Reklama

Modlitwa

Namiętności, pociechy i smaki na modlitwie

ARTUR STELMASIAK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marzą nam się wielkie przeżycia duchowe. Często kojarzą się nam one z przyjemnymi odczuciami obecności Bożej, z pobudzeniem duszy i serca, ze wzruszeniem i całą masą przyjemnych emocji. Marzą nam się takie modlitwy, po których człowiek prawdziwe czuje się, jakby będąc na ziemi, mógł przez chwilę doświadczyć nieba. Czasem takie marzenia związane są z naszym przekonaniem, że jeśli coś kochamy, to musi się to przekładać na nasze emocje i odczucia. A przecież bardzo pragniemy Bogu powiedzieć na modlitwie, że Go kochamy. Miłość natomiast zakłada czułość, bliskość, ma swój język gestów i znaków. Przez grzech również i ta sfera wyrażania miłości została skażona. Gesty, odczucia stają się niekiedy już nie językiem miłości, ale namiętności, czyli kochania siebie, doświadczania własnej przyjemności ze spotkania z kimś drugim. Jeśli chodzi wtedy o tego drugiego, to potrzebujemy go tylko ze względu na własne potrzeby. W namiętnościach inny człowiek jest mi potrzebny dla mojego własnego doświadczania przyjemności. Również modlitwa może wynikać z szukania samego siebie przez kontakt z Bogiem. Jeśli moją modlitwę uzależniam od posiadania odczuć przyjemności czy zadowolenia, to znaczy, że chodzi mi w niej bardziej o mnie niż o Boga.

Pociechy

Św. Teresa z Ávili odróżniała na modlitwie pociechy od smaków duchowych. Pociechy są taką radością i zadowoleniem duszy, które wynikają z koncentracji na własnej osobie i na tym, co ja dałem Bogu. Mogę się czuć mocno pocieszony, kiedy uda mi się jednego dnia zmówić wiele modlitw, być na Mszy św., odprawić swój namiot spotkania. Cieszę się wtedy, że udało mi się tak wiele dać Bogu. Towarzyszy mi wtedy pociecha, która jest moją zasługą i pochodzi ode mnie. Oczywiście, że takie pociechy nie są złem. Nie mogę się obwiniać, że po ludzku cieszę się z czasu ofiarowanego Bogu, z wysiłku włożonego na modlitwie. Pociechy jednak mają w sobie coś z naturalnej radości i przez to są mniej doskonałe. Cieszę się, bo coś zrobiłem, na coś zasłużyłem, coś dałem Bogu.

Smaki duchowe

Smaki duchowe w całości pochodzą od Boga. Nie są wprost zależne od naszej pracy i wysiłku. Nie zasłużyliśmy na tę radość, która przenika naszą duszę. Ona jest darmo danym doświadczeniem od Pana Boga. Tak jak w spożywaniu jakiegoś smakołyku cała przyjemność z degustacji smaku nie pochodzi od nas, ale od tego, co degustujemy. W modlitwie chodzi więc o to, żeby nie delektować się sobą, formułami swoich modlitw, mądrością swoich wezwań, postawą swojego ciała, gorliwością i wysiłkiem włożonym w to spotkanie. Słudzy nieużyteczni jesteśmy! Na modlitwie dajemy siebie Bogu całkowicie, gorliwie się z Nim spotykamy, ale to Jemu zostawiamy inicjatywę i sposób doświadczania Go na modlitwie.
Uczmy się więc na naszej modlitwie uciekać od namiętności, z radością przyjmować pociechy i mocno prosić Ducha Świętego o smaki duchowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszystkie drogi prowadzą do... pokoju!

Stowarzyszenie Communita Regina della Pace umieszcza w zapalnych punktach naszego globu
ołtarze, przy których ludzie szczególnie modlą się o pokój i pojednanie. Na zdjęciu papież Franciszek
błogosławi jednemu z ołtarzy, który pojedzie do Korei Południow

Archiwum autora

Stowarzyszenie Communita Regina della Pace umieszcza w zapalnych punktach naszego globu ołtarze, przy których ludzie szczególnie modlą się o pokój i pojednanie. Na zdjęciu papież Franciszek błogosławi jednemu z ołtarzy, który pojedzie do Korei Południow

Więcej ...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego pocieszenia dla poranionego świata

2024-06-15 12:30

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem Bożego pocieszenia w okresie wciąż poranionym przemocą i wojną w wielu częściach świata, a także niedaleko stąd - powiedział kard. Marcello Semeraro. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przewodniczy Mszy św., podczas której ogłosił błogosławionym ks. Michała Rapacza, zamordowanego w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę.

Więcej ...

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych