Reklama

Jan Paweł II

Oświęcim: wystawa w 40. rocznicę wizyty Jana Pawła II

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Zdjęcia z historycznej wizyty Jana Pawła II sprzed 40 lat na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau tworzą wystawę, którą od 7 czerwca można zobaczyć na Rynku Głównym w Oświęcimiu. Otwarcie plenerowej ekspozycji „Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież” zainaugurowało jednocześnie uroczystości związanych z okrągłą rocznicą wizyty papieża Polaka na Ziemi Oświęcimskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przybywające do Oświęcimia pielgrzymki przypominały powódź nadziei, która wszystkich nas pchała na spotkanie z papieżem” – wspominał wydarzenie z 7 czerwca 1979 roku zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk. Jako młody licealista uczestniczył wtedy we Mszy św. na terenie Miejsca Pamięci i zapamiętał niezliczone rzesze wiernych. „Papież spotkał się wtedy także z muzealnikami. Było to spotkanie bardzo spontaniczne, bliskie i rodzinne” – dodał.

Ks. Marcin Mendrzak z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, która jest głównym organizatorem uroczystości rocznicowych, zachęcił, by nie tylko sentymentalnie wracać do przeszłości, ale także żyć tym, o czym mówił papież podczas I pielgrzymki do Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W otwarciu wystawy wzięli tęż udział zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania i starosta oświęcimski Marcin Niedziela.

Jedna z autorek zdjęć na wystawie Lidia Foryciarz wspomniała w rozmowie, że czuła podczas robienia zdjęć wielkie emocje. Inni autorzy zdjęć, które składają się na wystawę, to m.in. Zofia Łoboda, Józefa Mostowik i Stanisław Foryciarz. Ekspozycję będzie można oglądać na Rynku do 14 czerwca br. Trafi potem przed Miejską Bibliotekę Galerią Książki i do Brzezinki.

Uroczystości otwarcia wystawy zakończył koncert „Fortepiany Wolności” z ulubionymi utworami Jana Pawła II. Improwizowane kompozycję wykonał Jakub Sokołowski w ramach projektu przygotowanego przez Biuro „Niepodległa”.

W Oświęcimiu na Zasolu można też oglądać plenerową wystawę pt. „Polski album rodzinny: wielka pielgrzymka”.

8 czerwca w kościele św. Maksymiliana o godz. 18.00 Mszę św. sprawować będzie bp senior Kazimierz Górny, organizator papieskiej wizyty w Oświęcimiu w 1979 r. Przed liturgią przy kościele na os. Chemików odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca wizytę papieską.

Na koniec swoim świadectwem podzieli się Arturo Mari z Rzymu, osobisty fotograf papieski. Był fotografem sześciu papieży, od marca 1956 r. fotografował Piusa XII, św. Jana XXIII, bł. Pawła VI, Jana Pawła I, św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II wykonał blisko sześć milionów zdjęć.

Reklama

Dopełnieniem rocznicowych obchodów będzie niedzielny Marsz dla Życia i Rodziny, który rozpocznie się w sanktuarium księży salezjanów. Barwny pochód, deklarujący poparcie dla życia, małżeństwa i rodziny, dotrze do Oświęcimskiego Centrum Kultury, gdzie na zakończenie festynu rodzinnego odbędzie się koncert zespołu Małe TGD. Hasłem tegorocznego oświęcimskiego Marszu jest „Rodzina pełna dzieci”.

Wszystkie te przedsięwzięcia odbywają się pod patronatem bp. Romana Pindla oraz prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta.

Partnerami są: Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Niepodlegla.pl oraz Kraków Airport.

***

Jan Paweł II odwiedził były niemiecki obóz podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny 7 czerwca 1979 r. Przeszedł przez bramę obozową z napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). Nawiedził celę śmierci, w której zginął św. Maksymilian Maria Kolbe. Obecnie w celi nr 18 w bloku 11 na terenie Auschwitz I znajduje się świeca, którą Jan Paweł II ofiarował 40 lat temu.

Pod ścianą straceń bloku nr 11, zwanego „blokiem śmierci”, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące więźniów, złożył wieniec i modlił się. Później odleciał śmigłowcem do Brzezinki.

Na terenie KL Birkenau Jan Paweł II odprawił Mszę św. dla ponad miliona wiernych, w koncelebrze z dwustoma biskupami i księżmi – dawnymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-07 19:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

6 stycznia gala wręczenia Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego

6 stycznia w Oświęcimskim Centrum Kultury już po raz trzeci odbędzie się gala wręczenia Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego za zaangażowanie w działalność ewangelizacyjną i apostolską w diecezji bielsko-żywieckiej. Nagrodą jest kopia figurki “Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst