Reklama

Polska

Kilkadziesiąt tysięcy osób na Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej

Bożena Sztajner / Niedziela

Do troski o wychowanie dzieci i młodzieży i do odpowiedzialności za duchowy kształt Ojczyzny nawoływał abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył Mszy św. wieńczącej XXVI Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbyła się ona pod hasłem „Rodzina centrum i sercem cywilizacji miłości”, zaczerpniętym z Listu Jana Pawła II do rodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rozpoczęła się Drogą Krzyżową, którą na kalwaryjskich dróżkach odprawiły małżeństwa i rodziny z archidiecezji krakowskiej. Autorami rozważań są Ludmiła i Stanisław Grygielowie, przyjaciele Jana Pawła II, którzy również uczestniczyli w pielgrzymce.

Na Eucharystii przy ołtarzu polowym zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych i wielu kapłanów. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Obecny był również bp Jan Szkodoń. Wśród pielgrzymujących rodzin byli także wicepremier Beata Szydło z mężem oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik z żoną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Jędraszewski podkreślał, że bycie chrześcijaninem oznacza gotowość do tego, by zaprzeć się siebie i naśladować Jezusa w niesieniu krzyża. „Nawet jeśli to będzie kosztowało narażenie się temu światu, nawet jeśli będzie to się wiązało z cierpieniem i prześladowaniem” – zaznaczył. Jak dodał, dla chrześcijanina nie ma innej drogi niż dążenie za Chrystusem za cenę zaparcia się siebie, wysiłku i dźwigania własnego krzyża.

„To jest nasz chrześcijański los. To odnosi się także do tego, co dotyczy małżeństwa i rodziny, zwłaszcza w tym roku, gdy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości Polski, musimy raz jeszcze uświadomić sobie, że zmartwychwstanie Polski dokonało się dzięki wysiłkowi polskich rodzin, które mimo prześladowań przekazywały skarb najcenniejszy: wiarę w Boga, miłość do siebie nawzajem i miłość do Ojczyzny” – wskazywał hierarcha.

Metropolita krakowski wezwał do modlitwy, która jest konieczna w czasie wielkich zagrożeń skierowanych przeciwko instytucji małżeństwa i rodziny. „Widzimy, jak bardzo podważany jest fundament małżeństwa i rodziny, jakim jest sam Bóg i dlatego tak konieczna nam dzisiaj jest wspólna modlitwa, abyśmy tak, jak nasi przodkowie, z taką samą mocą i zatroskaniem, pochylali się nad naszymi małżeństwami i rodzinami, by nie zabrakło troski o wychowanie dzieci i młodzieży i odpowiedzialności za duchowy kształt naszej Ojczyzny” – mówił.

Reklama

Jego zdaniem, wielkim zadaniem, jakie stoi przed polskimi rodzinami, jest „ocalenie własnej trwałości i fundamentu, na którym wznosi się każde małżeństwo i każda rodzin”. To zadanie polskie rodziny wypełniają dzięki codziennej wspólnej modlitwie rodziców i dzieci, właściwemu przeżywaniu niedzieli i trosce rodziców o to, w jaki sposób dzieci i młodzież uczestniczą w szkolnej katechezie, i jak przekazywać „skarb miłości do Kościoła i do Ojczyzny”.

Rodziny archidiecezji krakowskiej pielgrzymują do Kalwarii Zebrzydowskiej od roku 1993. Wcześniej do Kalwarii przybywały pielgrzymki mężczyzn i młodzieży męskiej oraz kobiet i dziewcząt. Ich inicjatorem - jeszcze w latach 60. był abp Karol Wojtyła.

Do Kalwarii pielgrzymują matki i ojcowie, dzieci i wnuki, małżonkowie i osoby samotne. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarium duszpasterskim Kościoła krakowskiego. Pielgrzymka rodzin tradycyjnie poprzedzona jest tygodniem modlitw o ich świętość.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-16 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: pogrzeb Tadeusza Ryłko, znanego lekarza i społecznika

pixabay

Tadeusz Ryłko zabezpieczał medycznie wizytę Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej. Był członkiem organizacji "Lekarze bez Granic", osobistym lekarzem Anny Walentynowicz i wspólnoty klasztoru ojców bernardynów. - To był człowiek bez granic - mówił o nim bp Damian Muskus OFM. W bazylice Matki Bożej Anielskiej żegnali zmarłego w wieku 90 lat medyka członkowie rodziny, przyjaciele, samorządowcy, dawni pacjenci, mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, licznie zgromadzeni kapłani diecezjalni i zakonni.

Więcej ...

Watykan: Karetka od papieża dla szpitala na Ukrainie, zawiezie ją kardynał Krajewski

2024-06-24 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Po raz ósmy papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski przemierzy trzy tysiące kilometrów z Rzymu do rejonu zborowskiego obwodu tarnopolskiego, aby dostarczyć do tamtejszego Szpitala Centralnego karetkę pogotowia wyposażoną w mobilne centrum resuscytacji podarowane przez papieża Franciszka.

Więcej ...

Hiszpania: Dopuszczono możliwość aborcji u 16-latek bez zgody rodziców lub opiekunów

2024-06-25 07:21

Adobe.Stock

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii dopuścił możliwość przerywania ciąży u dziewcząt powyżej 16. roku życia na ich żądanie, a także bez zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Tym samym poparł znowelizowane w 2023 roku przepisy dotyczące aborcji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana:

Wiara

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do...

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Kościół

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?