Reklama

Polska

Abp Dzięga: ufam, że nie tylko techniczne raporty będą ogłoszone

ARCHIWUM KOŚCIOŁA NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM

Naród ma prawo do informacji i prawdy. Ufam głęboko, że przyjdzie czas, iż nie tylko techniczne raporty będą ogłoszone, ale że będziemy w stanie dowiedzieć się naprawdę. Chyba, że Pan Bóg sam chce, żebyśmy do końca nie dopytywali – powiedział abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który we wtorkowy wieczór przewodniczył w szczecińskiej katedrze Mszy Św. w intencji tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup w ósmą rocznicę tragedii wspominał atmosferę pierwszych dni po katastrofie. - Naród ma prawo do informacji i prawdy. Naród jest na tyle dojrzały, że udźwignie prawdę. Potem cała ta kakofonia przeróżnych interpretacji i różne linie udokumentowane, nieudokumentowane, potwierdzane, odwoływane. Wersje ogłaszane i zmieniane. To wszystko będzie jeszcze trwało, ale ufam głęboko, że przyjdzie czas, iż nie tylko techniczne informacje i raporty będą ogłoszone, ale że się będziemy w stanie dowiedzieć naprawdę. Chyba, że Pan Bóg sam chce, żebyśmy do końca nie dopytywali i złożyli to także w jego dłoniach podobnie jak tyle spraw, które składaliśmy w dłoniach Boga Wszechmocnego, zawierzaliśmy świętej Boskiej Opatrzności w dziejach narodu i ilekroć to czyniliśmy nie przegrywaliśmy na tym – podkreślił abp Dzięga.

Jako przykład hierarcha podał zbrodnię katyńską i to, że dziś też są miejsca na świecie, gdzie poddawana jest ona w wątpliwość. - Są ludzie, którzy czuwają, żeby prawdę zmieszać z wątpliwościami i kłamstwem – zaznaczył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita przyznał, że ufa, że wyrośnie pokolenie ludzi otwartych i odważnych, którzy nie będą bali się stawiać pytań, badać dokumentów, dociekać i ogłaszać.

Arcybiskup Dzięga dokonał też pewnego porównania. - Te polskie serca razem ze szczątkami maszyny spadłszy na smoleńskiej ziemi stały się trochę jak kamień odrzucony przez budujących, jakby to wszystko komuś przeszkadzało i jakby chciano o tym zapomnieć – powiedział.

- Pamiętamy z tamtych dni pogrzebów przekaz z ust od ust: nie wolno otwierać trumien (...) zamknąć to, zasypać, zapomnieć, ogłosić koniec żałoby. Polskie serca wiedzą lepiej i okazuje się, że ten kamień odrzucany przez budujących z katyńskiej, smoleńskiej ziemi powrócił jak bumerang na polską ziemię i obijał się od ludzkich umysłów i serc aż wreszcie zakotwiczył się w centrum Warszawy na placu, o którym zaczyna się mówić, że to polskie "Campo Santo".

Reklama

Arcybiskup wskazał na Grób Nieznanego Żołnierza i homilię Jana Pawła II, która również wybrzmiała na tym placu.

Metropolita szczecińsko-kamieński przedstawił też swoją interpretację pomnika na placu Piłsudskiego.

- Mam wrażenie, że to jest kamień, który się rozrasta i pozwala także po tych schodkach wyjść nieco powyżej poziomu różnych pustych debat, zwykłych kłótni. Wyjść powyżej i spojrzeć na sprawy polskie, nieco z góry, a jednocześnie te sprawy jak na ołtarz wnieść przed Boży tron, żeby je Bóg przeniknął i pobłogosławił - powiedział abp Dzięga.

W końcowym fragmencie kazania hierarcha zwrócił się do Boga: "Pozwól, by oni przed Tobą już stając wyprosili nam umiejętność zwyczajnego bycia razem w prawdzie, w nadziei, w modlitwie, w pracy, w służbie. By znowu odrodziło się słowo służba i życie "pro publico bono" na fundamencie, którym staje się ich ofiara jak kamień odrzucony przez budujących, który Ty sam Boże jesteś w stanie uczynić kamieniem węgielnym nowego czasu.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-11 09:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda na Wojskowych Powązkach uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej

PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Prezydent złożył też wieńce na znajdujących się na tym cmentarzu grobach ofiar katastrofy.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania