Reklama

Niedziela Legnicka

Legniczanie uczcili 73 rocznicę zbrodni wołyńskiej

Monika Łukaszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcemy dzisiaj modlić się za wszystkie ofiary ludobójstwa. Spotykamy się w tak szerokim gronie, aby przekazać szczególnie młodemu pokoleniu, że to, co się działo na kresach wschodnich, to zbrodnia. Zbrodnia, która powinna przestrzegać tak społeczność polską jak i ukraińską, a także wszystkie inne ościenne narody, przed tą straszliwą ideologią, która usprawiedliwia wszelkie mordy – mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Legnicy, podczas obchodów 73 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.

Legnickie uroczystości upamiętniające pomordowanych na Wołyniu odbyły się w niedzielę 10 lipca, w przeddzień rocznicy tzw. krwawej niedzieli, czyli dniu pogromu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach 11 lipca 1943 r. Z rąk członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii zginęły wówczas tysiące Polaków w 100 polskich miejscowościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Legniczanie uczcili 73 rocznicę zbrodni wołyńskiej

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy w intencji pomordowanych. Przewodniczył jej, ks. prof. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, natomiast homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Mówił w niej: „Apogeum ludobójstwa była niedziela 11 lipca, która przeszła do historii jako „krwawa niedziela”. Napastnicy czuli się tak bezkarni, że już w biały dzień zaatakowali 100 polskich miejscowości. A niedzielę wybrali dlatego, że wierni kościoła rzymskokatolickiego rozproszeni po przysiółkach, właśnie w niedzielę spotykali się w kościołach i kaplicach na wspólnej modlitwie. I tam zaatakowali. Nie było takiego drugiego przypadku podczas drugiej wojny światowej – mówił ks. Tadeusz.

Odwołując się natomiast do zakończonej niespełna dwa tygodnie temu pielgrzymki papieża Franciszka do Armenii, mówił: „Kraj ten 1700 lat temu przyjął chrzest i zbudował swoje państwo na kulturze chrześcijańskiej. Kraj ten jednak był najeżdżany przez okoliczne narody, w tym muzułmańskie, a sto lat temu doszło tam do ludobójstwa Ormian. Zamordowano wówczas ok. 1,5 mln osób. Pomimo tego, do dziś ani Turcja ani inne wielkie mocarstwa nie chcą przyznać się do tej zbrodni i uznać tej prawdy. Dlatego wszyscy czekali na to, co na ten temat powie papież, zwierzchnik miliarda katolików, a zarazem głowa Państwa Watykańskiego. Już w pierwszym przemówieniu wygłoszonym na lotnisku, Papież nawiązał do prawdy o ludobójstwie”. Kaznodzieja przypomniał także wizytę Jana Pawła II w Armenii, która miała miejsce 15 lat temu. Wtedy to Jan Paweł II jako pierwszy papież powiedział prawdę o ludobójstwie. Podpisał wtedy odpowiednie dokumenty, które w imieniu Stolicy Apostolskiej uznały zbrodnie przeciwko ludzkości.

Reklama

Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Tam też odczytano kilka wzruszających fragmentów, z pamiętnika ofiar tych strasznych wydarzeń, jakie wydarzyły się na kresach. Druga część uroczystości odbyła się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Tam miały miejsce oficjalne uroczystości rocznicy ludobójstwa na Wołyniu tj. prezentacja przybyłych pocztów sztandarowych, prelekcja oraz panel dyskusyjny.

W uroczystościach wzięły udział m.in. władze miasta Legnicy, powiatu legnickiego oraz okolicznych miejscowości, poczty sztandarowe, harcerze, Kresowianie, Sybiracy oraz świadkowie tamtych bolesnych wydarzeń, a także ich rodziny. Wśród uczestników nie zabrakło także przedstawicieli młodego pokolenia, w tym kibiców Klubu Miedź Legnica oraz grupy młodzieży z Ukrainy wraz ze swoimi opiekunkami.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-12 09:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W duchu Wielkiej Nowenny

W dniu 7 sierpnia br. w godzinach południowych w asyście ciepłego deszczu wmaszerowała na Jasną Górę 27. Piesza Pielgrzymka Legnicka.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?