Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie Rodziny Szensztackiej

Różne są drogi Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co i jak robić, by Ruch Szensztacki w parafii był żywy? Dlaczego otworzyliśmy drzwi swoich domów dla Matki Trzykroć Przedziwnej? Dlaczego jesteśmy w apostolacie Pielgrzymującej Matki? Dlaczego podjęliśmy się roli opiekuna kręgu? Jakie wynikają z tego zobowiązania? W jaki sposób możemy te zobowiązania realizować lub już realizujemy?

Na te i inne pytania próbowali odpowiadać członkowie Ruchu Szensztackiego, którzy spotkali się 14. listopada br. w parafii Osła. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą odprawił proboszcz parafii Osła, ks. Jan Trznadel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poruszającej homilii powiedział m.in.: „Kapłani w parafiach głoszą Ewangelię, a my mamy być ich pomocnikami, apostołami. Wiara musi być udokumentowana naszą postawą, życiem, wytrwałą modlitwą. Mamy poprzez Maryję głosić Ewangelię Jej Syna. Bóg wezwał nas, byśmy byli świadkami w swoich parafiach, w swoich środowiskach. Nie chciejcie zmieniać wszystkiego sami. To w was i przez was Bóg ma zmieniać drugiego człowieka.”

Świadectwa uczestników spotkania pokazały, jak różne są drogi Maryi, która otwiera nasze serca i domy, powołując kolejne osoby. Czasem jest to potrzeba serca lub tęsknota za Maryją i pragnienie Jej obecności w wizerunku Matki Trzykroć Przedziwnej. Czasem - chęć służenia innym, odpowiedź na powołanie do apostolatu lub potrzeba chwili. Niejednokrotnie powodem jest pragnienie okazania Panu Bogu wdzięczności za otrzymane łaski lub też zadośćuczynienie za dotychczasową obojętność. Niektórzy odpowiedzieli na wezwanie, ponieważ w trudnej sytuacji życiowej doświadczyli Bożej pomocy. Inni odczuwali potrzebę aktywnego służenia Maryi, a apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej pozwolił to pragnienie zrealizować. Czasem jest tak, że apostolat kogoś z członków rodziny stanowi zachętę włączenia się do Dzieła Szensztackiego. Dobre owoce przynosi także coroczne ogólnopolskie nocne czuwanie rodziny szensztackiej na Jasnej Górze w Częstochowie (zawsze w nocy przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu), po którym powstają kolejne kręgi.

Reklama

Wróćmy jeszcze do homilii ks. Jana Trznadla i zawartego w niej przesłania: „Maryja mówi do swoich uczniów: zróbcie wszystko, co powie wam mój Syn. A On przez Ewangelię wzywa nas do miłości, do dawania świadectwa, do apostolstwa.”

Podczas spotkania swoimi doświadczeniami ubogaciła nas s. Damiana Czogała z Centrum Ruchu Szensztackiego w Otwocku-Świdrze, która uczestniczyła w spotkaniu, jako opiekunka Ruchu Szensztackiego w diecezji legnickiej.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-18 20:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie martwcie się, wrócę

Seria dokumentów o Zbrodni Pomorskiej przyciąga wielu widzów

Renata Czerwińska

Seria dokumentów o Zbrodni Pomorskiej przyciąga wielu widzów

– Mama mówiła, że ma najlepszego męża! – mówi starsza pani. – Tata bardzo nas kochał – dodaje pan przypominający z wyglądu o. Dolindo – wszystko nam tłumaczył, wieczorami brał nas na kolana i czytał książki. – Mój tato grał na skrzypcach. – A mój na mandolinie. – Kiedy tatę zabierali, pocieszał nas: „Nie martwcie się, wrócę!” – opowiadają członkowie rodzin zamordowanych w Lesie Szpęgawskim

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania