Reklama

Różaniec do granic w diecezji legnickiej

Ks. Waldemar Wesołowski

Kilknaście tysięcy osób modliło się w diecezji legnickiej wzdłuż granic czeskiej i niemieckiej. W 17 kościołach stacyjnych wyznaczonych przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego odprawiane były Msze św., trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Po duchowym przygotowaniu wierni wymaszerowali do kilkudziesięciu punktów modlitewnych. Tam, dokładnie o godzinie 14, rozpoczęła się modlitwa różańcowa w intencji ojczyzny i świata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji legnickiej inicjatywa modlitewna „Różaniec do granic” zbiegła się z doroczną pielgrzymką żywego różańca, która odbywa się co roku w pierwszą sobotę października. Do krzeszowskiego Domu Łaski Maryi przybyło blisko 3 tysiące pielgrzymów. Byli to nie tylko członkowie róż różańcowych, ale wszyscy miłośnicy modlitwy różańcowej. Były osoby starsze, ale też młodzi, rodziny z dziećmi, wielu kapłanów.

Zobacz zdjęcia: Różaniec do granic Polana Jakuszycka

- Różaniec to związanie naszego życia z Jezusem Chrystusem przez Maryję – powiedział w homilii mszalnej biskup Zbigniew Kiernikowski. Przypomniał wiernym dynamiczną historię powstawania modlitwy różańcowej, która stała się ulubią modlitwa wielu Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jest to modlitwa bliska wielu z nas, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. W trudnych sytuacjach znalazła się także Maryja i Jezus. Wnikanie w różańcu w ich tajemnice życia pomaga także nam zrozumieć i realizować zamysł Boga, co do każdego z nas – mówił bp Kiernikowski.

Zobacz zdjęcia: Różaniec do granic Chełmsko Śląskie

- W różańcu Maryja uczy nas odpowiadania Bogu „Tak”, również w sytuacjach zagrożenia, niepewności. Uczy nas zaufania Bogu, który najlepiej wie, czego nam potrzeba. Jest naszą wspomożycielką, jest ucieczką grzeszników – podkreślił Biskup legnicki. - Módlmy się zatem, wsłuchujmy w Słowo Boże, wpatrujmy się w Maryję, by te tajemnice przemieniały każdego z nas – zakończył kaznodzieja.

Po spotkaniu w bazylice krzeszowskiej wielu pielgrzymów udało się na granice, do wyznaczonych punktów modlitewnych, aby razem z rodakami prosić Boga o potrzebne łaski dla ojczyzny i świata.

Zobacz zdjęcia: Różaniec do granic w Lubawce

- Nie mogło nas zabraknąć w Krzeszowie i nie może nas zabraknąć na granicy – powiedziała Ewa z Legnicy. Wraz z parafianami z kościoła Joachima i Anny modliła się szczególnie w intencji młodego pokolenia, które w dzisiejszym świecie napotyka na wiele zagrożeń. Pielgrzymi z Sobieszowa i Lubina modlili się w intencji pokoju na świecie. - Wielcy Polacy i wielcy papieże ostatnich lat mówili o sile różańca. Również nasi królowie, w chwilach ważnych i niebezpiecznych dla naszej ojczyzny szukali ratunku u Matki Chrystusa, często chwytając za różaniec. Oni wskazują nam właściwą drogę i przekonują, że różaniec ma ogromną moc” – mówił pielgrzym z Lubina, z parafii św. Wojciecha. - Ta inicjatywa modlitewna przywodzi mi na myśl naszą polską husarię, która pod Wiedniem uratowała Europę przez najazdem tureckim. Dziś naszym orężem w walce ze złem, w walce o pokój jest różaniec – powiedziała Barbara, mieszkanka Legnicy.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Róźaniec w Krzeszowie

Wielu pielgrzymów udało się do pobliskiej Lubawki, gdzie znajduje się przejście graniczne z Czechami oraz do Chełmska Śląskiego. Na przejściu w Lubawce zgromadziło się około tysiąca wiernych, natomiast w Chełmsku Śląskim około 500 osób.

