Reklama

Kultura

Festiwal Trzech Kultur zakończony

Przemysław Groński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 15-17 stycznia 2016 r. w Krzeszowie odbywał się Festiwal Trzech Kultur. Jego celem było promowanie dziedzictwa pogranicza Polski, Czech i Niemiec. W miejscu, które przez stulecia było tyglem, w którym przenikały się dzieje trzech narodów miał on wyjątkowe znaczenie.

Przez trzy dni festiwalu uczestnicy mogli przesiąknąć duchowością Krzeszowa, nocując w gmachach klasztornych u Sióstr Benedyktynek oraz Sióstr Elżbietanek. Festiwal rozpoczął się w piątkowy wieczór 15 stycznia przesłuchaniami uczestników oraz warsztatami prowadzonymi przez warszawskich aktorów. Do Krzeszowa przybył min. profesor i wykładowca Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie Stanisław Górka. Pod okiem profesjonalistów dzieci i młodzież mogli szlifować swoje umiejętności. Jak wspomina Julia ze scholii „Hej Jezu” z parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze: „Warsztaty są nam potrzebne. To, czego się nauczymy przydaje się, gdy występujemy. Na festiwalu jest wspaniale, bardzo nam się podoba i bardzo się cieszymy, że tyle osób chce nas oglądać. Cieszymy się, mogąc tu przyjechać, że jesteśmy wszyscy razem”. Oprócz doskonalenia swego rzemiosła aktorskiego na warsztatach, pan Eugeniusz z Zespołu „Małe Warzęgowo” zauważył, że doskonałą inspiracją były również występy inny zespołów. „Atmosfera jest przewspaniała i co najważniejsze - dzieci wyjadą stąd z tymi wrażeniami, że mogli podglądnąć inne zespoły i taki profesjonalny zespół - jak Janicki, z którymi występowaliśmy w operze dolnośląskiej. Jest to budujące, że te dzieci, które zaczynają swoją przygodę z aktorstwem, dużo wyniosą ze spotkania w Krzeszowie” - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Festiwal Trzech Kultur

Na festiwalu panował świąteczny nastój. Na Festiwalu Trzech Kultur nie zabrakło kolędników z Czech. Można było m. in. wysłuchać artystów z Červený Kosteleca, niewielkiego miasteczka, położonego 50 kilometrów od Krzeszowa. „Jesteśmy tutaj po raz pierwszy i bardzo nam się wszystko podobało, a zwłaszcza bożonarodzeniowy wystrój kościoła i szopki w bazylice. Dzieciom się to naprawdę bardzo podobało” - mówili goście z Czech. O komunikacji dzieci ze swoimi czeskimi rówieśnikami wspomina s. Damiana: „Bardzo wspaniałe wyglądało dogadywanie się Polaków z Czechami. Nawiązały się ciekawe relacje”.

Reklama

W przeglądzie zespołów jasełkowych w kategorii dziecięcej zwycięstwo ex aequo przypadło: „Dobroduszkom” oraz grupie „Małe Warzęgowo”. Pośród młodzieży laur zwycięstwa przypadł uczennicom z Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, a w kategorii zespoły rodzinne bezkonkurencyjni byli Janiccy z Czarnego Boru. W przeglądzie zespołów kolędniczych w kategorii soliści triumfowali Natalia i Dominik Budzińscy z Lubszy k/Brzegu, a pośród zespołów dziecięcych zwyciężyła grupa „Fantazja” ze Szczawna Zdroju. W kategorii zespoły rodzinne złoto przypadło zespołowi góralskiemu Janicki, srebro odebrała rodzina Jabłońskich, a brąz „Regina i Marian”. Niedziela była trzecim dniem Festiwalu Trzech Kultur. Od godz. 10.30 na scenie Domu Kultury występowały zwycięskie zespoły, a w samo południe uczestnicy zebrali się na Eucharystii w bazylice. Mszę Świętą uświetnił swym występem Chór Męski Zakładów Górniczych „Lubin”. Po liturgii górnicy pokazali swoje umiejętności stając przed ołtarzem, aby wyśpiewać koncert kolęd i pastorałek.

Kustosz Sanktuarium o wyraża serdeczne podziękowania dobrodziejom i sponsorom tego wielkiego przedsięwzięcia. Bez ludzi dobrej woli nie byłoby tyle radości i satysfakcji dla naszych dzieci i wspaniałej młodzieży. Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, Fundacja „Polska Miedź”; Burmistrz z Polkowic oraz sponsorzy indywidualni, których nazwiska i imiona zostały wymienione na zakończenie Festiwalu zostaną głęboko zapisani w sercu wszystkich organizatorów i uczestników Festiwalu Jasełkowego i Kolędniczego.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-19 21:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: IV Mariacki Festiwal Organowy

Kraków

©Mazur/episkopat.pl

Kraków

W bazylice Mariackiej w Krakowie rozpoczyna się dziś wakacyjny festiwal muzyki organowej. W jednym z najważniejszych krakowskich kościołów zabrzmi siedem różnorodnych koncertów organowo-kameralnej.

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

2024-05-08 21:09

Mat. prasowy

Czy Jezus gorszy się wypaleniem? Co zrobić z kryzysem powołania? Gdzie na nowo odnaleźć odwagę, radość i siłę do obowiązków? Zapraszamy na dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że przy Maryi da się zacząć od nowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku