Reklama

Wiadomości

Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

MARIAN GRABSKI „WYRWA“/ MPW

W Warszawie w przyszłym tygodniu odbędą się uroczystości 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uroczyste Msze św., sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy złożą się na bogaty program tegorocznych obchodów organizowanych przez Miasto st. Warszawa i Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezentujemy oficjalny program obchodów rocznicowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 29 lipca o godz. 10.30 odbędą się uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”, (park im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. ks. J. Popiełuszki).

W niedzielę 30 lipca o godz. 18.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji mieszkańców stolicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poniedziałek 31 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego z kombatantami o godz. 10.00 spotkają się prezydent RP Andrzej Duda i prezydent miasta st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości odbędzie się ceremonia nadania orderów i odznaczeń państwowych.

W południe na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

O godz. 18.00 na Placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego sprawowana będzie uroczysta, polowa Msza święta. Po jej zakończeniu odbędzie się apel poległych, a następnie koncert „Chłopcy z tamtych lat”.

We wtorek 1 sierpnia o godz. 9.00 pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter”, dowódcę Okręgu Warszawskiego AK, rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie złożone zostaną kwiaty (ul. Filtrowa 68).

O godzinie 10.00 przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, z parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera, wyruszy „Marsz Mokotowa”, przemarsz kombatantów i pocztów sztandarowych ul. Puławską do ul. Dworkowej.

W południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz uroczystość złożenia wieńców na płycie pomnika. Kwiaty złożone zostaną także pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich(13:30). Uczestnicy uroczystości przejdą następnie pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

O godzinie 16.45 kwiaty zostaną złożone przy grobie gen. Antoniego Chruściela Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinę „W” hołd powstańcom oddadzą najwyższe władze państwowe pod pomnikiem Gloria Victis. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny.

Reklama

Godz. 19.30 Na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani”. Odmówione zostaną modlitwy międzyreligijne. Uroczystości tego dnia zakończy rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej o godz. 21, który będzie płonął przez kolejne 63 dni i zostanie zgaszony 2 października. W sobotę 5 sierpnia o godz. 14 odbędzie się uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Batalion „Zośka” obozu „Gęsiówka” (ul. Anielewicza 34).

O godz. 18.00 przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczystość upamiętniająca (u zbiegu ul. Leszno i Al. Solidarności). O godz. 19.00 odbędzie się Marsz Pamięci i uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (www.um.warszawa.pl) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl).

Podziel się:

Oceń:

2017-07-24 12:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa 1 sierpnia o godz. 17 zabrzmią dzwony kościelne w hołdzie powstańcom warszawskim

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

Ks. Mariusz Pastuszak

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

O modlitwę za poległych powstańców i uruchomienie dzwonów w warszawskich kościołach 1 sierpnia o godz. 17, w związku z przypadającą w poniedziałek 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, zaapelował do księży proboszczów Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?