Reklama

Niedziela Częstochowska

Drogi Kościoła i prawdziwej polskiej wolności rozejść się nie mogą

Uroczystości 11 listopada w katedrze w Częstochowie

B.M.Sztajner/Niedziela

Uroczystości 11 listopada w katedrze w Częstochowie

Asysta kompanii honorowej komandosów, liczne poczty sztandarowe, a także biało-czerwone symbole narodowe przypięte do ubrań wielu obecnych podkreślały doniosłość chwili – Mszy św., którą abp Wacław Depo – metropolita częstochowski odprawił w intencji Ojczyzny i miasta 11 listopada 2018 r. w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie. W Eucharystii wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych W jednej z naw dzieci trzymały 100-metrową biało-czerwoną flagę, której, z powodu silnego wiatru, nie można było rozwiesić na wieży jasnogórskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. w 100. rocznicę odzyskania niepodległości rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „Gaude Mater Polonia” oraz Hymnu państwowego.

Abp Depo odczytał list papieża Franciszka nadesłany z okazji naszego święta. Papież przypomniał w nim, że odzyskanie niepodległości przez Polskę było okupione ofiarą wielu jej synów, którzy gotowi byli poświęcić swoją wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie na rzecz utraconej Ojczyzny. Papież podkreślił, że dążenie do wolności Polacy opierali na nadziei płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów. Ojciec Święty napisał też, że wraz z Kościołem w Polsce i wszystkimi Polakami dziękuje Bogu za to, że „wspierał swoją łaską i mocą kolejne pokolenia, i sprawił, że przed stu laty spełniła się ich nadzieja na wolnośćˮ, że nie utracili jej, mimo kolejnych doświadczeń związanych z II wojną światową, nazistowską okupacją i komunistycznym reżimem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

“Podejmując modlitwę św. Jana Pawła II, szczególnego świadka tego stulecia, proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolności” – napisał do nas papież.

W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że dziękując Bogu w setną rocznicę odzyskania niepodległości za życie własne, naszych rodzin, wspólnoty narodu i całego Kościoła, pamiętajmy również o późniejszych niepodległościowych zrywach, zarówno w Wielkopolsce, jak i Powstaniach śląskich. Przypomniał, że często cytowane słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze w czerwcu 1979 r, „Tutaj zawsze byliśmy wolni” wyrażają istotę charyzmatu tego miejsca i rolę jaka spełnia kult Jasnogórskiej Matki i Królowej Polski w kulturze religijnej, narodowej, rodzinnej i osobistej wielu Polaków.

Dokładnie 90 lat temu bp Teodor Kubina – pierwszy biskup częstochowski wzywał do dziękczynienia Bogu za odzyskanie wolności, bowiem rok 1918 „potwierdził nam uroczyści i stanowczo, że Polska nie jest tylko marzeniem, nie snem pięknym, ale rzeczywistością, Polska nie jest państwem sezonowym”. Bp Kubina już wtedy wskazywał nasze narodowe błędy, podkreślał, że paraliżem dla państwa jest niezgoda, a jego, wypowiedziane 9 dekad temu słowa brzmią aktualnie: „Duch partyjności przeniknął nie tylko życie polityczna, ale także kulturalne, narodowe, społeczne, a nawet towarzyskie. Brak nam poczucia odpowiedzialności przed Bogiem za pracę na niwie państwowej, brak tej jasnej świadomości, że naród polski i państwo mają także cele wieczne w Bogu” mówił bp Kubina.

Reklama

Warto pamiętać o tych słowach, jak i o ks. Piotrze Skardze, autorze modlitwy za Ojczyznę, którą codziennie odmawiał Jan Paweł II.

Ks. Skarga, dobrze znający realia polskiego życia wołał, że Matka-Ojczyzna choruje z powodu 6 chorób. Są nimi: nieżyczliwość dla Rzeczypospolitej, oglądając się na inne narody, niezgoda i rozterki między ludźmi, naruszenie zasad religii katolickiej i walkę z Bogiem i Kościołem; uwłaczanie władzy i jej osłabianie na polu międzynarodowym, prawa niesprawiedliwe, grzechy wołające o pomstę do nieba”.

– Czy i dzisiaj wyliczone przez ks. Skargę choroby, nie niszczą sumień polskiego narodu i jego przyszłości? – pytał abp Depo. – Nie możemy ich lekceważyć. Ale nie wolno nam zniechęcać się trudną rzeczywistością, trzeba nieustannie wzywać Ducha Swiętego, który jest duchem Jezusa, duchem Prawdy, która nas prawdziwie wyzwala i buduje. Naszą modlitwę chcemy dzisiaj złączyć z zawierzeniem Królowej Polski, bo drogi Kościoła i prawdziwej polskiej wolności rozejść się nie mogą – kontynuował kaznodzieja.

Arcybiskup apelował, abyśmy pamiętali, że jesteśmy dziedzicami historii, która jest siłą, ale przede wszystkim ducha. – Trzeba wierzyć w mądrość narodu, który buduje swoją przyszłość na więzi z Chrystusem, jego Krzyżem i zaufaniem do Bogarodzicy Dziewicy – mówił hierarcha. Na zakończenie Mszy św. abp Depo podziękował uczestnikom, a zwłaszcza dzieciom, które przyniosły polską flagę do wnętrza świątyni: - Niech ten sztandar biało-czerwony, symbol naszej niepodległej Ojczyzny, będzie niesiony w naszych sercach na każdy czas – zaapelował abp Wacław Depo.

Reklama

Liturgii towarzyszył chór parafii archikatedralnej „Basilica cantans” oraz chór Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Mszę św. zakończył wspólny śpiew pieśni „Boże, coś Polskę”. Liturgii towarzyszył chór parafii archikatedralnej „Basilica cantans”. Był obecny również dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Bursztynki” z Wilna, który wystąpił z krótkim koncertem.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-11 19:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Po co ta manipulacja?

Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Oświadczenie w sprawie artykułu opublikowanego na portalu interia.pl.

Więcej ...

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06
Abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Więcej ...

Samotnia św. Jana Chrzciciela

2024-06-23 08:51

Materiał prasowy

To pierwsze takie miejsce w Archidiecezji Wrocławskiej, w którym w ciszy będzie można usłyszeć głos Pana Boga czy odpocząć. 23 czerwca br. bp Maciej poświęcił Samotnie św. Jana Chrzciciela w Sułowie Wielkim [dekanat Góra Wschód]

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Wiara

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny