Reklama

Komentarze

Polska perfekcyjnie zdała egzamin

flickr.com/Kraków2016

Bezpieczeństwo, doskonała organizacja, wielka gościnność i niezapomniana atmosfera - tak można podsumować Światowe Dni Młodzieży, które są wspólnym sukcesem polskiego Kościoła i państwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozbrojenie oficera ochrony prezydenta Dominikany i przechwycenie przez myśliwce F-16 rosyjskiego samolotu - to dwa najgłośniejsze incydenty, które pokazały, że polskie służby naprawdę czuwały nad bezpieczeństwem milionów uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. O ile niefortunna sytuacja z udziałem policjantów, którzy złapali uzbrojonego mężczyznę było tylko nieporozumieniem, o tyle zmuszenie do lądowania rosyjskiego samolotu akrobatycznego pokazało, że polskie służby sprawnie dbają o bezpieczeństwo.

Polska udowodniła, że jest normalnym państwem, gdzie miliony ludzi modli się i bawi, a włos z głowy nikomu nie spada. Majstersztykiem było to co wykonał polski Kościół, a zwłaszcza archidiecezja krakowska. Oprawa wszystkich uroczystości była na najwyższym światowym poziomie. Zapewne wiele w tym zasługi kard. Stanisława Dziwisza. To on, jako osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, po prostu zna organizacje spotkań młodych z Papieżem od podszewki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ale nie tylko Kościół krakowski zdał egzamin. Zdała go cała Polska, gdzie mieszkali pielgrzymi. Nasi goście mogli czuć się bezpiecznie i niezwykle radośnie. Obaliliśmy więc mit o polskiej ksenofobi i strachu przed obcymi. Zdaniem włoskiego dziennikarza Daniele Rocchi, ta radość bierze się nie tylko stąd, że zobaczyli, spotkali, usłyszeli papieża, ale także z powodu, że młodzi zostali pięknie przyjęci przez Polaków, jak własne dzieci. - Odkryli kraj otwarty, piękny, pełen kultury, pełen tradycji i pełen wiary. Do swoich domów zabiorą teraz kawałek Polski - wskazuje Rocchi.

Przez te kilka dni Polska miała promocję, której nie dałoby jej żadne inne wydarzenie. Choć zachodnie media próbują wsadzić kij w szprychy naszego sukcesu, to jednak ich plan nie powiedzie się. Młodzi ludzie z ich krajów wrócą w najbliższych dniach i opowiedzą wszystkim, jak w Polsce było.

Podczas, gdy na Zachodzie niemal codziennie dochodzi do ataków terrorystycznych, a ludzie są proszeni o niewychodzenie z domów lub unikanie dużych zgromadzeń, u nas spokojnie bawi się w jednym miejscu 2,5 mln osób. Można powiedzieć, że nasze państwo z okazji ŚDM zamieniło się w krainę szczęśliwości, młodości i wiary. Jest wyspą bezpieczeństwa i nadziei w Europie nękanej wojną na Wschodzie i terroryzmem na Zachodzie.

Ta atmosfera udzieliła się także Polakom, którzy mają wiele powodów do dumy. Możemy być dumni z naszego państwa, jego służb i jego przywódców, ale przede wszystkim z polskiego Kościoła, który modlił się w intencji ŚDM od trzech lat. To właśnie w parafiach i sztabach diecezjalnych od wielu miesięcy planowano, szkolono się, aby przed przyjazdem gości wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Na zakończenie wspomnę o instytucjach, których nie widać gołym okiem. Zapewne nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwały agencje wywiadu, siły specjalne oraz grupy antyterrorystyczne. Kościół, w każdej diecezji też ma "podobne" oddziały, które zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. W intencji bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży dzień i noc modliły się praktycznie wszystkie klasztory kontemplacyjne. Choć mniszki, przebywają zamknięte za murami, to one w tym sukcesie Polski także swój wielki udział mają.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-01 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Beata Kempa o przygotowaniach do pielgrzymki papieża na Jasnej Górze

Marian Sztajner

Przygotowania do pielgrzymki papieża Franciszka na Jasnej Górze są perfekcyjne – taką opinię wyraziła Beata Kempa. Szefowa Kancelarii Premiera i zespołu rządowego ds. przygotowania i organizacji wizyty Ojca Świętego w Polsce, zapewniła, że wszyscy mogą czuć się bezpieczni.

Więcej ...

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

2025-07-19 09:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada: wolność słowa dla wszystkich. Nie tylko dla polityków, dziennikarzy czy celebrytów, ale również — a może przede wszystkim — dla tych, których głos formuje sumienia i buduje duchowe kręgosłupy narodu. Dlatego działania obecnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przesłało do Watykanu notę formalną potępiającą kazania dwóch emerytowanych biskupów — Wiesława Meringa i Antoniego Długosza — budzą poważny niepokój. To nie tylko ingerencja w niezależność Kościoła, ale także jawna próba zastraszenia duchowieństwa i naruszenia podstawowych wolności obywatelskich.

Więcej ...

Dzielnica ormiańska w Jerozolimie epicentrum antychrześcijańskiej nienawiści w Izraelu

2025-07-21 19:31

Adobe Stock

W drugim kwartale 2025 roku odnotowano 50 aktów nienawiści wobec chrześcijan w Izraelu. Do większości tych zdarzeń doszło na Starym Mieście w Jerozolimie, a szczególnie w dzielnicy ormiańskiej, gdzie odnotowano ich połowę. Wynika to z najnowszego raportu izraelskiego Centrum Danych nt. Wolności Religijnej (RFDC).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat