Reklama

Kultura

"Skaldowie" koncertują w polskich parafiach w USA

Ks. Cezary Chwilczyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Skaldowie" na zakończenie roku złotego jubileuszu (50-lecia działalności na polskiej scenie muzycznej) koncertują w polskich parafiach w USA.

Grupa udała się do Stanów Zjednoczonych z koncertem noworoczno-kolędowym pt. „Moje Betlejem” do słów Aleksandra Leszka Moczulskiego i muzyki Jacka Zielińskiego. Podczas koncertów nie zabrakło też tych najbardziej znanych przebojów, które od kilkudziesięciu lat znane są niemal wszyskim Polakom: „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Przesliczna wiolonczelistka”, „Nie domykajmy drzwi”, "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", „Wierniejsza od marzenia”, „Z kopyta kulig rwie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koordynator w USA trasy koncertowej "Skaldów" ks. kan Mirosław Król - kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w archidiecezji Newark, mówi, iż „koncert w naszym sanktuarium czy też w Amerykanskiej Częstochowie w Pensylwanii w Doylestown i innych polskich parafiach to dowód wdzięczności dla muzyków, którzy od pół wieku pokazują, iż muzyka może nieść wiele pozytywnych wartości, a zaangażowanie zespołu w ewangelizację poprzez swoją działalność artystyczną to dowów dawania pięknego świadectwa wiary i jedności z Kościołem. Misterium „Moje Betlejem” to głęboka refleksja nad naszą wiarą i mobilizacja dla każdego z nas, aby sam zadał sobie pytanie: czy Jezus narodził się już w moim sercu?” - mówi ks. Król. „Promocja kultury chrześcijańskiej to dziś zadanie wyznawców Jezusa w świecie, który coraz bardziej ulega sekularyzacji. Jestem przekonany , że słowa, które padają podczas tych fantastycznych koncertów z ust muzyków - a zwłaszcza perkusisty Jana Budziaszka - są wyśmienitym przykładem ewangelizacji poprzez kulturę” - dodaje kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II.

Zobacz zdjęcia: Legenda polskiej muzyki w USA

Dla Jana Budziaszka trasa koncertowa w USA to: „kolejne (pierwsze było w 1969 r.) spotkanie z Polonią, wśród której znany jest „Dzienniczek perkusisty”. Ja uczę się pobożności i patriotyzmu od Polaków na obczyźnie. Mottem jednego z moich dziennikczków pt. „Odkrycie Ameryki” jest zdanie: „Wam się wydaje, że przyjechaliście tutaj, aby zarobić wiecej pieniedzy, ale plan Boży jest doskonały, który mówi: „będziecie moimi świadkami aż po krańce ziemi". To i dla mnie, i dla tych Polaków, którzy tu w USA przychodzą na nasz koncert, nieustanne wezwanie do dawania świadectwa wiary i przywiązania do Jezusa” - mówi muzyk.

Reklama

Koncerty cieszą sięwśród amerykańskiej Polonii wielkim aplauzem, a wielu ich uczestników wspomina utwory swojej młodości. Każdy z koncertów kończy się bisami, a publiczność, którą gromadzą polskie parafie, nie chce się rozsatać z artystami.

Grupa "Skaldowie" powstała w Krakowie latem 1965 r. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński, Jacek Zielinski oraz Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński. Oficjalnie zespół zadebiutował w październiku 1965 r. na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki. W 1968 r. "Skaldowie" zagrali w filmie "Kulig", do którego Andrzej Zieliński skomponował muzykę. W tym samym roku ukazał się drugi album zespołu - "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał".Na VII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymali główną nagrodę za "Medytacje wiejskiego listonosza", 1970 r. ponownie w wielu plebiscytach "Skaldowie" zostali najlepszym zespołem roku. W 2015 r. zespół obchodził 50-lecie działalności - z tej okazji jubileuszowe koncerty odbyły się m.in. w Chorzowie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Ukazał się także kolekcjonerski box, w którym znalazło się dwanaście albumów CD z utworami zespołu.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-11 16:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się z imigrantami

Semilla Luz / Foter.com / CC BY

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady