Reklama

Polska

Drugi dzień zebrania plenarnego polskich biskupów

Episkopat.pl

Ochrona dzieci i młodzieży to główny temat drugiego dnia zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które ma miejsce w Wałbrzychu, w diecezji świdnickiej od 13 czerwca. Księża Biskupi zaprosili na obrady abp. Charlesa Sciclunę, arcybiskupa Malty, sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, aby przeprowadził dzień studyjny i podzielił się swoim doświadczeniem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszego dnia obrad biskupi dokonali wyborów sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Został nim wybrany w pierwszym głosowaniu na drugą pięcioletnią kadencję bp Artur Grzegorz Miziński. Jego zastępcą został na kolejną kadencję ks. Jarosław Mrówczyński. Tego dnia biskupi omówili też kwestie programu duszpasterskiego Kościoła, który będzie oparty na Eucharystii. Poruszano także sprawy związane z rodziną oraz ochroną danych osobowych w Kościele. Biskupi zajęli się też sprawami związanymi z towarzyszeniem pielgrzymom wyjeżdżającym do Ziemi Świętej. Wieczorem biskupi celebrowali Mszę św. w katedrze świdnickiej z okazji 15-lecia diecezji świdnickiej.

Drugi dzień obrad biskupów rozpoczął się Mszą św. o godz. 7.30 w Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościem obrad będzie tego dnia abp Charles Scicluna, arcybiskup Malty, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary. Został on zaproszony przez Konferencję Episkopatu Polski w ubiegłym roku, by podzielić się swoją wiedzą nt. ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych. Biskupi, oprócz spotkania z abp. Scicluną, wysłuchają relacji Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka m.in. na temat systemu prewencji oraz pomocy ofiarom nadużyć oraz ks. prof. Piotra Majera, który omówi kwestie wdrożenia w życie Motu Proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, obowiązującego w Kościele katolickim od 1 czerwca br.

Reklama

Zebranie zakończy się w piątek po południu. Po obradach zostanie wydany komunikat.

***

Abp Charles Scicluna urodził się 15 maja 1959 roku w Toronto. Dzieciństwo i młodość spędził na Malcie, tam też wstąpił do seminarium duchownego i przyjął święcenia kapłańskie. Następnie został skierowany na studia z prawa kanonicznego do Rzymu. Ukończył je w 1991 r. doktoratem, którego promotorem był ks. prał. Raymond Burke (obecnie kardynał). Specjalizował się w prawie małżeńskim. Wrócił na Maltę, gdzie przez pięć lat wykładał prawo kanoniczne w seminarium i pracował w parafii. Był też obrońcą węzła małżeńskiego w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa w sądzie biskupim. W 1996 r. rozpoczął pracę w Sygnaturze Apostolskiej na stanowisku zastępcy promotora sprawiedliwości (prokuratora). Po ogłoszeniu w 2001 r. przez Jana Pawła II listu apostolskiego „Sacramentorum sanctitatis tutela”, w którym wykorzystywanie seksualne małoletnich włącza się do katalogu najcięższych przestępstw znanych prawu kościelnemu, ks. Scicluna przeszedł do pracy w Kongregacji Nauki Wiary jako promotor sprawiedliwości (prokurator). W 2012 r. został biskupem pomocniczym archidiecezji maltańskiej, a trzy lata później arcybiskupem metropolitą Malty. Nadal jednak pracował w Kongregacji Nauki Wiary, jako jej członek (w latach 2012-17). W 2018 r. abp Scicluna został sekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-14 10:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czym jest i jak pracuje KEP - rozmowa z ks. dr. hab. Piotrem Majerem

Kim jest biskup w swojej diecezji i czy jest on tylko wykonawcą decyzji konferencji episkopatu - wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr. hab Piotr Majer. Profesor prawa kanonicznego odpowiada na pytanie czy i jak zmienia się rola episkopatów we współczesnym Kościele. Podczas najbliższego zebrania plenarnego KEP w Warszawie, w dniach 12-14 marca, odbędzie się specjalna sesja jubileuszowa w związku ze 100-leciem Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024