Reklama

Polska

Kraków: zmarł ks. inf. Stanisław Małysiak

Śp. ks. inf. Stanisław Małysiak

Archiwum Kurii Krakowskiej

Śp. ks. inf. Stanisław Małysiak

Dziś Krakowie zmarł ks. infułat Stanisław Małysiak, partyzant Armii Krajowej, wieloletni przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Miał 92 lata. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek w Kościele Mariackim. Zmarły pochowany zostanie na Cmentarzu Rakowickim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 5 maja 1925 roku w Ślemieniu, w powiecie żywieckim. Tam rozpoczął naukę w szkole powszechnej, ale podczas wojny, po włączeniu Żywiecczyzny do Rzeszy Niemieckiej, w październiku 1940 roku został wysiedlony wraz z rodzicami i dwojgiem rodzeństwa do Majdana Kasztelańskiego na Zamojszczyźnie. Pracował tam fizycznie w młynie i równocześnie działał w Związku Walki Zbrojnej.

Najpierw przydzielony do plutonu Brzeziny, uczył się w leśnej szkole partyzanckiej, kształcącej młodych dowódców piechoty, potem w latach 1942-1944 walczył w Armii Krajowej pod pseudonimem Sęp w IX Pułku Legionów Ziemi Zamojskiej pod dowództwem Konrada Bartoszewskiego (ps. Wir).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Brał udział w wielu akcjach bojowych na terenie Zamojszczyzny, m.in. w wielkiej bitwie w Puszczy Solskiej w roku 1944. W czasie jednej z akcji został schwytany przez Niemców i osadzony w obozie przejściowym w Zwierzyńcu. Stamtąd został przewieziony do obozu w Lublinie, skąd udało mu się zbiec.

Za działalność partyzancką, na wniosek swojego dowódcy Konrada Bartoszewskiego, został odznaczony Krzyżem Walecznych, który wręczono mu dopiero po przemianach politycznych w naszym kraju w 1989 roku. Po ustaniu działań wojennych na terenie Zamojszczyzny ks. Małysiak kontynuował naukę w gimnazjum w Zamościu. W 1945 roku zbiegł do Krakowa, by uniknąć aresztowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Tu zdał maturę i wstąpił do Seminarium Krakowskiego, rozpoczynając studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1952 roku.

Święcenia kapłańskie otrzymał w tym samym roku. Pierwszą posługę kapłańską pełnił w Niegowici w latach 1952-1957, następnie był wikariuszem parafii w Kobierzynie i równocześnie kapelanem szpitala psychiatrycznego. W 1963 roku został przeniesiony do Bazyliki Mariackiej, z którą związany był do końca życia. Równocześnie od lat pięćdziesiątych pracował w Wydziale Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej.

Reklama

Podczas wieloletniej pracy kurialnej był bliskim współpracownikiem arcybiskupów krakowskich: najpierw Karola Wojtyły, później Franciszka Macharskiego, a także założycielem Wydawnictwa św. Stanisława BM z własnym ośrodkiem poligraficznym.

W 1990 roku, na wniosek krakowskiego środowiska żołnierzy Armii Krajowej, ks. kard. Franciszek Macharski mianował ks. Infułata Małysiaka kapelanem organizacji kombatanckich Armii Krajowej. W 2002 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa został odznaczony Brązowym Medalem Cracoviae Merenti. Był Kanonikiem Seniorem Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-04-01 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tuchów: zmarł o. Stanisław Stańczyk - tłumacz ksiąg biblijnych

GRAZIAKO

W Tuchowie zmarł o. Stanisław Stańczyk, redemptorysta, tłumacz ksiąg biblijnych. Oprócz dużej liczby tłumaczeń, napisanych artykułów i książek, zawdzięczamy mu oficjalne tłumaczenia ksiąg Starego Testamentu w Biblii Tysiąclecia (Lb, Oz, Ha) i w Biblii Poznańskiej (Joz, 1 i 2 Krn, Rt).

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...