Reklama

Kościół

Bp Bałabuch: uroczystość św. Wojciecha przeniesiona

Artur Stelmasiak

W roku 2019 uroczystość Św. Wojciecha, ze względu na przypadającą Oktawę Wielkanocy, jest przeniesiona z daty własnej (23 kwietnia) na wtorek 30 kwietnia (nie poniedziałek 29 kwietnia) – przypomina bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Adam Bałabuch wyjaśnia, że według norm "Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych" zamieszczonych w Mszale Rzymskim dla Diecezji Polskich, uroczystość przypadająca w Oktawie Wielkanocy jest przenoszona nie na pierwszy dzień po Oktawie lub pierwszy dzień niższy rangą niż uroczystość przenoszona, ale na pierwszy dzień wolny od obchodów wymienionych w numerach 1-8 Tabeli. Ponieważ przypadające 29 kwietnia, a więc zaraz po Oktawie Wielkanocy, święto św. Katarzyny ze Sieny, patronki Europy jest w "Tabeli pierwszeństwa" na miejscu 7, dlatego uroczystość św. Wojciecha przenoszona z Oktawy jest obchodzona dopiero po nim, a więc we wtorek 30 kwietnia.

Natomiast I Nieszpory uroczystości św. Wojciecha będą obchodzone już w poniedziałek 29 kwietnia. Wynika to z faktu, że zgodnie z pkt. 61 "Ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza" – „pierwszeństwo mają Nieszpory tego obchodu liturgicznego, który w Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych zajmuje wyższe miejsce”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Publikujemy pełny tekst Promemoria:

Promemoria ws. uroczystości św. Wojciecha w 2019 r.

W roku 2019 uroczystość Św. Wojciecha, ze względu na przypadającą Oktawę Wielkanocy, jest przeniesiona z daty własnej (23 kwietnia) na wtorek 30 kwietnia (nie poniedziałek 29 kwietnia).

Ze względu na fakt, że w niektórych opublikowanych kalendarzach na rok 2019 istnieją rozbieżności co do daty przeniesionej uroczystości, przypomina się niniejszym, że należy stosować normy "Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych" zamieszczonych w Mszale Rzymskim dla Diecezji Polskich. Zgodnie z tymi normami uroczystość jest przenoszona nie na pierwszy dzień po Oktawie lub pierwszy dzień niższy rangą niż uroczystość przenoszona, ale na pierwszy dzień wolny od obchodów wymienionych w num. 1-8 wspomnianej Tabeli (por. pkt 60 "Ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza"). Uroczystość przypadająca w Oktawie Wielkanocy przenosi się na czas po Oktawie, ale z zachowaniem prawa do celebracji innych ważnych obchodów, jak np. święta lub niedziele zwykłe, które mieszczą się w numerach 6-8 "Tabeli pierwszeństwa".

Reklama

W roku 2019 Oktawa Wielkanocy kończy się 28 kwietnia, ale w pierwszy dzień po Oktawie (poniedziałek 29 kwietnia) przypada święto św. Katarzyny ze Sieny, patronki Europy, które w "Tabeli pierwszeństwa" jest na miejscu 7, dlatego uroczystość przenoszona z Oktawy respektuje ten dzień i jest obchodzona w pierwszy dzień wolny o randze niższej niż święto, a więc we wtorek 30 kwietnia 2019.

Odnośnie I Nieszporów uroczystości św. Wojciecha, są one normalnie obchodzone w przeddzień uroczystości, czyli w poniedziałek 29 kwietnia, zgodnie z pkt. 61 "Ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza" (czytamy tam: "Jeżeli w tym samym dniu zbiegają się II Nieszpory dnia bieżącego oraz I Nieszpory dnia następnego, to pierwszeństwo mają Nieszpory tego obchodu liturgicznego, który w Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych zajmuje wyższe miejsce.")

bp Adam Bałabuch Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Podziel się:

Oceń:

2019-04-16 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Bałabuch: liturgia i ambona nie są miejscem do przemów polityków

BOŻENA SZTAJNER

Jeśli jest faktyczna potrzeba, aby politycy zabrali głos w miejscu świętym, należy zadbać, aby odbyło się to poza obrzędem liturgicznym i z przygotowanego miejsca poza prezbiterium (nie z ambony) - mówi w rozmowie z KAI bp Adam Bałabuch, Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Więcej ...

Matko Łaskawa, módl się za nami...

2024-05-25 20:50
Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Michał Janik/TV Niedziela

Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Obraz Matki Bożej Łaskawej, przed którym się zatrzymujemy pochodzi z 1598 roku i przedstawia Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa.

Więcej ...

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania