Pomysłodawcą i inicjatorem pielgrzymki była dr hab. Anna Marek-Kamińska, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, a zarazem prezes Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie. Prawie 600 pielgrzymów pokonało blisko cztery i pół tysiąca kilometrów, modląc się i koncertując w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. W pielgrzymce wzięło udział jedenastu kapłanów jako duchowych opiekunów. Pielgrzymi byli podzieleni na jedenaście autokarów, nocowali w różnych hotelach, ale spotykali się na codziennych Mszach świętych sprawowanych na trasie w sanktuariach i kościołach.
Śladami Jana Pawła II
Reklama
W ramach pielgrzymki realizowano projekt „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki”, którego organizatorem jest Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Inicjatywę wsparł marszałek województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. 32 chóry i 9 orkiestr z południowo-wschodniej Polski promowało podkarpackie dziedzictwo muzyczne i kulturowe, realizując projekt, którego celem było uczczenie 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II i pamięci o Papieżu Polaku. Po każdej Mszy św. miały miejsce piękne i wzruszające koncerty. W ich programie były utwory inspirowane polską tradycją ludową i sakralną, nawiązujące do dziedzictwa św. Jana Pawła II, a także do bł. Rodziny Ulmów. W repertuarze znalazła się także Msza Podkarpacka Dominika Lasoty oparta na melodiach ludowych Władysława Pogody. Projekt koordynuje dr hab. Anna Marek-Kamińska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Koncerty w drodze
Podkarpackie chóry i orkiestry koncertowały w Ołomuńcu w Czechach, w Padwie, Asyżu, Rzymie oraz austriackim Gleisdorfie. Główny koncert miał miejsce w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie, gdzie wykonano m.in. pieśń Totus Tuus Sebastiana Szymańskiego do słów św. Jana Pawła II oraz Hymn do Błogosławionej Rodziny Ulmów, którego autorem jest Marta Stącel, a aranżerem Tomasz Piątek. Przed koncertem celebrowano Mszę św., której przewodniczył bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. W Eucharystii wzięli udział muzycy, podkarpaccy samorządowcy i zaproszeni goście. W niedzielę 6 kwietnia pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. na Placu św. Piotra sprawowanej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia, na której niespodziewanie pojawił się Ojciec Święty Franciszek. Po Mszy św., a następnie przed wyjściem z Placu św. Piotra, odbyły się krótkie koncerty wzbudzając uznanie i zachwyt pielgrzymów z całego świata.
Dobro owocuje
Patronat nad pielgrzymką sprawował bp Jan Wątroba we współpracy z redakcją Niedzieli Rzeszowskiej i obsługą medialną Radia „Via”. Obsługę logistyczną pielgrzymce zapewniło biuro pielgrzymkowo-turystyczne EL Holiday z Rzeszowa.
Radośni i szczęśliwi, pełni duchowych przeżyć i głębokich wzruszeń, późnym wieczorem 8 kwietnia wróciliśmy do swoich domów i parafii. Niech zasiane w czasie pielgrzymki dobro owocuje. Do zobaczenia w rzeszowskiej katedrze w niedzielę 18 maja na Mszy św. i koncercie w 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i w 25. rocznicę sakry biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby.