Reklama

Niedziela Lubelska

110 lat Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

Jubileusz książnicy

Centralnym wydarzeniem obchodów była Msza św., której oprawę przygotowali pracownicy biblioteki.

Grzegorz Jacek Pelica

Centralnym wydarzeniem obchodów była Msza św., której oprawę przygotowali pracownicy biblioteki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W maju 1907 r. utworzono Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Obchody 110-lecia powstania patronatem otoczył Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik. Centralnym wydarzeniem obchodów była Msza św., której oprawę przygotowali pracownicy biblioteki.

Zawierzamy przyszłość

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wierzymy, że słowo wypowiedziane przez Boga ma moc stwórczą. Ten fakt uczy nas ogromnej odpowiedzialności za słowo wypowiadane. A jeszcze bardziej za słowo, które jest zapisane. Utrwalić słowo w zapisie to przekazać dla potomnych, to nadać mu odpowiednie znaczenie. Dlatego bardzo się cieszę, że w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Lublinie, uświęconym modlitwą ku czci patrona miasta św. Antoniego, gromadzimy się, by dziękować Panu Bogu za 110 lat istnienia biblioteki - tymi słowami powitał zgromadzonych proboszcz parafii ks. Mirosław Matuszny, zapraszając do modlitwy za pracowników, czytelników, a także za zmarłych założycieli i bibliotekarzy.

Mszę św. odprawił bp Mieczysław Cisło w koncelebrze z Księdzem Proboszczem oraz ks. dziekanem Jerzy Latawcem z Czermiernik. Bp Cisło przypomniał, że jubileusz powstania biblioteki wyprzedza rocznicę niepodległości Polski, wpisując się w 700-lecie Lublina. Podkreślił, że kultura wdzięczności wobec Boga i człowieka to kultura etosu ewangelicznego: - „Wspominając przeszłość, zawierzamy przyszłość. Potrzeba pracy edukacyjnej dla rozwoju czytelnictwa, aby ludzie czerpali z tych arcydzieł, które nas inspirują do dobra i realizowania życiowego powołania i pasji”.

Biblioteka i ogród

W okolicznościowej homilii bp Mieczysław Cisło nawiązał do perykopy ewangelicznej oraz nauczania św. Jana Pawła II i przypomniał, że „wiara jest decyzją wolnego człowieka i nie rodzi się z przymusu. Nie można nikogo przymusić ani do wiary ani do miłości”. Ksiądz Biskup podkreślił piękno pracy organicznej i wolność ducha, które płyną z wydanej przez WBP korespondencji H. Łopacińskiego z Erazmem Majewskim. - „Ten tylko żyje i korzysta z darów Ducha, kto oddany jakiejś pracy szuka w niej sławy znakomitego czynu i dobrych zalet” (H. Łopaciński). Tylko słowo i książka zrodzone z wolnej myśli przetrwają czas. Biblioteka to skondensowanie ludzkiej myśli w książce, bezcennym darze w każdym czasie. Już Seneka powiedział: Nie boję się cezara, bo mam bibliotekę i ogród. Dopóki będą biblioteki, nie boimy się tyranów i despotów, lecz szukamy mędrców. Najpiękniejsze są strofy, które zrodziły się z Ducha odwiecznego Logosu, który wciela się w człowieczeństwo Jezusa i staje się normą naszego wartościowania i myślenia; strofy, które niosą transcendencję, otwarcie się na nieskończoność. Inna literatura, utylitarna i egoistyczna, nie przetrwa próby czasu - mówił Pasterz.

Reklama

Dziękując za odprawioną Mszę św. i pasterskie słowo, dyrektor WBP przekazał na ręce Księdza Biskupa i koncelebransów jubileuszowe medale oraz albumy o 110 skarbach biblioteki. Tadeusz Sławecki mówił m.in.: - „Biblioteka jest cząstką tego dziedzictwa kulturowego, któremu na imię Polska. Staramy się upowszechniać czytelnictwo. Nie odejdziemy od słowa pisanego. Wielcy ludzie tego świata przeznaczyli 500 mln dolarów na to, żeby z powrotem wracać do tego słowa. Wiedzą, jaką krzywdę zrobiono, rozwijając tylko elektroniczne nośniki informacji”.

Kultura uniwersalna

Bp Cisło zwrócił uwagę na wielokulturowość Lublina i ekumeniczny wymiar jubileuszu i zasobów biblioteki-jubilatki. - Kultura jest uniwersalna. W dobie ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, nie można być obojętnym, że w imię religii ludzie się dzielą, nienawidzą i walczą ze sobą. A biblioteka jest w służbie jedności - podkreślał.

W programie jubileuszu WBP znalazły się prezentacje i wykłady Marii Krajewskiej, Ewy Hadrian, Ilony Fabrowskiej-Skibińskiej, Grzegorza Figla i Janusza Kłapecia. Edyta Ścibior omówiła działalność Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, którego prezes Andrzej Zdunek poprowadził konferencję. Gala jubileuszowa w Filharmonii im. H. Wieniawskiego była okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym pracownikom i popularyzatorom czytelnictwa, pokazania dorobku i dziejów książnicy. - Świadomi jesteśmy tego, gdyby nie dziesiątki, często bezimiennych osób, które z narażeniem życia ratowały dobra kultury w okresie okupacji, to wszystko nie ostało by się, jak w krajach zachodnich - mówił T. Sławecki. Obchody uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i jubileuszowy tort oraz ekspozycje monet NBP i prac plastycznych.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-12 21:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Izrael zamierza zdygitalizować i udostępnić część tekstów islamskich ze swoich zbiorów

Bożena Sztajner/Niedziela

Izraelska Biblioteka Narodowa w Jerozolimie zdygitalizuje i udostępni w Internecie 2500 bardzo rzadkich rękopisów i ksiąg islamskich ze swoich zbiorów. Według niemieckiej agencji katolickiej KNA, Biblioteka zapowiedziała, że prace nad nową platformą internetową z wysokiej jakości fotografiami dzieł, funkcje wyszukiwarki i inna pomoc w językach angielskim, hebrajskim i arabskim mają być gotowe za trzy lata.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania