Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Namaluj, jak zostać świętym

O. Józef Andrasz

Maria Mółka

O. Józef Andrasz

Do 5 maja można nadsyłać prace na konkurs plastyczny pt. „Co robić, aby zostać świętym?”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do udziału zaprasza dzieci Fundacja „Andrasz”, działająca w Wielogłowach k. Nowego Sącza. Proponują: pomyśl, „co robić, aby zostać świętym?”, i przelej to na papier! – Inspiracją mogą być życie i działalność sługi Bożego o. Józefa Andrasza, jezuity – podpowiadają organizatorzy.

Konkurs jest szansą na to, żeby dzieci odkryły swą kreatywność. Obecnie wiele czasu spędzają przed ekranami komputerów czy smartfonów. Teraz mają powód, aby oderwać się na chwilę od świata on-line i nawiązać lepszy kontakt na żywo z innymi ludźmi. – Malowanie prac niech będzie okazją do rozmowy – zachęca artysta plastyk Stanisław Szarek, szef artystyczny konkursu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co to znaczy być świętym?

Takie pytanie będą stawiać sobie osoby, które postanowią stworzyć prace w ramach konkursu. Do tematu pt. „Co robić, aby zostać świętym?” można podejść na dwa sposoby. – Pierwszy z nich jest łatwy – zauważa plastyk i wyjaśnia: – Można przejrzeć życiorysy różnych świętych i sugerując się tym, co robili, narysować konkretne postaci, swoich patronów czy pokazać w pracach ich atrybuty.

Reklama

Ale można wybrać też trudniejszy sposób. – Nawet do tego zachęcam – przyznaje p. Szarek i wyjaśnia: – To bardziej osobiste podejście, angażujące bliskich i rodzinę. Porozmawiaj z rodzicami, babcią, dziadkiem, księdzem lub katechetą, a może też koleżanką czy kolegą. Mogą to być też inne osoby z twojego otoczenia. Zapytaj ich o to, co oznacza dla nich świętość.

Sługa Boży

Organizatorzy konkursu podjęli tę inicjatywę ze względu na otwarty w lutym br. w archidiecezji krakowskiej proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza, któremu od tego czasu przysługuje tytuł sługi Bożego.

Jezuita spowiadał, był kierownikiem duchowym m.in. kilku osób, które po śmierci zostały uznane za święte lub błogosławione. Chociaż sam nie został jeszcze wyniesiony przez Kościół na ołtarze, to jego działania są postrzegane jako bardzo ważne. To on namawiał s. Faustynę Kowalską do tworzenia regularnych notatek z objawień Jezusa, dziś znanych jako Dzienniczek św. Siostry Faustyny. Przyczynił się do rozpoczęcia i rozwoju kultu miłosierdzia Bożego. Był także kierownikiem duchowym bł. Anieli Salawy, bł. Marii Klemensy Staszewskiej, sługi Bożej Pauli Zofii Tajber czy s. Kaliksty Piekarczyk. – Chcielibyśmy rozpropagować osobę o. Andrasza – przyznaje Dorota Hedwig z Fundacji „Andrasz”. Podkreśla: – To był wyjątkowy człowiek o wielu charyzmatach!

Ojciec Andrasz jest związany z Sądecczyzną, ale wciąż niewiele osób o tym wie. Chodzi nie tylko o miejsce jego narodzin, czyli Wielopole. Jako dziecko uczył się w Nowym Sączu, a powołanie kapłańskie najprawdopodobniej rozeznawał w parafii Ducha Świętego. – Ojciec Andrasz był Sądeczaninem, leży nam więc na sercu to, żeby coraz więcej ludzi go znało, żebyśmy mogli cieszyć się i chwalić takim rodakiem – zaznacza p. Dorota.

Jak wziąć udział w konkursie?

Do konkursu mogą się zgłaszać dzieci i młodzież ze szkół podstawowych. Prace będą oceniane w czterech kategoriach wiekowych – organizatorom zależy na jak najbardziej sprawiedliwej ocenie nadesłanych dzieł plastycznych. Każdy obrazek powinien mieć tylko jednego autora. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby malowanie było np. częścią lekcji w szkole lub zabawy we wspólnotach dziecięcych. Bardzo ważny jest format; prace można tworzyć tylko na arkuszach A3. Gotowe dzieła należy przesyłać do 5 maja na adres: Fundacja „Andrasz”, Wielogłowy 4, 33-311 Wielogłowy. Regulamin konkursu na: andrasz.pl/2025/03/20/konkurs-plastyczny.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-01 17:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O tych, co wytrwali

Niedziela Plus 50/2023, str. IV

M.F.S./Niedziela

To był trudny czas, ale dzięki Bogu wróciliśmy wzmocnieni – powiedział ks. dr Kazimierz Fąfara.

Więcej ...

Dramatyczne świadectwa z Gazy – Lekarze bez Granic o głodzie i śmierci

2025-07-26 16:25

Adobe Stock

Brak żywności, wody i pomocy medycznej. W takich warunkach od miesięcy funkcjonują lekarze i mieszkańcy Strefy Gazy. Pracownicy Lekarzy bez Granic (MSF) alarmują: głód stał się bronią wojenną w konflikcie Izraela z Hamasem, a ci, którzy próbują zdobyć jedzenie, giną od kul.

Więcej ...

Papież apeluje o zawieszenie broni i poszanowanie prawa humanitarnego w Strefie Gazy

2025-07-27 14:04

Vatican Media

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój, pozdrawiał starszych i młodzież, a także grupy wiernych obecne na placu św. Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa