Reklama

Niedziela Legnicka

Męskie poruszenie

Niedziela legnicka 23/2025, str. IV

Mężczyźni spotkali się, aby razem modlić się, posłuchać konferencji, świadectw i poznać się

Monika Poręba-Zadrożna/Niedziela

Mężczyźni spotkali się, aby razem modlić się, posłuchać konferencji, świadectw i poznać się

Ponad 600 mężczyzn przyjechało do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej do Krzeszowa na II Pielgrzymkę Mężczyzn Dolnego Śląska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkali się, aby umacniać wiarę, budować braterskie więzi i rozwijać męskie, katolickie środowisko. Reprezentowali różne grupy i stowarzyszenia katolickie. Obecni byli m.in. Mężczyźni św. Józefa, Wojownicy Maryi, Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia, Żołnierze Chrystusa, Mężczyźni św. Andrzeja Boboli, Rycerze zakonu Jana Pawła II oraz męskie róże różańcowe. Pielgrzymkę rozpoczęła konferencja pt.: „Prawda – Wolność – Dobro”, którą wygłosił o. Jerzy Morański SDS, następnie mężczyźni odmówili Różaniec i wzięli udział we Mszy św., której w bazylice Matki Bożej Łaskawej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

– Większość uczestników jest ze wspólnot. To są mężczyźni zaangażowani w budowanie swoich parafii, kościołów, rodzin, odpowiedzialni za przyszłość Kościoła, ale też świadomi tego, jak bardzo potrzebujemy Bożej pomocy – przyznaje biskup legnicki. – Od św. Józefa do Świętej Rodziny z Najświętszą Maryją Panną – taki jest szlak tych, którzy tutaj przybyli, aby na wzór św. Józefa odkryć na nowo swoje powołanie i angażować się w swoją naturalną rodzinę, czy w rodzinę Kościoła, już w mocy Ducha Świętego – dodaje bp Siemieniewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Piękna inicjatywa, rozwijająca się. Spotykamy się tu jako mężczyźni, aby razem pomodlić się, posłuchać konferencji, świadectw i, co najważniejsze, poznać się. W dzisiejszych czasach mężczyźni spotykają się z trudnościami związanymi z własną tożsamością, szukają autorytetów i kogoś, kto im powie, w którym kierunku ma pójść. Tu można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań – przyznaje Mariusz ze Wspólnoty św. Józefa. – Przyjechali mężczyźni z całego Dolnego Śląska, w różnych wieku, o różnym statusie materialnym, społecznym, reprezentują różne zawody, są wśród nas kawalerowie, mężowie, wdowcy, ale łączy nas jedno: modlitwa za rodziny i Ojczyznę – podkreśla Jacek Pasturak, współorganizator pielgrzymki mężczyzn. – Jest to coś, co mężczyzn umacnia. Jesteśmy w takim miejscu, gdzie możemy zanosić swoje intencje za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej i św. Józefa. Myślę, że to jest ogromna wartość i płynie stąd duża energia, która umacnia każdego mężczyznę i wystarczy na następne 12 miesięcy, do kolejnej pielgrzymki w maju przyszłego roku. Czy Krzeszów może stać się drugimi Piekarami Śląskimi? A czemu nie? Co nas zatrzymuje? – zauważa Mariusz Trębicki ze Wspólnoty św. Józefa.

Na pewno to spotkanie w Krzeszowie, na terenie diecezji legnickiej otwiera nowy rozdział, coś czego nie było tutaj na ziemiach odzyskanych. To jest silny element integrujący nas, mężczyzn, przez cały rok. Pan Jan ze wspólnoty Żołnierze Chrystusa na pielgrzymkę przyjechał po raz pierwszy i jak podkreśla, zarówno męskie wspólnoty i pielgrzymki są bardzo potrzebne, bo jednoczą ludzi. – To jest nasze życie. Jeżeli ktoś żyje Bogiem, jeżeli ktoś doświadczył działania Boga, to naturalnym jest, że chce się spotkać z drugim człowiekiem – wyznaje. Podczas pielgrzymki mężczyźni mieli okazję wysłuchać świadectwa Andrzeja Cwynara, męża, ojca, byłego bankowca, który obecnie prowadzi „Fundację dla Rodziny”. Był też czas na pracę w grupach i rozmowy indywidualne.

Kolejna Pielgrzymka Mężczyzn Dolnego Śląska do Krzeszowa odbędzie się 9 maja 2026 r.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-03 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitewna wędrówka po Kalwarii Krzeszowskiej

Przemysław Groński

Więcej ...

Prawda mówi nam o nas, o naszym życiu, o tym jaki jestem

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii Mt 10, 34-11,1.

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski