Reklama

Polska

K. Tadej przed beatyfikacją polskich franciszkanów: zginęli, ale i zwyciężyli

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

franciszkanie.pl

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

Polscy franciszkanie, którzy zginęli z rąk terrorystów, w ostatecznym rozrachunku odnieśli zwycięstwo - uważa Krzysztof Tadej, pochodzący z Radomia autor scenariusza i reżyser filmu "Życia nie można zmarnować". Obraz opowiada o franciszkanach - Michale Tomaszku i Zbigniewie Strzałkowskim, którzy w 1991 r. zostali zamordowani przez członków maoistowskiego ugrupowania "Świetlisty szlak". 5 grudnia zostaną ogłoszeni błogosławionymi. Będą to pierwsi błogosławieni polscy misjonarze-męczennicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzysztof Tadej mówiąc o ofierze życia polskich franciszkanów powiedział, że każdy z nas powinien zastanowić się nad własnym życiem i jego celem. - Ci franciszkanie zwyciężyli, bowiem po ich śmierci ludzie wyszli na ulice. Analogiczna sytuacja była w przypadku sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Dokonane morderstwo było punktem zapalnym, ludzie nie wytrzymali. Dokładnie było w Peru, gdzie ludzie byli porywani i mordowani - powiedział Krzysztof Tadej, który był gościem Radia Plus Radom.

Autor scenariusza i reżyser filmu "Życia nie można zmarnować" zwrócił uwagę, że do 1991 r. ludzie z ugrupowania "Świetlisty szlak" nie zabijali ludzi związanych z Kościołem katolickim. - Polscy franciszkanie wiedzieli, że jest tam niebezpiecznie, myśleli, że wszystko będzie w porządku. Stało się inaczej. Po ich śmierci ludzie powiedzieli dosyć zbrodniom. Razem z biskupem Luisem Bambarenem, który zaprosił zakonników do pracy w Peru, wyszli na ulice i zaczęli demonstrować - mówił Tadej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zwrócił uwagę, że komuniści zrozumieli, że nie przekonają społeczeństwa do swoich idei mordując przeciwników. - O tym mówił biskupowi Luisowi Bambarenowi przywódca Sendero Luminoso, który został złapany w 1991 r. i wydał rozkaz zabicia Polaków. Pytany przez biskupa, dlaczego zabito franciszkanów odpowiedział, że głosili wiarę. Opowiadał, że przez komunistów religia była traktowana jako opium dla ludu, że Polacy mówili dwa słowa "pokój i dobro", a oni chcieli zrobić rewolucję poprzez przemoc - opowiadał Krzysztof Tadej.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek odbyli nowicjat w sanktuarium św. Anny w Smardzewicach w diecezji radomskiej. - Każdego roku w dniu ich śmierci organizujemy specjalne niedziele, podczas których przypominamy naszych współbraci - mówi o. Marek Zienkiewicz, proboszcz parafii. - Modlitewnie przygotowujemy się do ich beatyfikacji. Czekamy też na ogłoszenie, którego dnia będziemy wspominać męczenników w kalendarzu liturgicznym - dodał o. Zienkiewicz. Parafia planuje również ufundować epitafium upamiętniające zamordowanych franciszkanów.

24 lata temu, 9 sierpnia 1991 r., dwaj polscy misjonarze z krakowskiej prowincji franciszkanów - o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv i o. Michał Tomaszek OFMConv - ponieśli śmierć męczeńską w Pariacoto w Peru. 3 lutego br. papież Franciszek wyraził zgodę na ich beatyfikację. Wyniesienie na ołtarze nastąpi 5 grudnia w Chimbote w Peru. Będą to pierwsi błogosławieni polscy misjonarze-męczennicy. Słudzy Boży zginęli za wiarę z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak).

TVP 1 przygotowała dokument o polskich męczennikach, który zostanie wyemitowany w piątek 4 grudnia o godz. 20.25.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2015-12-02 18:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uznano heroiczność cnót ks. Władysława Bukowińskiego

Graziako

Ojciec Święty przyjął wczoraj na audiencji kard. Angelo Amato i upoważnił kierowaną przez niego Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania 11 dekretów: jeden z nich dotyczy cudu, trzy męczeństwa a siedem heroiczności cnót. Jeden z nich mówi o heroiczności cnót sługi Bożego, ks. Władysława Bukowińskiego (1904-1974), bohaterskiego apostoła Kazachstanu, więźnia sowieckich łagrów.

Więcej ...

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu

2025-05-08 09:19

Karol Porwich/Niedziela

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu. O miłość zaś trzeba zabiegać. Trzeba o nią prosić i troszczyć się, kiedy zaczyna kiełkować, aby się pięknie i bujnie rozwijała.

Więcej ...

Polscy piłkarze ręczni awansowali na mistrzostwa Europy

2025-05-11 20:22

PAP/Lech Muszyński

Reprezentacje Polski, Portugalii i Rumunii wywalczyły awans z grupy B eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Biało-czerwoni w ostatnim meczu kwalifikacji pokonali Rumunów 30:29, dzięki czemu zapewnili sobie występ w czempionacie Starego Kontynentu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Leon XIV

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża