Reklama

Niedziela Częstochowska

CZĘSTOCHOWA

Uroczystości pogrzebowe s. Moniki Paduch

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Siostra Monika była człowiekiem i siostrą zakonna z powołania” – mówił homilii 11 września bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który w kościele pw. św. Barbary w Częstochowie przewodniczył Mszy św. pogrzsebowej zmarłej 8 września , w wieku 92 lat, w tym 74 lat w Zgromadzeniu Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny, s. Moniki Augustyny Paduch, wspólpracownicy biskupów częstochowskich.

Mszę św. z bp. Długoszem koncelebrowali kapłani, którzy na swojej drodze kapłańskiego życia spotkali s. Monikę Paduch, na czele z ks. prał. Marianem Dudą, dyrektorem Wyzszego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Na uroczystości pogrzebowe przybyły siostry ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Długosz podkreślił, że zmarła siostra zakonna miała charyzmat Matki Bożej – Na wzór Maryi miała czyste oczy i serce. Dostrzegała nimi ludzi potrzebujących pomocy – mówił bp Długosz i wspominał, że dla niego samego i jego mamy siostra Monika była wielkim oparciem.

„Była całkowicie oddana biskupom, którym służyła z pokorą. Bp Miłosław Kołodziejczyk w swoim cierpieniu czuł się przy niej bezpieczny”. – kontynuował bp Długosz.

Biskup podkreślił, że „zmarła nauczyła się miłości czynnej już w domu rodzinnym”. – Kochała ludzi i w centrum jej życia był Jezus i Maryja, Msza św. – podkreślił biskup.

Po Mszy św. ciało zmarłej zakonnicy zostało złozone w grobowcu Zgromadzenia na Cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Siostra Monika (Augustyna) Paduch przyszła na świat 7.02.1923 r. we wsi Kruszówka, w powiecie garwołińskim. Sakrament Chrztu Św. i Bierzmowania otrzymała w kościele parafialnym w Miastkowie. Monika pochodziła z wielodzietnej rodziny. Rodzice: Andrzej i Katarzyna z d. Paduch wychowywali ośmioro dzieci, utrzymując się z pracy na gospodarstwie. Dzieciństwo i młodość Moniki przypadło na trudny okres międzywojenny. Rodzice od najmłodszych lat wpajali dzieciom szacunek do pracy, uczciwość, a nade wszystko umiłowanie wiary katolickiej. Monika już od wczesnej młodości myślała o oddaniu się na służbę Panu Bogu, poprzez podjęcie życia zakonnego. W wieku 16 lat zgłosiła się do Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny. Było to 25 12.1939 r. w Skórcu. Tutaj odbywała postulat i jednocześnie zdobywała naukę na Kursie kroju i szycia, prowadzonym przez siostry Sercanki.

Reklama

Do nowicjatu została przyjęta 10.11.1940 r w Nowym Mieście n. Pilicą i otrzymała imię zakonne Augustyna. Roczny nowicjat ukończyła składając pierwszą profesję, dnia 11.11.1941 r. w Nowym Mieście. Przez kolejne 5 lat do 1946 r pozostała w Domu Generalnym w Nowym Mieście. Pomagała w pracy w introligatorni oraz w sklepie, który prowadziły Siostry Sercanki. Dnia 22.08.1947 r. Siostra Monika złożyła profesję wieczystą. W latach 1946 – 1949 przebywała na placówce w Białymstoku przy ul. Ogrodowej 13, gdzie pracowała jako intendentka w jadłodajni Caritas.

W latach 1949 – 1971 Siostra Monika przebywała w Częstochowie przy ul. Św. Barbary 52. W roku 1971 decyzją władz zakonnych została przeniesiona do Wspólnoty Sióstr przy ul. 3 Maja w Częstochowie. Pracowała przy obsłudze księży biskupów: Miłosława Kołodziejczyka, Antoniego Długosza oraz Jana Wątroby. Z uwagi na podeszły wiek i słabnące siły fizyczne, dnia 30.08.2007 r. powróciła ponownie do Wspólnoty przy ul. Św. Barbary 52. We wspólnocie pomagała Siostrom w różnych pracach, na ile zdrowie na to pozwalało. Swoją obecnością, modlitwą ofiarną pracą i cierpieniem oraz pogodą ducha, dawała przykład radosnej służby Bogu i bliźniemu.

Ostatni etap Jej życia szczególnie naznaczony był krzyżem i cierpieniem. Po trudach ziemskiej wędrówki Pan zamknął Jej księgę życia, 8 września 2015 r., w Święto Narodzenia NMP. Kochana Siostro Moniko, pozostaniesz w naszej pamięci i naszych modlitwach na zawsze. Raduj się na wieki przed Obliczem Boga. Dobry Jezu, a nasz Panie…

Podziel się:

Oceń:

2015-09-11 15:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tyniec: pogrzeb o. Włodzimierza Zatorskiego OSB

materiał prasowy

Ojciec Włodzimierz był człowiekiem wielkiej wiary słowu, któremu służył – mówił w opactwie tynieckim abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. pogrzebowej o. Włodzimierza Zatorskiego OSB. Benedyktyn zmarł 28 grudnia w wieku 67 lat z powodu COVID-19.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Magister z aresztu na piątkę z wyróżnieniem

2024-06-28 06:47

KUL

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kuria biskupia warszawsko-praska o sprawie ks. Iżyckiego...

Kościół

Kuria biskupia warszawsko-praska o sprawie ks. Iżyckiego...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...