Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: nocne czuwanie paulinów w Roku Życia Konsekrowanego

Bożena Sztajner

W trwającym wciąż jeszcze w Kościele Roku Życia Konsekrowanego na szczególnej modlitwie zgromadzą się dziś na Jasnej Górze ojcowie i bracia paulini. Na nocne czuwanie w kaplicy Matki Bożej przybyć mają mnisi niemal z całego świata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Podejmując wezwanie papieża Franciszka pragniemy na nowo, w innym świetle spojrzeć na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - powiedział o. Arnold Chrapkowski. Generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika podkreślił, że w odniesieniu do przeszłości modlitwa będzie przede wszystkim wyrazem wdzięczności za całe bogate zakonne dziedzictwo. - Gromadząc się w tej wspólnocie z różnych krajów, z różnych kontynentów, różnych języków i kultur, pragniemy dziękować Bogu za całe bogactwo przeszłości, tę duchową spuściznę, za ten potężny bagaż ducha, który został w nas wpisany – zauważył generał paulinów.

Dodał, że mnisi pragną też uczynić przedmiotem refleksji teraźniejszość. - Chcemy spojrzeć na to, jak wygląda nasze życie zakonne, wspólnotowe, jak wygląda nasza aktywność duszpasterska i apostolska w różnych częściach świata – powiedział o. Arnold Chrapkowski. Podkreślił, że paulini z nadzieją patrzą w przyszłość. - Doświadczamy ludzkich braków i mankamentów, ale ufamy Bożej Opatrzności i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, która jest Matką i Opiekunką paulińskiego zakonu, dlatego patrzymy z nadzieją w przyszłość i będziemy się strać wypełniać, z większą jeszcze gorliwością, to posłannictwo, które zostało nam w Kościele powszechnym zlecone – zapewnił pauliński generał. Czuwanie jest jednym z wydarzeń wpisujących się w Rok Życia Konsekrowanego. Paulini ten szczególny czas rozpoczęli w listopadzie ubiegłego roku uroczystą Mszą św. z udziałem zakonników z całego świata i prezentacją publikacji „Ozdoba Pustyni czyli żywot św. Pawła I Pustelnika”, której głównym przesłaniem jest zachwyt nad życiem pustelniczym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W roku poświęconym osobom konsekrowanym zakonnicy organizują szereg spotkań o charakterze wspólnotowym. W Leśniowie odbył się np. zjazd paulińskich braci, jutro na Jasnej Górze rozpocznie się spotkanie prowincjałów i osób odpowiedzialnych za różne wspólnoty. – Jednak nie chodzi tu o same spotkania, ale o spojrzenie na własne wnętrze i jakość życia wspólnotowego – zauważył o. generał.

Reklama

Czuwanie „białych mnichów” rozpocznie Apel Jasnogórski.

Paulini są zakonem kontemplacyjno-czynnym ukształtowanym z biegiem lat jako zakon klerycki wyjęty, na prawie papieskim. Celem Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika jest: pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej, pracowite i ubogie życie oraz praktyka pokuty jako udział w zbawczym wyniszczeniu Chrystusa, a także szczególny kult Bogurodzicy, wyrażający się głównie w naśladowaniu Maryi w dziele własnego uświęcenia i w działalności apostolskiej.

Na całym świecie, głównie w sanktuariach maryjnych posługuje ponad pół tysiąca zakonników. Najwięcej placówek paulini mają w Polsce, kilkadziesiąt w innych krajach Europy m. in. na Węgrzech, Chorwacji, Słowacji, w Niemczech i we Włoszech. Są obecni też w Australii i Stanach Zjednoczonych, a także na misjach w RPA i Kamerunie.

W Częstochowie, na Jasnej Górze swoją siedzibę ma Kuria Generalna – naczelna władza zakonu, na czele której stoi przełożony generalny. W Żarkach Leśniowie znajduje się klasztor nowicjacki zakonu. Paulini posiadają też własną uczelnię wyższą - Wyższe Seminarium Duchowne Paulinów, znajdujące się przy klasztorze na Skałce w Krakowie.

Ostatnio Paulini objęli w duszpasterską opiekę parafię w Wągrowcu. Wraz z troską o wiernych pieczy mnichów powierzony został także zabytkowy pocysterski kompleks klasztorny w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Paulini objęli również nową placówkę w Hiszpanii, to klasztor w Puste, w prowincji Plasencia. Budują dwa kościoły na Ukrainie – Browary i Mariupol oraz w Kamerunie – w Belabo.

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego potrwa w Kościele do 2 lutego przyszłego roku. Jest przeżywany pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-14 15:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stacja Fatima

Paweł Wysoki

Wśród wielu uroczystości maryjnych szczególne miejsce zajęła „Stacja Fatima” w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Więcej ...

Debata na Wilanowie

2024-06-17 20:34

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro - 18 czerwca - w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbędzie się debata poświęcona wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UKSW książce Jarosława Sellina „Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły 1920-1978”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy