Reklama

Kultura

Legnickie Conversatorium Organowe świętuje 30-lecie

Współczesna muzyka organowa i jej improwizacje to „nudne i trudne” dźwięki dla koneserów? Absolutnie nie! Świadczy o tym Conversatorium Organowe, jeden z najlepszych w Europie festiwali muzyki współczesnej. Jego artyści zostali w tym roku uhonorowani prestiżową nagrodą Fryderyka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kto nie był na koncertach Legnickiego Conversatorium Organowego, powinien to jak najszybciej nadrobić. A tych z Państwa, którzy Conversatorium znają, zapewne nie trzeba zachęcać. Tym bardziej, że Conversatorium obchodzi w tym roku jubileusz 30 - lecia, więc zapowiada się wyjątkowo! Festiwal odbędzie się w dniach 21 -24 września. Odbędą cztery koncerty, podczas których wystąpią artyści z najwyższej półki - niektórzy z nich zostali w tym roku laureatami prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk. A i program jest niezwykły, czekają nas prawykonania. Nie bez powodu Legnickie Conversatorium jest uznawane za jeden z najlepszych w Europie festiwali współczesnej muzyki organowej.

Na koncerty zapraszamy do dwóch legnickich świątyń, w których znajdują się zabytkowe, wyjątkowe cenne organy. To Kościół Ewangelicki Marii Panny i Katedra Legnicka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koncert inauguracyjny „...Z Benjaminem w tle...” odbędzie się 21 września, o godz. 19.15, w Kościele Ewangelickim Marii Panny. Poświęcony będzie Benjaminowi Bilsemu. W Legnicy obchodzimy obecnie rok Bilsego - wybitnego dyrygenta, muzyka, popularyzatora muzyki symfonicznej i kompozytora. Obchody mają związek z dwusetną rocznicą urodzin artysty, który był legniczaninem. Utwory Bilsego wykona znakomity organista Krzysztof Urbaniak.

Na koncert „...Było nie minęło...” zapraszamy 22 września, o godz. 19.15 - także do Kościoła Ewangelickiego Marii Panny. Wystąpią: Chór Madrygał, Marzena Michałowska (sopran), Sławomir Bronk (alt), Marek Fronc (organy), Dariusz Rzonca (dyrygent), Leszek Lorent (perkusja), Dariusz Przybylski (organy) i Paweł Gusnar (saksofon). To w większości światowej klasy artyści, a Paweł Gusnar jest kilkukrotnym laureatem nagrody Fryderyka. W programie kompozycje m.in. M. Sawy, W.Rentowskiego, A. Bauera.

Koncert „... Z Fryderykiem w tle...” odbędzie się 23 września, o godz. 19.15, w Katedrze Legnickiej. Wystąpią: specjalizujący się w śpiewie gregoriańskim chór Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, Paweł Gusnar (saksofon), Emilia Dutkiewicz (narrator, koncepcja programu) oraz Michał Sławecki (dyrygent, dyrektor artystyczny Legnickiego Conversatorium Organowego). Program koncertu to utwory z płyty „Verbum Incarnatum. Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi. Św. Janowi Pawłowi II w hołdzie”, która otrzymała w 2016 r. nagrodę Fryderyka, w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna.

Reklama

Koncert finałowy odbędzie się 24 września, o godz. 19.15, w Kościele Ewangelickim Marii Panny. Wykonają go: Sekstet Wokalny proModern (Łucja Szablewska - sopran, Ewa Puchalska - mezzosopran, Ewelina Rzezińska - mezzosopran, Andrzej Marusiak - tenor, Krzysztof Chalimoniuk - baryton, Piotr Pieron - bas, Michał Borzykowski - wiolonczela). W części drugiej usłyszmy Zespół Smyczkowy Polskiej Orkiestry Radiowej oraz Jarosława Wróblewskiego (organy) i Dorotę Szczepańską (sopran). Dyrygować będzie Szymon Morus. W programie utwory m.in. S. Moryto, Ł. Szablewskiej, M. Marchewki i innych.

Wstęp na wszystkie koncerty Conversatorium jest wolny. Zapraszamy!

Podziel się:

Oceń:

2016-09-14 17:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wznieśli do Nieba głos

Niedziela wrocławska 26/2019, str. 4

Zanim staną na scenie, muzycy muszą uczestniczyć
w wielu próbach

Radek Mokrzycki

Zanim staną na scenie, muzycy muszą uczestniczyć w wielu próbach

Idź za dźwiękiem!” – doradziła mi Ola Wilk z Wrocław Wielbi, gdy wybrałam się na próbę chóru przed koncertem wNieboGłosy. Trafiłam. Ich muzyka urzeka.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02
Mark Rutte (z prawej)

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?