Reklama

Jan Paweł II

Warszawa: trwają prace nad trzytomową edycją pism literackich Karola Wojtyły

Adam Bujak/Arturo Mari/ Biały Kruk

Koncepcję trzytomowej edycji dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły omawiali dziś znawcy jego twórczości z różnych ośrodków akademickich podczas konferencji w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tom pierwszy krytycznego wydania ukaże się w przyszłym roku, a dwa kolejne do roku 2020, kiedy to przypada 100. rocznica urodzin autora „Tryptyku rzymskiego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Badacze podkreślali, że nowa edycja dzieł Karola Wojtyły jest konieczna z kilku powodów. Po pierwsze, dotychczasowe wydania zawierają liczne błędy i nieścisłości, wynikające z niewłaściwego odczytania tekstu rękopisów. Prowadzi to, jak wskazywała prof. Jadwiga Puzynina, do niewłaściwych a niekiedy absurdalnych wręcz interpretacji.

Po drugie, dla pełniejszego odczytania poszczególnych wierszy i dramatów niezbędne jest zaopatrzenie ich w wyjaśnienia, przypisy i interpretacje. Po trzecie, zostanie uzupełniona o utwory, które nie zostały dotąd opublikowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Mogę powiedzieć o co najmniej jednym wierszu, który w naszej edycji ukaże się po raz pierwszy – powiedziała KAI Anna Karoń-Ostrowska, odpowiedzialna za koordynację prac. Dodała, że to bardzo ważny tekst, bo oddający stan myśli młodego Wojtyły w chwili, gdy decydował się na wybór nowej drogi życia to znaczy - kapłaństwa.

Dr Marta Burghardt wskazywała, wskutek niewłaściwego numerowania kart rękopisów Karola Wojtyły przez archiwistów, niektóre utwory zostały przemieszane i w takiej, niewłaściwej formie, opublikowane. Nowa edycja będzie zawierała teksty w ich pierwotnej formie, choć niestety, nie wszystkie utwory zachowały się w całości.

Przewodniczący Komitetu Naukowego prof. Jacek Popiel wskazywał, że bez twórczości literackiej nie można zrozumieć osobowości Karola Wojtyły, w tym także działań, jakie podejmował jako ksiądz i papież. Literatura była bowiem dla niego swoistym uzupełnieniem pracy duszpasterskiej.

Mówiła o tym także prof. Zofia Zarębianka, która pokazywała intelektualne powinowactwo pomiędzy dramatem „Brat naszego Boga” a późniejszą o 30 lat encykliką „Dives in misericordia”, wydaną w roku 1980.

Ciekawe też, że z biegiem lat pamięć Karola Wojtyły o wczesnych utworach uległa zatarciu. Między innymi z tego powodu część jego literackiej spuścizny nie weszła w skład tomu wierszy i dramatów, jakie tuż po wyborze kardynała Wojtyły na papieża, za jego zgodą przygotowali do druku Marek Skwarnicki i Jerzy Turowicz. Tak stało się na przykład było z cyklem powstałych w 1939 r. „Sonetów”, o których napisaniu Autor przypomniał sobie po latach, zapoznając się z rękopisami przywiezionymi mu do Watykanu. Historię ich publikacji przedstawił pierwszy wydawca tych wierszy, dr Stanisław Dziedzic.

Reklama

Nie wiadomo jeszcze kto będzie wydawcą trzytomowej edycji. Rozmowy z poszczególnymi oficynami dopiero się rozpoczną – powiedziała KAI Anna Karoń Ostrowska. Tymczasem grupa badaczy, która spotkała się dziś w Krakowie, będzie pracowała w mniejszych grupach nad poszczególnymi tomami.

Po krytycznym wydaniu dzieł literackich i teatralnych, planowana jest edycja innych pism Karola Wojtyły, w tym jego korespondencji. Prof. Krzysztof Dybciak wskazywał w rozmowie z KAI na potrzebę krytycznego wydania prozy literackiej Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Wskazywał, że takiego gruntownego opracowania wymaga np. „Pamięć i tożsamość” – ostatnia książka papieża, zawierająca jego refleksje o historii, filozofii, wolności i doświadczeniach XX wieku.

Gospodarz spotkania kard. Kazimierz Nycz wyraził radość z racji przygotowywanej edycji wyrażając satysfakcję, że przedsięwzięcie to połączyło badaczy z różnych stron Polski. Nawiązując do tez prelegentów wskazywał na znaczenie pism literackich dla pełniejszego zrozumienia duszpasterskiego aspektu działalności księdza, biskupa, kardynała i papieża Wojtyły.

List intencyjny w sprawie krytycznego wydania dzieł literackich Karola Wojtyły/Jana Pawła II został podpisany w ub. roku w Krakowie przez metropolitów Warszawy i Krakowa: kard. Kazimierza Nycza i kard. Stanisława Dziwisza.

Realizację projektu przekazano stołecznemu Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytutowi Dialogu Międzykulturowego w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-19 17:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólna Europa – czyli jaka?

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Janowi Pawłowi II marzyła się Europa jako kontynent państw solidarnych, które łączą nie tyle sprawne struktury organizacyjne, ile odwieczne więzi duchowe, zbudowane na chrześcijańskim fundamencie.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...