Reklama

Kościół

Warszawiacy modlili się o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

Modlitwa przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego

Łukasz Krzysztofka

Modlitwa przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archikatedrze warszawskiej, w której znajduje się grób czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, w 37. rocznicę jego przejścia do Domu Ojca, mieszkańcy Warszawy modlili się o rychłą beatyfikację wielkiego Prymasa Tysiąclecia.

Koncelebrowanej przez kilkudziesięciu księży Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Hierarcha przypomniał, że ostatnie lata były czasem wielkiej modlitwy i troski Kościoła w Polsce o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Teraz nadal potrzebna jest modlitwa. - Czynimy powolne kroki na tym ostatnim etapie beatyfikacji, jakim jest troska o uznanie cudu, dokonanego przez wstawiennictwo czcigodnego Sługi Bożego. To co dziś na tym etapie możemy zrobić to właśnie modlić się. Potrzebna jest modlitwa Kościoła warszawskiego, Kościoła w Polsce o to, by dopełnił się ten ostatni etap procesu beatyfikacyjnego i byśmy mogli w najbliższym czasie, jeśli Bóg będzie tego chciał, przeżyć beatyfikację i mieć nowego orędownika i błogosławionego, który będzie dla nas wzorem i przykładem – powiedział metropolita warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: W rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego

Podkreślił, że nauczanie kard. Wyszyńskiego jest dziś nadal aktualne. – Przesłanie Prymasa Tysiąclecia i prowadzenie przez niego Kościoła noszą wielkie znamiona aktualności, mimo że kontekst tamtych czasów, w których żył i troski, którą otaczał Kościół, jest znacząco inny, to pewne wymiary tego kontekstu są zawsze te same – zaznaczył kard. Nycz.

Przypomniał, że 37 lat temu, kiedy umierał Prymas Wyszyński, a w szpitalu leżał ciężko poraniony Papież Jan Paweł II, czasy w Polsce były różne od dzisiejszych, trudniejsze i wydawało się, że ci obaj wielcy Polscy są Polsce i Kościołowi w Polsce potrzebni, aby Kościół mógł przetrwać tamten czas i wyjść niego obronną ręką. - Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu. On nie zapomniał o swoim ludzie. Ocalał Papież Jan Paweł II i choć w dzień Wniebowstąpienia odszedł do Domu Ojca kard. Stefan Wyszyński, to jego dzieło, modlitwa i odwaga przez cały czas lat osiemdziesiątych i później były dla nas przykładem i wzorem – powiedział kard. Nycz i dodał, że w tym znaczeniu potrzebujemy Prymasa Tysiąclecia jako na nowo odkrytego przez beatyfikację.

Reklama

Metropolita warszawski zaznaczył także, że kard. Wyszyński nieustannie przypominał w czasie swego warszawskiego i prymasowskiego pasterzowania, iż celem naszej wiary jest zbawienie. – On prowadził ludzi do zbawienia, do głębi wiary tak, by osiągnęli cel najważniejszy, jakim jest zbawienie. W pewnym sensie przychodziliśmy do niego słuchać wielkich kazań w różnych miejscach w Polsce, w tej katedrze, wszędzie tam, gdzie prowadził i kierował Kościołem – jak młodzieniec z Ewangelii - stawiając pytania zasadnicze i oczekując odpowiedzi na nie w homiliach i kazaniach Prymasa, w jego przykładzie życia – mówił kard. Nycz. - Przychodziliśmy i pytaliśmy się, co robić, aby się zbawić, osiągnąć prawdziwe, wieczne szczęście. I my także od Prymasa słyszeliśmy prawie zawsze tę samą, podstawową, zasadniczą odpowiedź: zachowuj przykazania - wspominał metropolita warszawski.

Zwrócił także uwagę, że Prymas Tysiąclecia prowadził Kościół w Polsce Bożą pedagogią, głosząc miłosierdzie, przykazania i miłość Boga. - Dzisiaj chcemy wrócić do jego nauki, przyjąć ją na nowo, aby w tym czasie, w którym żyjemy rzeczywiście iść pewną drogą zbawienia i wierzyć, że Bóg zawsze pamięta o swoim przymierzu i o tym, za którego i o którego beatyfikację w tej katedrze się modlimy – powiedział kard. Nycz.

Po zakończeniu Eucharystii kapłani procesyjnie przeszli do grobu Prymasa Tysiąclecia, gdzie odmówiono modlitwę o jego rychłą beatyfikację, złożono kwiaty i odśpiewano Apel Jasnogórski. Po wspólnej modlitwie odbył się koncert poetycki poświęcony pamięci kard. Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

2018-05-29 07:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Muzeum bliżej nieba

Centrum Opatrzności Bożej

Muzeum bł. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego powstające przy Świątyni Opatrzności Bożej, będzie nowoczesną, multimedialną placówką. Ale nie zabraknie też oryginalnych eksponatów związanych z obydwoma postaciami.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Nowy Sekretarz Episkopatu: Kościół dziś potrzebuje ewangelizacji i nawrócenia

2024-07-01 10:32

EpiskopatNews/ flickr.com

Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji - dla dobra podstawowej misji jaką jest ewangelizacja - jako Kościół potrzebujemy nie tyle budowania pozytywnego wizerunku, co nawrócenia - deklaruje w rozmowie z KAI bp Marek Marczak, nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu. Wśród głównych zadań Kościoła widzi intensywną ewangelizację oraz pracę na rzecz reformy synodalnej. Mówi również o potrzebie zreformowania pracy Konferencji Episkopatu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska