Reklama

Kościół

Ks. Sadłoń: wydarzenia z Białegostoku pokazują, w jaki sposób tworzone są stereotypy

©I rob z – stock.adobe.com

Wydarzenia z Białegostoku i narosła wokół nich narracja pokazują, w jaki sposób tworzone i sankcjonowane są stereotypy dotyczące Kościoła - mówi KAI dyrektor Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego (ISKK) ks. dr Wojciech Sadłoń. Socjolog komentuje wynik opublikowanego w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” sondażu, z którego wynika, że ponad 26 proc. ankietowanych winą za wydarzenia z Białegostoku obarcza Kościół.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektor instytutu badawczego zwraca uwagę, że podmioty wskazane w badaniu jako „winne" zaistniałej sytuacji – w tym również Kościół – wcześniej wielokrotnie oskarżane były przez medialnych komentatorów, w tym również polityków. – Taki wynik sondażu odzwierciedla bez wątpienia wcześniej narzuconą głównie przez polityków narrację – podkreśla socjolog.

Zdaniem ks. Sadłonia, badane opinie w takich kwestiach odzwierciedlają przede wszystkim prezentowane w mediach treści. Badacz wskazuje, że wydarzenia z Białegostoku i narosła wokół nich narracja, oraz opublikowane w „Rzeczpospolitej" badania dobrze oddają mechanizmy funkcjonowania przestrzeni publicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem dyrektora ISKK, wszystko to pokazuje, w jaki sposób tworzone i sankcjonowane są stereotypy dotyczące Kościoła. W świetle narzuconej narracji, Kościół jest promotorem napięć, konfliktu społecznego a nawet przemocy – stwierdza pallotyn.

Reklama

Kościół prezentowany jest jako instytucja skupiająca się na walce z homoseksualizmem i w ten sposób opresyjna i zaprzeczająca ludzkiej wolności. Pomija się zupełnie to, że katolicka etyka patrzy na człowieka integralnie i dynamicznie, zawsze zakładając jego wolność.

Zasadniczą trudnością w komunikacji chrześcijańskiego podejścia do homoseksualizmu jest jego złożoność - uważa ks. Sadłoń dodając, że jest to spojrzenie personalistyczne. Wiara otwiera relacje człowieka, również relacje seksualne na Boga. Seks nie ma tylko służyć mojemu samospełnieniu, ale otwierać na drugiego człowieka oraz na Boga. Życie seksualne właściwie kształtowane jak dar z siebie w świetle katolickiej nauki społecznej wprowadza ład i porządek społeczny - tłumaczy socjolog.

W sondażu IBRiS dla dziennika "Rzeczpospolita" zapytano respondentów o to, kto ponosi winę za wydarzenia, do których doszło w Białymstoku. 34,3 proc. ankietowanych wskazało, że to narodowcy ponoszą winę, według 28 proc. respondentów jest to partia rządząca, a 26,1 proc. badanych za winnego uznaje Kościół.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-29 19:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół musi być w mediach społecznościowych

incomible/fotolia.com

Kościół musi być obecny w mediach społecznościowych - podkreślił dziś ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyło spotkanie rzecznika KEP z księżmi i świeckimi na temat obecności Kościoła w mediach społecznościowych. Wśród uczestników spotkania byli księża oraz świeccy prowadzący parafialne strony internetowe oraz profile na Facebooku i Twitterze.

Więcej ...

George Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II "wstecz" i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość

2024-05-14 14:40
George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

Polscy katolicy powinni przestać patrzeć wstecz na tego wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość. Trzeba poważnie przyjąć wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, w której każdy postrzega siebie jako ucznia-misjonarza - powiedział we wtorek goszczący w Polsce George Weigel. Amerykański teolog i pisarz, autor bestsellerowej biografii o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania