Reklama

Kościół

Płock: nabożeństwo ekspiacyjne za profanację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

Marcin Mazur/episkopat.pl

Nabożeństwo ekspiacyjne za profanację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej sprawowano wieczorem 29 kwietnia w płockim kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego. Na jej terenie kilka dni wcześniej rozwieszono plakaty przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus z aureolami w kolorach tęczy: - Chcemy wynagradzać Tobie i Maryi za nasze grzechy a szczególnie za sprofanowanie Najświętszego Wizerunku Jasnogórskiego – zwrócił się biskup płocki Piotr Libera słowami modlitwy do Jezusa Chrystusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku nabożeństwa proboszcz parafii ks. Tadeusz Łebkowski wraz z wiernymi zwrócił się do Boga m.in. aby ten wybawił ludzi od niewypełniania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, profanowania świętych obrazów, znieważania słowem, obrazem i czynem macierzyńskiego oblicza Królowej Polski, bluźnierstw przeciwko Bogu, od nienawiści, wszelkich rodzajów niesprawiedliwości, deptania Bożych przykazań, usiłowań zniszczenia prawdy o Bogu w ludzkich sercach czy grzechów przeciw Duchowi Świętemu

Następnie bp Piotr Libera zwrócił się słowami uwielbienia do Jezusa Chrystusa, który do końca był posłuszny Ojcu i wziął na ramiona krzyż, aby wyzwolić każdego człowieka z jarzma grzechu. Z wysokości krzyża dał ludzkości Maryję – własną Matkę za Matkę i Królową wszystkich. Stała się Ona dla polskiego narodu „szczególną Opiekunką i Hetmanką”. W Sanktuarium Jasnogórskim, gdzie znajduje się Jej najświętszy i najdroższy sercu każdego Polaka Wizerunek – Ikona Jasnogórska „stale rozdziela swe łaski, wzywa do czynienia wszystkiego, co powie Jej Syn i odbiera wielką cześć i szacunek”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pragniemy wynagradzać dziś Tobie Panie Jezu i naszej Najświętszej Matce za wszelkie zniewagi, których doświadczałeś Ty i Maryja, będąc na ziemi i które trwają do dzisiaj. Chcemy wynagradzać Tobie i Maryi, za nasze grzechy a szczególnie za sprofanowanie Najświętszego Wizerunku Jasnogórskiego. Z głębi naszych serc, jako Twoje dzieci chcemy wołać: „przebacz nam nasze winy” i prosimy: „miej miłosierdzie dla nas i całego świata” – powiedział bp Piotr Libera w obecności wystawionego Najświętszego Sakramentu.

Uczestnicy nabożeństwa odmówili część bolesną różańca św., zaśpiewali Apel Jasnogórski, i modlili się suplikacjami wynagradzającymi.

Na zakończenie nabożeństwa bp Libera udzielił wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Potem sprawowana była wieczorna Msza św. parafialna.

Reklama

Podczas nabożeństwa ekspiacyjnego nad bezpieczeństwem jego uczestników czuwała Policja.

W nabożeństwie uczestniczyli wierni i księża, obecny był też biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski oraz kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski.

W nocy z 26 na 27 kwietnia nieznani sprawcy rozmieścili wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku (kościoła św. Dominika) plakaty z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na którym Maryja i Dzieciątko Jezus mieli aureole w kolorach tęczy. Był to ciąg dalszy reakcji środowisk LGBT na wydarzenia, które miały miejsce w tej parafii w okresie Wielkiej Nocy. Na Grobie Pańskim pod hasłem „Zachowaj nas od ognia niewiary” na ustawionych pod krzyżem pudełkach znalazły się m.in. napisy „LGBT”, „Gender”, „Homozboczenia”. W kolejnych dniach w kościele dochodziło do prowokacji ze strony aktywistów LGBT, a proboszcz parafii otrzymywał telefoniczne groźby. Sprawą zajęła się miejscowa Policja.

Podziel się:

Oceń:

2019-04-30 12:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ważna rola Polski w rozwoju nabożeństwa

Graziako

- Polska odegrała ważną rolę w rozwoju nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, ponieważ to na prośbę polskich biskupów w 1765 r. papież Klemens XIII wyraził zgodę na ustanowienie liturgicznego święta Serca Jezusowego i zatwierdzenie odpowiedniego oficjum, a także formularza Mszy św. - podkreślił bp senior Zdzisław Fortuniak.

Więcej ...

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj