Reklama

Niedziela Legnicka

Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba

2025-06-24 13:12

Niedziela legnicka 26/2025, str. I

Pan idzie z wami przez całe życie – mówił pasterz diecezji

Monika Poręba-Zadrożna/Niedziela

Pan idzie z wami przez całe życie – mówił pasterz diecezji

Przy dźwiękach dzwonów, orkiestry i śpiewie, ulicami Legnicy przeszła procesja eucharystyczna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, popularnie nazywaną Bożym Ciałem, wierni wyruszyli z katedry do kościoła Świętej Trójcy, zatrzymując się przy 4 ołtarzach eucharystycznych. Pierwszy powstał przy katedrze, drugi przy I LO przygotowali ojcowie franciszkanie, trzeci na moście przy ul. Wrocławskiej – wierni z parafii św. Jacka, a czwarty stanął przy kościele Świętej Trójcy, która obchodzi jubileusz 120-lecia poświęcenia.

Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii nawiązał do nauczania papieża Leona XIV. – Papież podpowiedział nam taki oto kierunek dla Kościoła. Potrzebny jest nowy impuls w głoszeniu i w przekazywaniu wiary. Chodzi o umieszczenie Jezusa Chrystusa w centrum, jak w naszej monstrancji, o pomaganie ludziom w przeżywaniu osobistej relacji z Nim i w odkrywaniu radości Ewangelii. Po zakończeniu liturgii wyjdziemy w procesji na zewnątrz. Niech dzisiaj stanie się ona znakiem i przypomnieniem, że Pan jest z wami, bo idzie z wami przez całe życie aż do skończenia świata – mówił bp Siemieniewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Mszy św. wierni wyszli z katedry bramą jubileuszową, by przejść w procesji ulicami miasta. Tradycyjnie niesione były sztandary i chorągwie z wizerunkami świętych, dzieci sypały kwiatki, biły kościelne dzwony, a wierni przy akompaniamencie orkiestry śpiewali pieśni eucharystyczne. Monstrancję z Najświętszym Sakramentem do 4 ołtarzy nieśli: bp Andrzej Siemieniewski i bp Piotr Wawrzynek. Przy każdym z ołtarzy odczytywane były fragmenty jednej z Ewangelii, mówiące o ustanowieniu Eucharystii, czyli Ostatniej Wieczerzy oraz o rozmnożeniu chleba.

W uroczystości obok duchowieństwa, sióstr zakonnych, kleryków, obecni byli reprezentanci legnickich parafii, różnych grup i stowarzyszeń katolickich, nie zabrakło dzieci pierwszokomunijnych, młodzieży i całych rodzin. Co ciekawe, wielu wiernych idąc w procesji zabierało do domów gałązki z brzózek, które ozdabiały ołtarze. – To jest tradycja sięgająca średniowiecza. Ludzie bardzo często poświęcone w procesji gałązki, wbijali w pola, gdzie rosło zboże, by uchronić je od robactwa i nieurodzaju – powiedział Niedzieli Legnickiej ks. Marek Kluwak, liturgista. – Pamiętajmy, żeby nie popaść w jakąś formę zabobonów. Zawsze chroni nas Bóg i Jego błogosławieństwo. Myślę jednak, że warto kultywować te tradycje i urwać brzozową gałązkę, zanieść ją do domu i pomodlić się do Boga, żeby chronił od chorób i różnego rodzaju nieszczęść, które mogą nas spotkać – podkreślił ks. Kluwak.

Na zakończenie procesji bp Andrzej Siemieniewski podziękował za udział w uroczystości i udzielił uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź: Kościół mówi "non possumus" recydywie neobolszewii

Bożena Sztajner

W ubiegłym wieku Kościół katolicki postawił tamę agresywnemu komunizmowi. Dziś także mówi "non possumus" recydywie swoistej neobolszewii, która zamiast czerwonej gwiazdy na czapkach wymachuje emblematami z napisem „tolerancja” i „wolność” - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas gdańskich obchodów Bożego Ciała.

Więcej ...

Toruń: cudzoziemiec dokonał zabójstwa 24-latki ze szczególnym okrucieństwem

2025-07-17 05:59

Wikipedia

Prokuratura Okręgowa w Toruniu przedstawiła w środę podejrzanemu Yomeykertowi R.-S., którego ofiarą stała się 24-letnia Klaudia K., zmienione i uzupełnione zarzuty. Uznano m.in., że dokonał on zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a nie jak wcześniej - usiłowania zabójstwa.

Więcej ...

Chełmska Pielgrzymka Rowerowa Młodych w drodze do Rzymu

2025-07-17 16:18

Hans/pixabay.com

Blisko 30 osób uczestnicy Chełmskiej Pielgrzymki Rowerowej Młodych. Przed nimi trasa licząca niemal 2000 kilometrów. Pątnicy zamierzają dotrzeć do Rzymu 28 lipca, w dniu rozpoczęcia Jubileuszu Młodych, który odbywa się w ogłoszonym przez papieża Roku Jubileuszowym. Odbywa się on co 25 lat, a obecny przebiega pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...