Reklama

Niedziela w Warszawie

Ks. Zdzisław Król spoczął w Świątyni Opatrzności Bożej

ARTUR STELMASIAK

Świątynia Opatrzności Bożej

W Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie pochowano dziś ks. inf. Zdzisława Króla, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Mszy św. w intencji wieloletniego kanclerza warszawskiej Kurii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W homilii metropolita warszawski zaznaczył, że rodzina i wszyscy, dla których zmarły był kimś bliskim, przeżywają smutek po raz drugi, choć jest on już nieco inny niż 2,5 roku temu, kiedy to odbywały się pogrzeby ofiar katastrofy.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu przeprowadzono ekshumacje w Świątyni Opatrzności Bożej i na cmentarzu w Pyrach. 21 listopada Naczelna Prokuratura Wojskowa potwierdziła, iż po przeprowadzeniu badań genetycznych okazało się, że ciała tragicznie zmarłych duchownych - ks. Zdzisława Króla i ks. prof. Ryszarda Rumianka, rektora UKSW - zostały zamienione i spoczęły w niewłaściwych grobach. Według prokuratury, błąd popełnili Rosjanie.

Reklama

"Żadna ludzka niefrasobliwość, żadne ludzkie niedbalstwo nie może zmienić tego faktu, że wszystko co powiedzieliśmy o Księdzu Infułacie podczas jego pogrzebu, pozostaje aktualne i ważne" - zaznaczył kard. Nycz.

Odwołując się do Ewangelii, hierarcha wyraził przekonanie, że ks. Król w sposób wyjątkowy wypełnił słowa Jezusa o sądzie ostatecznym, "o sądzie z miłości". Zaznaczył też, że wielką troską zmarłego byli najbardziej potrzebujący, dlatego wielki nacisk kładł na sprawne działanie Caritas, zarówno na poziomie diecezji, jak i parafii.

Kard. Nycz przypomniał też o wielkim zaangażowaniu ks. Króla w pomoc dla rodzin osób internowanych w stanie wojennym, którym udzielał bardzo konkretnej pomocy w ich codziennych sprawach.

Reklama

Ks. inf. Zdzisław Król był jednym z najbardziej zasłużonych kapłanów archidiecezji warszawskiej i najbliższych współpracowników Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Urodził się 8 maja 1935 r. w Zdzieborzu (Zielonka) w parafii Pniewo w pow. Pułtusk. Święcenia kapłańskiej przyjął 3 sierpnia 1958 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pełnił następnie funkcje wikariusza w Grodzisku Mazowieckim i w parafii M. B. Loretańskiej na warszawskiej Pradze. Odbył studia stacjonarne na Wydziale Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1966 r. uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Był także kapelanem sióstr dominikanek misjonarek w Zielonce.

Od roku 1967 pełnił funkcję notariusza Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W latach 1973-79 był dyrektorem Domu Księży Emerytów, a w latach 1979-92 kanclerzem Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Powierzono mu także funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego Cmentarzy Katolickich w Warszawie.

W 1976 r. ks. Król odznaczony został przywilejem noszenia rokiety, mantoletu i pierścienia. W 1979 r. został kanonikiem honorowym, a od 1982 r. był kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej. Został następnie jej prałatem kustoszem. Od 1993 r. był protonotariuszem apostolskim, czyli infułatem.

Ks. Król poświęcił się także pracy w katolickich mediach. Był przewodniczącym Rady Programowej miesięcznika "Wiadomości Archidiecezjalne Warszawskie", tygodnika "Przegląd Katolicki" i Katolickiego Radia Józef. Do roku 2006 był członkiem Rady Biskupiej Archidiecezji Warszawskiej i dziekanem dekanatu śródmiejskiego. W latach 1994-2008 był wikariuszem biskupim i przewodniczącym Wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Pełnił też funkcję proboszcza parafii św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.

Od 1992 r. był proboszczem parafii Wszystkich Świętych. Na Mszach św., na których wygłaszał homilie, gromadziły się zawsze tłumy warszawiaków, przyjeżdżających do kościoła na pl. Grzybowskim nieraz z odległych dzielnic stolicy. Przyczynił się do renowacji i budowy wielu elementów świątyni: powstała w niej m.in. winda dla inwalidów, odnowiono schody, powstała też tablica ku czci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji.

W homiliach, które wygłaszał m.in. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela podczas Mszy św. za powstańców warszawskich i polskich żołnierzy oraz w intencji kombatantów, przypominał o potrzebie pamięci o patriotach, ale i wyrażania radości z wolnej ojczyzny.

Podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski aktywnie uczestniczył w przygotowaniu poszczególnych spotkań i uroczystości, których szczegóły konsultował z samym Ojcem Świętym. Wśród licznych funkcji, od 1996 r. był ponadto postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, którego był przyjacielem.

Od 31 marca 2000 r. ks. Król był kapelanem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej. W 2001 r. został odznaczony medalem pamiątkowym i dyplomem honorowym członka Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W roku 2006 odznaczony został też orderem prymasowskim "Ecclesiae populoque servitium praestanti" i przeniesiony z probostwa na emeryturę z prawem rezydencji przy kościele Wszystkich Świętych.

2012-11-25 07:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nazywany był „Patriarchą Wałbrzycha”

2020-05-26 18:07

Niedziela świdnicka 22/2020, str. IV

Mirosław Benedyk

Ostatniemu pożegnaniu przewodniczył biskup senior Ignacy Dec

W ostatnich tygodniach pożegnaliśmy wieloletniego proboszcza parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, wybitnego duszpasterza ks. inf. Juliana Źrałkę.

Więcej ...

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim, misjonarzem-męczennikiem

2020-05-29 18:26

Wikipedia

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski

Odnaleziono nieznany dotąd film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim - misjonarzem, który prawie 30 lat temu zginął z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru. Nagranie, które przedstawia pierwsze miesiące obecności zakonnika na peruwiańskiej misji, zostanie opublikowane już 5 czerwca.

Więcej ...

Ekumenicznie o Duchu Świętym - wywiad z Dariuszem Brunczem, szefem portalu ekumenizm.pl

2020-05-30 17:03

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

"Niezwykle budujące jest słuchanie świadectwa innych, dlatego tak fundamentalne jest doświadczenie ekumeniczne, czerpanie z działania innych, do czego zachęca przecież wprost soborowy dekret o ekumenizmie 'Unitatis redintegratio', w którym Duch Święty wspominany jest ponad 40 razy" - mówi w rozmowie z KAI dr Dariusz Bruncz, red. naczelny portalu ekumenizm.pl.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Kościół

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Modlitwa różańcowa z Papieżem Franciszkiem

Franciszek

Modlitwa różańcowa z Papieżem Franciszkiem

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...