Reklama

Niedziela Legnicka

Czas pokuty i refleksji nad sobą

Ks. Waldemar Wesołowski

„Bądźmy jak ten popiół, z którego Bóg na nowo utworzy nowego człowieka. Przejmijmy jak najwięcej z ducha Jezusa, ducha przebaczenia, ducha wspólnoty, byśmy z radością mogli obchodzić święta Paschalne ” – powiedział biskup Zbigniew Kiernikowski w Katedrze legnickiej na rozpoczęcie obchodów Wielkiego Postu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię koncelebrowali: biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego. Na modlitwie zebrali się wierni, siostry zakonne oraz klerycy.

W homilii Biskup legnicki mówił o znaczeniu Wielkiego Postu oraz o symbolice obrzędu posypania głów popiołem. Podkreślił, że Wielki Post jest czasem pokuty i głębszej refleksji nad sobą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do czytań mszalnych, zwłaszcza do fragmentu Ewangelii, bp Zbigniew zaznaczył, że wskazane przez Jezusa sposoby przeżycia tego czasu – modlitwa, post i jałmużna, powinny być przeżyte z odpowiednim nastawieniem. „Zarówno w modlitwie, praktykowaniu postu czy jałmużny musimy wystrzegać się tego, by nie stawiać siebie na pierwszym miejscu. Musimy zawsze zwracać się do Ojca, który nas odradza” – mówił. Dodał też, że nie chodzi o to, byśmy to my czuli się ważni, ale by w nas najważniejszy był Bóg.

Zobacz zdjęcia: Czas pokuty i refleksji nad sobą

„Bóg w Jezusie Chrystusie ogołocił się ze wszystkiego dla nas, by nas pojednać z sobą i z innymi, by stworzyć z nas świętą społeczność” – kontynuował bp Kiernikowski. Przypomniał przy tym, że ludzie tworzą różne społeczności, które często występują przeciwko sobie. „W świętej społeczności chodzi o to, by Jezus był wyznacznikiem wszystkiego. Jak przypomina prorok Joel, świętą społeczność tworzy się nie przez zewnętrzne gesty, ale nawrócenie serca” – podkreślił Kaznodzieja.

Biskup legnicki zauważył też, że współczesny świat z tym wszystkim, co się w nim obecnie dzieje, woła o Boga, nawet jeśli nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że Go potrzebuje. „Czy my, jako chrześcijanie, dajemy naszym życiem odpowiedź na to wołanie. Czy my jesteśmy odpowiedzią?” – pytał hierarcha.

Kończąc homilię wezwał wszystkich zgromadzonych: „Przyjmując znak posypania głów popiołem, prośmy Boga, byśmy nie wynosili się nad innych, byśmy nie krytykowali, nie oceniali, ale byśmy byli jak ten zmielony popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka. Cały nasz Wielki Post niech będzie taką drogą, na której każdy z nas przyjmie jak najwięcej z ducha Jezusa Chrystusa, byśmy w radości przezywali święta Paschalne”.

Reklama

Warto dodać, że w Środę Popielcową Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zainaugurowało krucjatę modlitewną „40 Dni dla Życia”. Przez 960 godzin osoby z diecezji legnickiej, ale także z terenu całej Polski i z zagranicy, które zgłosiły swój udział, będą się modlić w intencji dzieci poczętych i w intencji pokoju na świecie.

Inną inicjatywą wielkopostną w diecezji legnickiej będą katechezy niedzielne, które odczytywane będą przed każdą Mszą św. Dotyczą one uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w swoim orędziu na Wielki Post zachęca do przeżycia tego czasu min. poprzez praktykowanie uczynków miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-10 16:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ożywić wiarę

Niedziela toruńska 9/2023, str. I

Zanurzenie rąk w wodzie i dotknięcie krzyża przypominało młodym o oczyszczeniu przez ofiarę Jezusa

Łukasz Jabłoński

Zanurzenie rąk w wodzie i dotknięcie krzyża przypominało młodym o oczyszczeniu przez ofiarę Jezusa

Z ks. Mariuszem Wojnowskim o żywym Kościele i rekolekcjach dla młodych rozmawia Renata Czerwińska.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania