Reklama

W wolnej chwili

Płock: rozpoczęły się Dni Historii Płocka

wikipedia.org.pl

Zwiedzanie bazyliki katedralnej i Muzeum Diecezjalnego, spektakl o świętych i koncerty muzyki dawnej oraz Turniej Kuszniczy o Miecz Bolesława Krzywoustego, znajdą się w programie tegorocznych Dni Historii Płocka (22-23 czerwca). Wiele imprez zaplanowano na Wzgórzu Tumskim wokół zabytkowego Opactwa Pobenedyktyńskiego – historycznego centrum Płocka. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Dni Historii Płocka na mieszkańców miasta i gości czeka wiele historycznych atrakcji. Pomyślano o ciekawych imprezach dla tych, którzy lubią zwiedzać miasto czynnie oraz dla tych, którzy wolą pokazy m.in. w ramach 3. Płockiej Triady Nordic Walking odbędzie się marsz Szlakiem Gotyku Ceglanego, a terenie którego leży Płock. Ponadto zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem bazyliki katedralnej i Muzeum Diecezjalnego, w ramach działania Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej „Odkryj z nami Płock”.

Za bazyliką katedralną rozpostrze się Miasteczko Rycerskie. Będą pokazy i warsztaty średniowiecznego rękodzieła, połączone z prezentacjami starożytnych technik rzemieślniczych. W zależności od ilości drużyn wojów, w ciągu dnia odbędzie się kilka pokazów walk w pełnym rynsztunku bojowym. Na scenie, usytuowanej w centralnym punkcie miasteczka, odbywać się będą koncerty muzyki dawnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Będzie można także oglądać średniowieczny warsztat mennicy, również na Wzgórzu Tumskim, z pokazami dawnych technik menniczych. Uczestnicy będą mogli stać się właścicielami replik najbardziej znaczących, historycznych monet polskich m.in. grosza Kazimierza Wielkiego, którego egzemplarze zostały wykorzystane w serialu „Korona królów”, pierwszej polskiej złotej monety - dukata Władysława Łokietka czy denara Bolesława Krzywoustego. Uczestnictwo w pokazach będzie potwierdzane imiennym, kaligrafowanym certyfikatem opatrzonym pieczęcią św. Eligiusza - patrona mincerzy.

Zaplanowano też Mistrzostwa Rzeczypospolitej w Kuszy Historycznej oraz Turniej Kuszniczy o Miecz Bolesława Krzywoustego na tzw. Rybakach nad Wisłą. W trakcie turnieju w okolicach nabrzeża wiślanego można będzie zobaczyć walki rycerzy na miecze, wybić własnoręcznie monetę na replice średniowiecznej mennicy oraz zobaczyć i usłyszeć strzały na wiwat z replik broni średniowiecznej.

W sobotę 22 czerwca organizatorzy zapraszają na „Wianki” na terenie amfiteatru. Płocczanie poznają zwycięzcę plebiscytu na Płocczanina Roku 2018 oraz laureatów nagród w dziedzinie kultury. Galę uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” oraz „Ziemia Żywiecka”. Nie zabraknie też wspólnego puszczania wianków na Wisłę.

Reklama

Wielbicieli teatru Stowarzyszenie Człowiek Kultura zaprasza w niedzielę 23 czerwca na spektakl „Arka wszystkich Świętych” przy Wieży Szlacheckiej Opactwa Pobenedyktyńskiego (w godz. 13.00-18.00). Teatr Form Wielu zaprezentuje tam „Arkę wszystkich świętych”, czyli zabawną historię o świętych i towarzyszących im zwierzętach.

Zwieńczeniem Dni Historii Płocka będzie Noc Świętojańska w niedzielę 23 czerwca w godz. 18.00-22.00, w parku za katedrą. Będą wojowie, rzemieślnicy i muzyka folkowa. Zagrają Shaman Jungle (Białoruś) i Percival (Polska). Percival, to grupa powstała w wyniku fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian. Znana jest miłośnikom muzyki dawnej muzyki, wydała pięć albumów, koncertuje na świecie. Twórcy ci skomponowali muzykę do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Zespół współtworzył także muzykę do „Równonocy” - projektu, który połączył słowiańskie dźwięki z hip-hopem, za co zdobył Diamentową Płytę.

Dni historii Płocka, to wydarzenie poświęcone bogatej historii Płocka, ważna impreza historyczno-edukacyjna, gromadzącą każdego roku wiele tysięcy osób, zarówno płocczan jak i turystów. Przypomina lokację miasta w 1237 roku przez biskupa Piotra oraz najważniejsze wydarzenia z historii grodu nad Wisłą - historycznej stolicy Polski, w której znajdują się groby piastowskich książąt: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-22 13:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Libera na pogrzebie 25-letniego księdza: Twoje "kazanie życia" zna dzisiaj cały Płock

Bożena Sztajner

O tym, że ci, którzy głoszą Chrystusa Zmartwychwstałego, nie muszą być wielcy ani wpływowi, ale muszą miłosiernie służyć innym - mówił bp Piotr Libera 3 lipca podczas liturgii pogrzebowej ks. Piotra Błońskiego w katedrze płockiej. Wikariusz parafii katedralnej zmarł w wieku 25 lat po ciężkiej chorobie, mając za sobą pół roku kapłaństwa. - Twoje "kazanie życia" zna dzisiaj cały Płock - stwierdził na pogrzebie bp Libera.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Bratysława: Kościół modli się za rannego premiera i apeluje o pokój społeczny

2024-05-15 19:56

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej - napisał w związku z atakiem na premiera Roberta Fico przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji abp. Bernard Bober.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...