Były też punkty modlitewne w Karkonoszach. Wierni modlili się na przełęczy Okraj i przejściu granicznym Okraj, w pobliżu Kowar i Karpacza. Na Polanie Jakuszyckiej zebrało się blisko 2 tysiące osób, które rozeszły się do kilku miejsc modlitwy, dochodząc aż na Szrenicę. Były też punkty modlitewne w tzw. „Worku Turoszowskim”, w pobliżu Bogatyni i Zgorzelca, na pograniczu czeskim i niemieckim.

Jednym z miejsc modlitwy Różańca do granic, stało się także nadgraniczne miasto Zgorzelec, leżące na zachodniej granicy diecezji legnickiej. Kościołem stacyjnym, był kościół św. Józefa Robotnika.

- Cieszę się, że mogliśmy udostępnić naszą świątynię, biorącym udział w tym wydarzeniu modlitewnym – mówi ks. Kazimierz Pietkun, proboszcz parafii. - Modliliśmy się w niej w gronie około 1,5 tys. uczestników.

Do Zgorzelca przybyli także pielgrzymi spoza zgorzeleckich parafii, min. z Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Lubania, a także grupa pielgrzymów z Niemiec.

Po konferencji wprowadzającej, koncelebrowanej przez 5 kapłanów Mszy św. i nabożeństwie eucharystycznym, uczestnicy udali się do trzech punktów modlitewnych, usytuowanych na terenach nadgranicznych. Czwartym punktem modlitewnym był wspomniany kościół, w którym trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Zatrzymały się w nim osoby starsze i niepełnosprawni, którzy odmówili 5 tajemnicę różańca transmitowaną przez Radio Maryja, dzięki współpracy Radia Plus Legnica.

Reklama

- Jesteśmy tu, bo czujemy, że nasza modlitwa jest ważna i potrzebna – mówili uczestnicy – a atak po ludzku, cieszymy się że bierzemy udział w tak ważnym wydarzeniu. - Nie jesteśmy bankierami, nie mamy koneksji czy układów politycznych, aby wynegocjować czy kupić pokój na świecie. Ale mamy to – i wierzymy, że dzięki tej modlitwie, o którą prosi Maryja, będziemy mogli uprosić u Boga pokój i Boży ład dla świata – mówili inni, pokazując swoje różańce.

ks. ww i ks. pn

Podziel się:

Oceń:

2017-10-07 20:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Różaniec do granic” z Akcją Katolicką

Artur Dąbrowski

Ponad 150 osób, w głównej mierze członkowie Akcji Katolickiej, Klubu Częstochowskiego Seniora, wierni z parafii św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie, uczestnicy Klubu Wolontariatu Akcji Katolickiej działającego przy Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie oraz sympatycy AK, uczestniczyli w sobotniej ogólnopolskiej inicjatywie „Różaniec do granic”

Więcej ...

Krok do wyrugowania religii ze szkół. Dyskryminujący projekt Ministerstwa Edukacji

2024-05-13 15:12

Karol Porwich/Niedziela

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkole. Zmiany w zasadach organizacji tych lekcji doprowadzą do dyskryminacji uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach. Wprowadzenie modyfikacji poskutkuje również falą zwolnień wśród katechetów. Projektowane zmiany naruszają art. 53 ust. 1 oraz 53 ust. 4 Konstytucji RP. Działania Ministerstwa mają na celu zniechęcenie młodzieży do uczestniczenia w lekcjach religii.

Więcej ...

Pielgrzymka fatimska z Czerwieńska do Łężycy

2024-05-14 11:30
Po Mszy św. odbyła się procesja z figurką Matki Bożej Fatimskiej, wokół świątyni

Waldemar Napora

Po Mszy św. odbyła się procesja z figurką Matki Bożej Fatimskiej, wokół świątyni

Grupa tych, dla których ciągle ważnym jest dawanie świadectwa wiary, pielgrzymowała z Czerwieńska do kościoła w Łężycy, w którym odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Fatimskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania