Reklama

Polska

Gniezno: Jutrznia Lednicka i spotkanie młodych pod balkonem papieskim

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Młodzi jadący na dzisiejsze spotkanie na Pola Lednickie zatrzymali się rano w Gnieźnie, by wspólnie z Prymasem Polski wziąć udział w Jutrzni Lednickiej. Po modlitwie wszyscy spotkali się pod balkonem papieskim - na pamiątkę historycznego już spotkania papieża Jana Pawła II z młodymi w 1979 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z uczestnikami jutrzni modlił się także dominikanin o. Maciej Zięba, który w krótkiej homilii objaśnił, co znaczy wskazanie św. Pawła, aby sprawować się w sposób godny Ewangelii, trwać mocno w jednym duchu i w niczym nie dać się zastraszyć przeciwnikom.

Chrześcijanin – mówił – jest człowiekiem jedności, a więc działa wspólnie, nie w pojedynkę. Jeśli się rozszczepiamy, jeśli się dzielimy, jeśli w nasze wspólnoty wkrada się duch niezgody, duch porównywania, że jedni są lepsi, a drudzy gorsi, to nie jest to z ducha Ewangelii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kościół ma byś szkołą jedności” – podkreślił o. Zięba, radząc młodym, by szczególnie wobec obserwowanych dziś prób wyśmiewania i pokpiwania z rzeczy świętych zachowali spokój i łagodność.

„Chrześcijanin nie reaguje agresją, bo poprawa przychodzi nie przez zło, ale przez dobro” – tłumaczył dominikanin zaznaczając jednocześnie, że myli się ten, kto taką postawę utożsamia z bojaźliwością, konformizmem czy słabością.

„Jezus mówi wyraźnie, że posyła nas jak owce między wilki, a nie wilki między wilki. Nie mamy zatem gryźć i szarpać przeciwnika. Mamy nie dać się zastraszyć przeciwnikom i walczyć, ale nie przeciwko komuś ale o coś. Mamy walczyć o wiarę w Ewangelię, aby było jej coraz więcej w naszych rodzinach, w naszym otoczeniu i w naszej Ojczyźnie” – mówił młodym o. Maciej Zięba.

Po modlitwie młodzi przeszli pod balkon papieski w domu arcybiskupów gnieźnieńskich, gdzie przed 40 laty, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II wygłosił pamiętną katechezę o kulturze. Wtedy – zdaniem wielu – zaczął się dialog Ojca Świętego z młodymi, który trwał przez cały jego pontyfikat.

Spotkanie odbyło się w klimacie Lednicy. Młodzi wysłuchali nagrania słów, jakie wówczas papież skierował do ich rodziców i dziadków oraz modlili się za wstawiennictwem świętego papieża. Nie zabrakło też lednickich tańców i słynnych już „haczyków” odtańczonych razem z abp. Wojciechem Polakiem.

Reklama

Na zakończenie młodzi deklarowali, że chcą budować Kościół i dawać świadectwo, że jest święty. Zawierzając siebie i swoje życie św. Janowi Pawłowi II prosili, by jak ich rodziców i dziadków, tak i ich uczył godnie przeżyć życie, potwierdzać swoje człowieczeństwo i odrzucać wszystko co nie prowadzi wzwyż.

Z Gniezna, z błogosławieństwem Prymasa Polski i relikwiami św. Wojciecha młodzi ruszyli na Pola Lednickie, gdzie o 17.00 rozpocznie się oficjalnie XXIII Spotkanie Młodych pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham”.

Spotkanie przebiegać będzie w dwóch częściach: Opowiem ci o Spowiedzi i Opowiem ci o Eucharystii. Mszy św. na Polach Lednickich, o godz. 20 przewodniczyć będzie Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, zaś homilię wygłoszą wspólnie ojcowie dominikanie Piotr Frey i Rafał Szymko, znani z dominikańskiej serii „Chlebak”.

Po Mszy św. nastąpi Godzina Jana Pawła II i część trzecia spotkania pod hasłem Opowiem Ci o Miłości. Będzie to m.in. czas na wysłuchanie świadectw.

O godz. 23.15 rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona wyborem Chrystusa i - o północy – symbolicznym przemarszem pod Bramą-Rybą

Podziel się:

Oceń:

2019-06-01 12:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: zakończyły się obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce

Episkopat.pl

Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Vincenta Nicholsa, Prymasa Anglii i Walii, zakończyły się obchody jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Uroczystości odbyły się w dniach 28-29 kwietnia w Gnieźnie, w łączności z dorocznym odpustem świętowojciechowym i 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Teologia? Czy warto ją studiować?

2024-05-14 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj