Reklama

Polska

Uczył, jak budować Polskę i Europę na miarę Chrystusa

Łukasz Krzysztofka

Kilkudziesięciu kapłanów, alumni, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, członkowie bractw i stowarzyszeń katolickich i wielu wiernych zgromadziło się w archikatedrze warszawskiej na wspólnej modlitwie o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego w 38. rocznicę jego przejścia do Domu Ojca. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Uczył, jak budować Polskę i Europę na miarę Chrystusa

W homilii hierarcha, nawiązując do czytań z liturgii Mszy św., połączył je z życiem Prymasa Tysiąclecia. Podkreślił, że Kardynał, tak jak św. Paweł w więzieniu, nie przestawał się modlić, czego wyrazem są stacje Drogi Krzyżowej napisane ołówkiem na ścianie celi więziennej Prymasa. Ich fotokopie znajdują się na ścianach kaplicy w Dobrym Miejscu – w domu rekolekcyjnym archidiecezji warszawskiej na stołecznych Bielanach.

- Owocem uwięzienie kard. Wyszyńskiego było nawrócenie tych, którzy go pilnowali, ale w tym czasie powstały także najważniejsze inicjatywy duszpasterskie, które Kościół przeżywał i przeżywa; one także doprowadziły wielu ludzie do nawrócenia – zauważył bp Jarecki. – Czy powstałyby Jasnogórskie Śluby Narodu, gdyby nie uwiezienie Prymasa? Czy tak samo, w duchu wiary przeżywalibyśmy Wielką Nowennę i Milenium Chrztu Polski? Czy do dzisiaj trwałaby peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej? – pytał hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Jarecki podkreślił, że aby zbudować społeczeństwo na miarę człowieka, trzeba pracować nad zmianą struktur społecznych i nad kształtowaniem wnętrza człowieka. - Ta druga praca jest o wiele ważniejsza, bo z wnętrza człowieka pochodzi dobro lub zło. Stefan Wyszyński przez całe swe życie – jako ksiądz, biskup, kardynał – żył w rzeczywistości, której struktury nie były szlachetne. Komunizm nie był przyjazny Bogu, Kościołowi ani człowiekowi – przypomniał biskup. Prymas kładł nacisk na formację człowieka. Robił wszystko, aby ludzie ochrzczeni uwierzyli, że nawet w złych strukturach można żyć według Ewangelii.

Hierarcha zaznaczył także, że Prymasowskie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” to wskazówki właściwe na dzisiejsze czasy. - Potrzebujemy tego programu dzisiaj. Powinniśmy wziąć je sobie do serca, jeśli chcemy budować Polskę i Europę na miarę Chrystusa i tworzyć cywilizację miłości, gdzie celem jest człowiek z jego niezbywalną godnością – wskazywał bp Jarecki.

Reklama

- Dziękujemy Bogu za kard. Wyszyńskiego – za jego wiarę, rozmodlenie, miłość do Kościoła i Ojczyzny, za jego bezgraniczną ufność i zawierzenie Matce Najświętszej, która jest najkrótszą droga do Jezusa, a Jezus drogą do Boga Ojca w Duchu Świętym – mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. celebransi wraz z asystą liturgiczną przeszli procesyjnie do grobu Prymasa Tysiąclecia i przed wejściem do kaplicy, w której znajduje się sarkofag wspólnie odmówili modlitwę o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Na zakończenie wszyscy odśpiewali Apel Jasnogórski.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-29 07:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienia o Prymasie

Prymas Tysiąclecia 15 sierpnia 1959 r. odwiedził Bardo

Archiwum oo. Redemptorystów

Prymas Tysiąclecia 15 sierpnia 1959 r. odwiedził Bardo

W dniu beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (12 września), pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec na łamach Niedzieli Świdnickiej dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami ze spotkań z Prymasem Tysiąclecia.

Więcej ...

Naśladowca Apostoła Narodów

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Wikipedia

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Kierował się Pawłowym „szaleństwem krzyża”. Jego zawołaniem było: „Biegnijmy jak szaleni nie tylko ku Bogu, ale i ku bliźniemu”.

Więcej ...

Malta: Kościół przekazał nieruchomość wartą 25 mln euro na pomoc niepełnosprawnym

2024-07-05 19:42

Adobe Stock.pl

Archidiecezja Malty przekazała nieruchomość wartą 25 mln euro (ponad 100 mln zł) na potrzeby dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Zbudowany w XVII wieku gmach Dar Saura w Rabacie stanie się Maltańskim Centrum Muzyki i Sztuki, w którym będą oni mogli rozwijać swe zdolności artystyczne.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...