Reklama

Abdykacja

Benedykt XVI będzie "emerytowanym papieżem"

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI także po zakończeniu posługi Następcy Piotra będzie tytułowany „Jego Świątobliwość Benedykt XVI” i nazywany „papież emerytowany” lub „emerytowany Papież Rzymski” – poinformował podczas dzisiejszego briefingu z dziennikarzami ks. Federico Lombardi SJ. Rzecznik Stolicy Apostolskiej wyjaśnił, jakie będą ostatnie chwile pontyfikatu Ojca Świętego. Nie wykluczył, że kongregacje generalne kardynałów-elektorów rozpoczną się 4 marca i zapewne wówczas poznamy datę rozpoczęcia konklawe. Ks. Lombardi wyjaśnił, że dzisiaj Benedykt XVI spędza dzień na modlitwie, natomiast jego sekretarze i osoby mieszkające na co dzień w apartamencie papieskim pakują osobiste rzeczy Ojca Świętego.

Jutro, w środę, podczas audiencji ogólnej spodziewanych jest około 50 tys. osób. W związku z organizowaną już od dawna narodową pielgrzymką związaną z jubileuszem 1150. rocznicy rozpoczęcia misji świętych Cyryla i Metodego będzie szczególnie wielu Słowaków. Na zakończenie audiencji nie przewidziano zwyczajowego „bacciamano”, czyli możliwości ucałowania dłoni papieża. Następnie w Sali Klementyńskiej Ojciec Święty, spotka się krótko z głowami państw, w tym prezydentem Słowacji, Ivanem Gasparovičem, władzami San Marino, Bawarii i Andory.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czwartek o godz. 11.00 Benedykt XVI spotka się z kardynałami. Przewidziano krótkie pozdrowienie przez Kardynała-Dziekana. O 16.45 papież opuści Pałac Apostolski, zaś na dziedzińcu św. Damazego pożegna się z sekretarzem stanu i swoimi współpracownikami. Na lądowisku śmigłowców pożegna go dziekan Kolegium Kardynalskiego. O 17.17 helikopter z papieżem na pokładzie przyleci do Castel Gandolfo, gdzie Ojciec Święty zostanie powitany przez przewodniczącego i sekretarza Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, miejscowego biskupa i przedstawicieli władz. O 17.30 Benedykt XVI pozdrowi z balkonu wiernych zgromadzonych przed pałacem w Castel Gandolfo. O godz. 20.00, kiedy dobiegnie końca pontyfikat Benedykta XVI Gwardia Szwajcarska opuści posterunek przy bramie pałacu apostolskiego, która zostanie zamknięta. Troskę o bezpieczeństwo papieża-emeryta przejmie żandarmeria watykańska.

Reklama

Po zakończeniu posługi Następcy Piotra będzie on tytułowany „Jego Świątobliwość Benedykt XVI” i nazywany „papieżem emerytowanym” lub „emerytowanym Papieżem Rzymskim”. Będzie używał zwykłej sutanny w kolorze białym bez mantoletu. Nie będzie używał butów czerwonych, a zapewne brązowych, jakie ofiarowano mu w Meksyku w Leon. Nie będzie też używał Pierścienia Rybaka, który wraz z pieczęciami zostanie zniszczony w sposób i w terminie ustalonym przez kolegium kardynalskie. Natomiast Benedykt XVI po ustąpieniu z urzędu będzie używał swego pierścienia biskupiego.

Mówiąc o okresie sede vacante ks. Lombardi wyjaśnił, że kardynał-dziekan, Angelo Sodano wyśle listy konwokacyjne do poszczególnych kardynałów 1 marca. Najprawdopodobniej kongregacje generalne rozpoczną się po niedzieli 3 marca – powiedział rzecznik Watykanu. Kongregacje mogą się odbywać rano i wieczorem, a będą miały miejsce w Auli Nowej Synodu – mieszczącej się nad Aulą Audiencyjną Pawła VI. Decyzje o tym, jak wiele odbędzie się kongregacji podejmą sami kardynałowi. Można oczekiwać informacji publicznej o poruszanych na nich kwestiach. Kardynałowie-elektorzy zamieszkają w Domu św. Marty dopiero w przeddzień konklawe, ale mieszkania będą losować już podczas pierwszej kongregacji.

Natomiast rzecz jasna przed rozpoczęciem konklawe zarówno Dom św. Marty jak i Kaplica Sykstyńska zostaną ocenione pod względem bezpieczeństwa, aby wykluczyć jakiejkolwiek możliwości przedostania się na zewnątrz informacji zastrzeżonych – wyjaśnił rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-26 14:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież rezygnuje z posługi Biskupa Rzymu

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...