Reklama

Polska

9. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Magdalena Kowalewska

W niedzielę po raz dziewiąty pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie” będziemy obchodzić Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. – Polska jest jedynym krajem, w którym na taką skalę niesiemy pomoc na Bliskim Wschodzie. Zawsze słyszymy podziękowanie za to co Polska robi, lecz ważne by tą pomocą się nie znudzić - mówił dziś w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreślił, że po raz kolejny obchody tego dnia mają na celu zwrócenie uwagi na męczeństwo chrześcijan na Bliskim Wschodzie. – Chcemy zarówno poprzez modlitwę, jak i ofiary pomagać naszym braciom chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania na Bliskim Wschodzie. To nasi bracia w wierze, ale przede wszystkim w człowieczeństwie – mówił bp Miziński, podkreślając , jak ważne jest, aby tereny będące kolebką chrześcijaństwa nie stały się tylko muzealnym obszarem. – Chcemy pomoc, aby nasi siostry i bracia mogli powrócić do swoich domów i tam w sposób godny człowieka mogli żyć. Nie ma mowy o głębokiej wierze, jeśli jesteśmy obojętni na brata będącego w potrzebie – powiedział duchowny.

W konferencji zapowiadającej 9. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym uczestniczył bp Antonie Chbeir z Tartus w Syrii. Gości on w Polsce już po raz drugi. Dziękował on Polakom za zaangażowanie w pomoc ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie. – Wojna w Syrii trwa od 7 lat, tej pomocy potrzeba coraz więcej. Mamy odczucie że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie – mówił libański hierarcha. – Metodą działania ISIS jest używanie metod terrorystycznych. Mogliście zobaczyć ich brutalność, kiedy zabijano naszych ludzi – dodał bp Chbeir. Zaznaczył, że chrześcijanie są szczególnie prześladowani w rejonach kontrolowanych przez Państwo Islamskie. – Jednak to nie jedyna grupa prześladowana przez ISIS, wszyscy na tym terenie cierpią, nawet muzułmanie – kontynuował bp Chbeir, podkreślając że pomoc otrzymują wszystkie osoby, bez względu czy są chrześcijanami czy nie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zachód podjął decyzję, żeby zakończyć istnienie ISIS, widzieliśmy to m.in przy wyzwoleniu Mosulu, ale to nie oznacza końca wojny w Syrii – wskazywał bp Chbeir. Opowiadał również jak wygląda codzienne życie w Syrii. – Od dwóch miesięcy mamy elektryczność przez 24 godziny dziennie, co nie było takie oczywiste jeszcze nawet kilka miesięcy temu. Wciąż mamy problem ze spadkiem wartości waluty. Większość rodzin syryjskich musi utrzymać się za 50 dolarów miesięcznie. Przy takiej inflacji, wysokim bezrobociu i licznych embargach życie jest bardzo trudne - opowiadał libański hierarcha.

Reklama

Podkreślił ważne znaczenie programów pomocowych realizowanych przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie m.in. dotyczące paczek żywnościowych, które otrzymuje obecnie 2400 rodzin, programu sanitarnego dla 1640 rodzin, programu mieszkaniowego dla ok. 650 rodzin czy programu edukacyjnego, z którego korzysta około 700 studentów.

Bp Chbeir dziękował polskiemu rządowi za przekazanie 1,5 mln euro na projekt medyczny. - Składam serdeczne podziękowania dla polskiego rządowi i polskich obywateli za tę pomoc na rzecz programu medycznego, który spowodował zmianę i poprawę życia syryjskich mieszkańców. Wielu z nich przez wiele lat nie było w stanie opłacić koniecznych zabiegów czy operacji - mówił bp Chbeir, prosząc o kontynuowanie pomocy z Polski.

Z kolei ks. prof. Waldemar Cisło mówił: – Polska jest jedynym krajem, w którym na taką skalę niesiemy pomoc na Bliskim Wschodzie. Zawsze słyszymy podziękowanie za to co Polska robi, lecz ważne by tą pomocą się nie znudzić. Proszą o to Syryjczycy czy Irakijczycy. Łatwo się bowiem przyzwyczaić do kolejnych ofiar, o których informują telewizyjne paski.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony w Kościele w Polsce w 2008 roku. Co roku wybierany jest jeden kraj, w którym chrześcijanie cierpią, szczególnie z powodu wojny. W poprzednich latach Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświęcony był m.in. Indiom, Irakowi, Sudanowi, Egiptowi, Nigerii czy Syrii.

W ramach IX Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie już po raz kolejny prosi wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Pomóc można m.in. wysyłając SMS o treści Ratuję pod numer 72405. Więcej informacji: www.pkwp.org

Podziel się:

Oceń:

2017-11-10 19:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Raï: ONZ straciła swą rację bytu

Kultura chrześcijańska była na Bliskim Wschodzie już 600 lat przed islamem –
przypomina patriarcha Béchara Boutros Raï

Grzegorz Gałązka

Kultura chrześcijańska była na Bliskim Wschodzie już 600 lat przed islamem – przypomina patriarcha Béchara Boutros Raï

To co się dzieje obecnie na Bliskim Wschodzie dobitnie pokazuje, że Organizacja Narodów Zjednoczonych straciła swą rację bytu, a co za tym idzie sensowność dalszego istnienia. Wskazuje na to maronicki patriarcha Libanu. Zauważa on, że ONZ stała się narzędziem w rękach wielkich mocarstw przykrywających jej decyzjami swe brudne interesy.

Więcej ...

Toronto: opieka paliatywna to sposób, by powiedzieć ludziom „masz godność”

2024-05-24 19:01

Adobe Stock

Chcemy wskazywać na potrzebę rozwoju opieki paliatywnej nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie – tak mówi bp Noël Simard, przewodniczący specjalnego sympozjum zorganizowanego w tym tygodniu od 21 do 23 maja w Toronto. Chodzi o spotkanie zwracające uwagę na terminalnie chorych pacjentów i sposoby oferowania im godnego życia aż do naturalnej śmierci. Ma to wielkie znaczenie w kraju, gdzie promuje się eutanazję, ale nie tylko tam.

Więcej ...

Matko, co Jasnej bronisz Częstochowy, módl się za nami...

2024-05-24 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Oto stajemy w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pochodzenie obrazu i data jego powstania nie są znane. Jak mówi legenda ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania