Reklama

Jan Paweł II

Abp Hoser przy grobie św. Jana Pawła II: on jest dla nas skarbem, jeszcze nieodkrytym

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Święty Jan Paweł II "jest dla nas wielkim skarbem, jeszcze nieodkrytym, jeszcze nieodkopanym" - mówił przy jego grobie w bazylice św. Piotra w Watykanie abp Henryk Hoser. W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przebywający w Rzymie Polacy zgromadzili się przy jego grobie w bazylice św. Piotra. Uczestniczyli tam we Mszy św., której przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię koncelebrowali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita Astany w Kazachstanie abp Tomasz Peta, biskupi: Jan Wątroba z Rzeszowa, Piotr Libera z Płocka, Krzysztof Białasik z Boliwii i Ladislav Nemeth z Serbii.

Na początku liturgii odśpiewano hymn "Gaude Mater Polonia", po czym abp Hoser zachęcił do modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, "herolda miłosierdzia Bożego". Dodał, że jesteśmy "onieśmieleni świętością Jana Pawła II". Ewangelię odczytał abp Krajewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W krótkiej homilii abp Hoser powiedział, że dzień wyboru (16 października) i inauguracji pontyfikatu (22 października) Jana Pawła II są datami, które na trwałe zapisały się w życiorysie starszego pokolenia. Niektórzy wręcz mówili: to najpiękniejszy dzień w moim życiu, warto było żyć, żeby tego dnia dożyć. Złotymi zgłoskami daty te wpisały się w historię naszego kraju i Kościoła w Polsce, nie można ich też wymazać z historii Kościoła powszechnego i całego świata. - Niech to będzie dla nas tak ważna data jak data naszych urodzin i naszych imienin - zaapelował biskup warszawsko-praski.

Wskazał, że Jan Paweł II był "wielkim głosicielem królestwa niebieskiego". Obwieszczał zbawienie. Głosił "wielką wiosnę Kościoła, która miała stać się wiosną tego świata". - W dzisiejszym bardzo depresyjnym świecie, bardzo smutnym i zrozpaczonym, powinna nam towarzyszyć jego wiara i nadzieja - wskazał kaznodzieja.

Przypomniał, że Jan Paweł II powtarzał słowa Chrystusa: tam jest serce twoje, gdzie jest twój skarb. - On sam jest dla nas wielkim skarbem, jeszcze nieodkrytym, jeszcze nieodkopanym. Dlatego szukajmy tego skarbu, poznajmy ten skarb, wiedzmy, jaka jest jego wartość. On jest również ewangeliczną piękną perłą, która przewyższa pięknem i światłem inne perły - mówił abp Hoser, podkreślając, że tę perłę papież "całe życie szlifował".

Reklama

Był on "człowiekiem skałą", który budował na jedności Trójcy Świętej. Mając za swą dewizę słowa "Totus Tuus" (Cały Twój), "utożsamiał się każdego dnia z Jezusem Chrystusem, którego był wikariuszem", i z Jego Matką, która była "gwiazdą przewodnią tego wyjątkowego życia".

Ordynariusz warszawsko-praski wezwał, byśmy każdego dzień na pytanie Chrystusa: "Czy miłujesz mnie więcej niż inni?", odpowiadali zawsze tak samo jak Piotr i jak Jan Paweł II: "Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham". - Bądźmy wierni temu testamentowi Jana Pawła II. Kochajmy Boga ze wszystkich sił. Niech On będzie treścią naszego życia, a sami stawajmy się taką skałą, jaką był św. Jan Paweł II, który nam przewodzi w tej drodze, którą Pan Jezus wytycza i prowadzi nas do królestwa niebieskiego - zakończył abp Hoser. W modlitwie wiernych proszono Boga m.in. za uczestników trwającego w Watykanie zgromadzenia Synodu Biskupów, by pamiętali, że "przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę".

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano ulubioną przez św. Jana Pawła II "Barkę".

Podziel się:

Oceń:

2015-10-22 11:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Zdegustowani towarzysze" - reakcje władz PRL na wybór Jana Pawła II

Adam Bujak

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...