Reklama

Polska

Przed 25. Pielgrzymką Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Beata Pieczykura

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KOMUNIKAT

Już za kilka dni rozpocznie się 25. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Pani Jasnogórskiej. Przyzwyczailiśmy się podczas naszego, jak zawsze licznego, lipcowego pielgrzymowania przedkładać Patronce naszej rozgłośni wszystkie sprawy dotyczące Radia Maryja i wielu innych dzieł służących nowej ewangelizacji, które powstały i rozwijają się w środowisku radiomaryjnym. Staniemy przed Obliczem Królowej Polski, aby w modlitwie wyrazić wdzięczność za Jej nieustanną opiekę nad naszą rozgłośnią, skutecznie wspomagającą formację religijną i patriotyczną Polaków. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczymy z poczuciem radości z powstania świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Zachowując we wdzięcznej pamięci niedawną uroczystość konsekracji i treść poprzedzającego ją listu od Ojca Świętego, wieziemy radość z faktu, iż byliśmy zjednoczeni w modlitwie z Legatem Papieskim, z licznie przybyłymi przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski i z ponad pięciuset kapłanami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przybędziemy do Pani Jasnogórskiej również z dziękczynieniem za ubiegłoroczne otwarcie serc i umysłów wielu Polaków na program naprawy Rzeczypospolitej. Pojawiła się szansa, że wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych doprowadzą do przywrócenia właściwych drogowskazów na drodze, którą współcześnie przebywa Polska.

Już tylko te przykłady (możemy w naszej pamięci przywołać wiele innych) świadczą dobitnie o tym, jak skuteczna w uwrażliwianiu serc i sumień jest modlitwa wielu osób. Wzywał nas do modlitewnego wspierania dobrych dzieł św. Jan Paweł II. Już na początku Wielkiego Pontyfikatu ogłosił z Kalwarii Zebrzydowskiej, że najważniejszym, najistotniejszym orędziem papieskim jest wezwanie do modlitwy.

W naszym dziękczynieniu Pani Jasnogórskiej nie może zabraknąć wdzięczności za obdarowanie nas Kapłanami odważnymi, miłującymi Pana Boga, Kościół i Polskę. To na Ojcach Redemptorystach, w szczególności na o. Tadeuszu Rydzyku spoczywa odpowiedzialność za prowadzenie tych wyjątkowych dzieł. Ich posługa wspierana jest przez Pasterzy naszego Kościoła i olbrzymią rzeszę wiernych stanowiących Rodzinę Radia Maryja. Tych wszystkich Kapłanów i rezultaty ich aktywności obejmiemy naszą modlitwę przed Panią Jasnogórską.

Reklama

Podczas konsekracji toruńskiej świątyni ks. kard. Zenon Grocholewski, legat papieski przypomniał również trudności i ataki mające na celu powstrzymanie, a nawet zniszczenie tych dobrych dzieł. Chodziło o to, aby ich owoc nie docierał do polskich umysłów i serc.

Pielgrzymując, wspomnijmy więc również ataki, dyskryminację, kłamliwe zarzuty i złośliwe działania wielonakładowych mediów „mętnego nurtu”, a nawet krzywdzące decyzje niektórych wysokich urzędników państwowych. Trzeba to wszystko również widzieć, trzeba stanowczo zło nazywać złem. Trzeba też objąć czyniących zło naszą modlitwą o otwarcie ich na dobro. W ostatnich miesiącach dostrzegamy bowiem nowe kłamstwa i manipulacje tych, którzy do niedawna rządzili, a dzisiaj określają się jako „totalna opozycja”. To z tego środowiska wychodzą takie kłamstwa, według których np. zwrot bezprawnie zabranej – w 2008 roku – Fundacji Lux Veritatis dotacji na geotermię określa się jako „pieniądze dane ojcu Rydzykowi”. Pomija się zupełnie wypowiedź sądu w tej sprawie, który nie tylko uznał ówczesne działania urzędników państwowych jako naruszające prawo, ale również stwierdził, że w przypadku, gdyby nie została zawarta ugoda między stronami, to koszty które musiałby ponieść Skarb Państwa, byłyby zdecydowanie wyższe od sumy odszkodowania dla Fundacji Lux Veritatis. Wiązanie zwrotu bezprawnie zabranej dotacji z nazwiskiem oddanego Polsce Kapłana jest zwykłym nadużyciem.

Podobne potraktowanie projektu „By pamięć o nich trwała”, zgłoszonego na konkurs Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest kolejnym kłamstwem. Projekt ten dotyczył upamiętnienia męczeńskiej ofiary wielu Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej. Wynik konkursu i ujęcie tego projektu w licznej grupie zwycięzców konkursu środowisko dzisiejszej „totalnej opozycji” upowszechnia jako „odpłacenie ojcu Rydzykowi za pomoc w ubiegłorocznych wyborach”.

Reklama

Powyższe działania wyraźnie korespondują z decyzjami tych, którzy rządzili w poprzednich ośmiu latach. Przypomnijmy - jako przykładowe - odbieranie dotacji na rozwój uczelni toruńskiej, nawet przez pokrętną zmianę zasad jej przyznawania. Mamy jeszcze w pamięci bezprawne niszczenie toruńskiej inicjatywy w zakresie geotermii, potem zaś wspieranie - dotacjami państwowymi – innego, zagranicznego inwestora. Pamiętamy też stawiane coraz to nowe przeszkody, aby tylko uniemożliwić przyznanie Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Kiedy wielomilionowe protesty otworzyły drogę do telewizji naziemnej, to nadawcę Telewizji Trwam, zmuszono do ponoszenia przez pewien czas opłat za koncesję, ale bez dostępu do multipleksu i możliwości nadawania w ten sposób.

Te wszystkie bolesne sprawy niesiemy w naszym tegorocznym pielgrzymowaniu do Patronki Radia Maryja. Warto, abyśmy radując się z dokonań i zdając sobie sprawę z trudności pamiętali również o potrzebie naszego wkładu w rozwój materialny dzieł radiomaryjnych. To dzięki naszym ofiarom, nawet niewielkim, ale systematycznie przekazywanym, utrzymują się Radio Maryja i Telewizja Trwam, wspierana jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, budowana jest świątynia – wotum wdzięczności za Wielki Pontyfikat św. Jana Pawła II. To są wyjątkowe dzieła naszej ofiarności. Wszyscy, uczestnicząc w modlitwie oraz przekazując ofiary na posługę sprawowaną za pomocą tych narzędzi ewangelizacji, stajemy się ich współtwórcami. Być współtwórcą takich dzieł jest wielkim darem Opatrzności dla każdego z nas. Jest to również zobowiązanie do dbania o te dzieła. Dzięki naszemu solidarnemu działaniu będą one służyły Panu Bogu, Kościołowi, Polsce i Polakom na całym świecie.

Reklama

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja Przewodniczący
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Warszawa-Kraków, dnia 1lipca 2016 r.

Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak
Prof. dr hab. Aleksander H. Krzymiński Prof. dr hab. dr h. c. Wacław Leszczyński
Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski
Prof. dr hab. Janina Marciak- Kozłowska
Prof. dr hab. Janina Moniuszko- Jakoniuk Prof. dr hab. n. med. Ludwika Sadowska Prof. dr hab. Kazimierz Tobolski
Prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski
Dr inż. Antoni Zięba

Podziel się:

Oceń:

2016-07-04 21:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

List Prezydenta z okazji 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

prezydent.pl

Serdecznie pozdrawiam Rodzinę Radia Maryja i jej przyjaciół, przybyłych na Jasną Górę. Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym czasie, kiedy nasz naród świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, Państwa pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Polska Miłością Wskrzeszona”.

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...

O wyzwaniach rozmowy ekologicznej w perspektywie stworzenia

2024-06-26 15:41

Archiwum Marka Kuczyńskiego

O Laudato Si w Monachium rozmawiali delegaci Kościoła z całej Europy. Był też ks. dr Zbigniew Kucharski, sekretarz zespołu Laudato Si' przy Radzie ds. Społecznych KEP, a zarazem kapłan naszej diecezji, a także dr Marek Kuczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?