Pawła II, którzy wieczorem 18 maja byli gośćmi spotkania z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Spotkanie odbyło się również z okazji przypadającej 93. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

„Karol Wojtyła szczególnie objawił się na Soborze Watykańskim II. Zresztą trzeba pamiętać, że na Soborze obecna była Polska i to było ogromnie ważne”- wspominał o. Jerzy Tomziński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Tomziński zaznaczył, że „Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłej pokory”. - Był tak zwyczajnie otwarty na drugiego człowieka - mówił o. Tomziński.

Wyraźnie wzruszony o. Tomziński podkreślił, że „dla niego Rzym to Jan Paweł II i Arturo Mari”.

Również Arturo Mari, nawiązując do swojej przyjaźni z o. Jerzym Tomzińskim, podkreślił, że „ten skromny zakonnik był wiernym przyjacielem Jana Pawła II.”- O. Tomziński zrobił bardzo wiele dla czci Maryi, dla Polski i dla Jana Pawła II - podkreślił Mari.

Wspominając swoje lata spędzone u boku papieża Arturo Mari zaznaczył, że miłość Jana Pawła II do drugiego człowieka była „niezwykła a zarazem bardzo zwyczajna.” Znany fotograf wspomniał m. in. podróż Jana Pawła II do Afryki i odwiedziny papieża w szpitalu w Zairze. - Ojciec Święty podczas tych odwiedzin brał na ręce dzieci chore na AIDS. Całował dłonie tych ciężko chorych ludzi i dziękował Boga za spotkanie z nimi - wspominał Mari.

Arturo Mari wskazał również na to, że Jan Paweł II był człowiekiem dialogi i „potrafił zmieniać ludzi”. - Niezwykła była przyjaźń Jana Pawła II z prezydentem Włoch Sandro Pertinim, który był przecież człowiekiem niewierzącym. Pamiętam, że podczas pewnego ze spotkań z Janem Pawłem II prezydent Pertini rozpłakał się i powiedział: „Moja matka z nieba patrzy, że ja niewierzący, heretyk rozmawiam teraz z moim przyjacielem papieżem”. Tak Jan Paweł II potrafił zmieniać ludzi. Tak bardzo potrafił otwierać się na drugiego człowieka - mówił Arturo Mari.

Reklama

„Kiedy prezydent Pertini umierał, chciał, by powiadomiono Jana Pawła II. Niestety żona prezydenta nie chciała wpuścić papieża do szpitala. Wówczas Jana Paweł II usiadł na krześle przed drzwiami szpitalnymi odmawiając różaniec. Po modlitwie powiedział: „Mój przyjaciel jest już w raju.”. Taki był właśnie Jana Paweł II”- kontynuował wspomnienie Mari.

Fotograf Jana Pawła II podkreślił, że „Jan Paweł II całe życie zawierzył Bogu”.- Jego życie było modlitwą - kontynuował Mari.

„Maryja, której powiedział „Totus Tuus”, ocaliła dwukrotnie jego życie”- kontynuował Arturo Mari.

- Cieszę się, że są z nami tak wspaniali ludzie o. Tomziński - legenda Jasnej Góry i Arturo Mari. Wciąż potrzebujemy głosu takich świadków - powiedział Krzysztof Witkowski, twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Arturo Mari był fotografem sześciu papieży, od marca 1956 r. Fotografował Piusa XII, bł. Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II wykonał blisko sześć milionów zdjęć.

O. Jerzy Tomziński w latach 1945-1948 był kustoszem sanktuarium jasnogórskiego, a w latach 1952-57 został wybrany na kolejne dwie kadencje przeorem Jasnej Góry. We współpracy z ówczesnym generałem Zakonu o. Alojzym Wrzalikiem utrzymywał ścisły kontakt z więzionym Prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim.

Za przeorstwa o. Tomzińskiego, 26 sierpnia 1956 r. miały miejsce Jasnogórskie Śluby Narodu z udziałem milionowej rzeszy pielgrzymów. W latach 1957-63 o. Jerzy reprezentował Zakon Paulinów jako prokurator przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie.

W latach 1963-75 pełnił urząd generała Zakonu Paulinów. Na zaproszenie papieża Pawła VI, jako generał paulinów, uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. W latach 1963-1993 o. Tomziński był członkiem Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. Przygotowywał centralne uroczystości Tysiąclecia Chrztu.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-19 13:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamięć w pomnikach

Niedziela częstochowska 39/2020, str. VII

Muzeum Regionalne w Radomsku

Miłość w spiż przelana. Pomniki Jana Pawła II – to tytuł nowej wystawy fotografii prezentowanej w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego.

Więcej ...

Niemcy: 2,5 roku więzienia za kradzież pektorału Benedykta XVI

2024-05-08 13:02

Grzegorz Gałązka

Mężczyzna, który w czerwcu ubiegłego roku ukradł krzyż pektoralny papieża Benedykta XVI z kościoła w Traunstein w Górnej Bawarii, został skazany na dwa i pół roku więzienia. Tak orzekł sąd rejonowy w Traunstein w Górnej Bawarii, podała agencja KNA. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Więcej ...

Entuzjazm głoszenia Ewangelii

2024-05-09 10:50

Monika Książek

Duchowy entuzjazm, z jakim apostołowie głosili prawdę o Chrystusie zmartwychwstałym, był znakiem dla innych, że mówili prawdę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku