Reklama

Wiara

Abp Kupny: Potrzebowaliśmy takiej inicjatywy, jak „Polska pod krzyżem”

Abp Józef Kupny

Agnieszka Bugała

Abp Józef Kupny

Potrzebowaliśmy takiej inicjatywy jak „Polska pod krzyżem”, która nas wszystkich prowadzi pod krzyż, abyśmy z niego czerpali moc do obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, do obrony małżeństwa – mówił abp Józef Kupny w sanktuarium św. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, przewodnicząc Mszy św. na zakończenie ogólnopolskiej pielgrzymki osób niewidomych i słabo widzących. Spotkanie zgromadziło ponad tysiąc uczestników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii arcybiskup zauważył, że strach stał się nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka, który – jak nauczał hierarcha – chciałby mieć wszystko pod kontrolą i o wszystkim sam decydować. – Każdy chciałby kontrolować swoje życie, zdrowie, pracę, szkołę, przyszłość – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając: – Już na etapie planowania pojawia się strach. Boimy się, że coś stracimy, że spotka nas coś złego, a życie nie ułoży się tak, jak byśmy tego chcieli. Taka sytuacja – zdaniem księdza arcybiskupa – sprawia, że człowiek niemal bez przerwy wpatruje się w swoje problemy. – Wielu pyta: „Dlaczego mnie to spotkało?” Jako księża często słyszymy pytania: „Jak ja mam się z tym zmierzyć?” lub „Dlaczego Pan Bóg mnie tak doświadcza?” – mówił abp Kupny.

W tym kontekście arcybiskup nawiązał do opisu wędrówki Narodu Wybranego do Ziemi Obiecanej. – W pewnym momencie naród ten zaczął narzekać na pokarm, który dostawał od Boga – mówił ksiądz arcybiskup, dodając, że reakcją Boga na zachowanie Izraelitów było zesłanie jadowitych węży, które kąsały Żydów. – Ktoś mógłby pomyśleć, że to kara za złe zachowanie, ale węże są narzędziem, którym Bóg się posługuje, żeby oderwać uwagę tych ludzi od skupiania się na sobie - tłumaczył metropolita wrocławski. – Pan Bóg poprzez różne sytuacje chce oderwać naszą uwagę od nas samych, powiedzieć nam: „Spójrz na mnie”. Jadowite węże nie były karą zesłaną przez Boga. Patrząc całościowo widzimy, że posłużyły paradoksalnie jako ratunek dla tych ludzi, którzy zaczynali ulegać pokusie strącenia Boga z miejsca, które się Jemu należy – dopowiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup podkreślił, że człowiek współczesny, który – podobnie jak Izraelici – chce mieć wpływ na Boga i dyktować Bogu co jest dobre, a co złe potrzebuje podobnej lekcji.

W dalszej części homilii abp Kupny nawiązał do przeżywanej w całym kraju akcji „Polska pod krzyżem”. - Potrzebowaliśmy takiej inicjatywy jak „Polska pod krzyżem”, która nas wszystkich prowadzi pod krzyż, abyśmy z niego czerpali moc do obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, do obrony małżeństwa - jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety - do promocji polityki rodzinnej, wspierającej dzietność, gwarantującej prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i przekonaniami moralnymi – mówił, tłumacząc, że w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w całym kraju Polacy stają pod Chrystusowym krzyżem także, by przepraszać za rosnącą w kraju liczbę ataków na Kościół, na kapłanów i na wiernych, którzy odważnie dają świadectwo swojej wiary.

Reklama

Przepraszamy Boga za coraz częstsze profanacje i bluźnierstwa, za mowę nienawiści, za szerzenie kłamstwa, fałszywych ideologii i upadek moralności – mówił metropolita.

Na zakończenie arcybiskup przytoczył słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1987 r. na Wawelu. – Pan Bóg nie chce mieć nad nami innej władzy, jak tylko takiej, jaka jest w miłości. Chrystus na krzyżu do niczego cię nie zmusi, nigdy cię nie złamie, on cię tylko kocha tak, że oddaje życie dla ciebie – mówił, dodając, że to nie człowiek, ale Bóg ma mieć wszystko pod kontrolą. – Czasem wydaje nam się, że milczy albo że został pokonany przez zło. Ale to On ostatecznie zwycięża - podsumował.

Ogólnopolska pielgrzymka osób niewidomych i słabowidzących organizowana jest co 2 lata w różnych miastach naszego kraju. Do Trzebnicy przyjechali wierni m.in. z Gdańska, Poznania, Tarnowa, Wejherowa, Warszawy, Siedlec, Częstochowy, Łodzi, Suwałk i Białegostoku.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-14 21:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny wspiera dawców szpiku

Archiwum Niedzieli Wrocławskiej

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny objął honorowym patronatem akcję „Pomóż Ani i Innym”. Jej celem jest pomóc w znalezieniu dawcy szpiku dla chorej na ostrą białaczkę 34-letniej wrocławianki oraz innym osobom, dla których ratunkiem jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Teologia? Czy warto ją studiować?

2024-05-14 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania