Reklama

Polska

Kościół w Polsce włącza się w obchody 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

fotolia.com

Kościół w Polsce aktywnie włącza się w obchody 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. W tym roku przypada on jutro, 14 stycznia - w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Z tej okazji w wybranych kościołach w całej Polsce odprawione będą Msze św. według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców. Jednocześnie polski Episkopat apeluje do wiernych o włączanie się w konkretne projekty pomocy migrantom z Bliskiego Wschodu i Ukrainy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. za uchodźców odprawiona zostanie m.in. na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem. - Na Jasnej Górze, w sercu Polski i ważnym sanktuarium świata czujemy wielką potrzebę jedności z tymi wszystkimi ludźmi, którzy są w potrzebie, a potrzeba doświadczenia miłości braterstwa, jedności i obecności we wspólnocie, potrzeba stabilizacji i pokoju, to chyba jedna z najbardziej podstawowych ludzkich potrzeb - zauważył o. Sebastian Matecki, rzecznik częstochowskiego sanktuarium.W tym samym dniu Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawi Mszę św. w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, posługując się formularzem modlitwy za uchodźców i wygnańców.

- Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem, zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za wszystkich, którzy z różnych względów musieli opuścić swoją Ojczyznę – powiedział KAI metropolita gnieźnieński.Przebywający w Polsce migranci z krajów byłego Związku Radzieckiego, w tym uchodźcy z Doniecka i Ługańska, spotkają się w najbliższą niedzielę 14 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie na wspólnej modlitwie i kolędowaniu. Mszy św. w ich intencji będzie przewodniczył dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Krzyża TChR.Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w intencji uchodźców i wygnańców, która w niedzielę 14 stycznia zostanie odprawiona w warszawskim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Do udziału we wspólnej modlitwie zaprasza warszawska Wspólnota Sant'Egidio, która współorganizuje niedzielną Eucharystię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. według formularza "Mszy za uchodźców i wygnańców". Eucharystia będzie sprawowana o godz. 10 dla duszpasterstwa rodzin w Wyższym Seminarium Duchownym. Msze święte w intencji migrantów i uchodźców, sprawowane wedle wspomnianego formularza będą odprawiane jutro we wszystkich polskich diecezjach oraz w licznych zgromadzeniach zakonnych. Na stronie inicjatywy (mszazauchodzcow.pl) można znaleźć mapę Polski z zaznaczonymi kościołami, w których 14 stycznia zostanie odprawiona Msza za wygnańców i uchodźców. Na tej stronie, jak również w specjalnym wydarzeniu na Facebooku (www.facebook.com/events/314526749040842/) można znaleźć wszelkie potrzebne informacje oraz tekst samego formularza znajdującego się również w Mszale Rzymskim.Specjalne orędzie na ten dzień skierował papież Franciszek. „Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki" - napisał. Tegoroczne przesłanie papieża nosi tytuł "Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców”.Natomiast watykańska Sekcja ds. Migrantów i Uchodźców działająca w ramach Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przygotowała dokument: „Dwadzieścia punktów działalności ws. migrantów i uchodźców”. - Migracja globalna jest poważnym wyzwaniem dla dużej części współczesnego świata i priorytetem dla Kościoła katolickiego - czytamy w dokumencie. Watykańska dykasteria przypomina, że wszelkie działania wobec migrantów i uchodźców powinny bazować na zasadach: przyjmować, chronić, promować i integrować. Watykańska Sekcja ds. Migrantów i Uchodźców przypomina ponadto, że "Migranci, osoby ubiegające się o azyl oraz uchodźcy muszą mieć możliwość korzystania ze swoich umiejętności, kompetencji i fachowości, aby poprawić swój dobrobyt oraz pomyślność ich wspólnot. Można to osiągnąć poprzez zagwarantowanie wolności przemieszczania się wewnątrz kraju oraz pozwolenie na powrót po wyjeździe do pracy za granicą; przez zapewnienie obszernego dostępu do środków komunikacji; przez włączenie społeczności lokalnej w proces integracji osób ubiegających się o azyl; a także przez rozwijanie programów reintegracji zawodowej i społecznej dla każdego, kto zdecyduje się na powrót do swojej ojczyzny".W Polsce specjalne "Wskazania" w związku z Międzynarodowym Dniem Migranta i Uchodźcy, opublikowała Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Radzi w nich m. in. lekturę papieskiego orędzia oraz watykańskich dokumentów poświęconych trosce o uchodźców, udział we Mszy św. wg formularza "za migrantów i wygnańców", a także włączanie się w konkretne projekty pomocy migrantom z Bliskiego Wschodu i Ukrainy.

- Mówiąc o migracji, należy dostrzegać nie tylko na zjawisko, ale przede wszystkim konkretną osobę w potrzebie To bardzo ważne! Potrzeba humanitarnego i ewangelicznego podejścia do osoby migranta i uchodźcy. - wyjaśnia w rozmowie bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jak czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r. jest on pomyślany „jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”. Liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ok. 220 mln. Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-13 15:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Arcybiskup do Trumpa: nasi bracia nie są przestępcami

Abp Escobar podczas wizyty duszpasterskiej

supermartyrio2

Abp Escobar podczas wizyty duszpasterskiej

Metropolita San Salvadoru abp José Luis Escobar wezwał prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, by nie traktował jak przestępców salwadorskich imigrantów, żyjących w USA bez wymaganych dokumentów pobytu.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli