Reklama

Niedziela Częstochowska

Klucz do dobrego słowa

Parafianie nie przeszli obojętnie obok doby nawiedzenia

Karol Porwich/Niedziela

Parafianie nie przeszli obojętnie obok doby nawiedzenia

Po głoszonych misjach otworzyłam się. Był moment, że straciłam zaufanie do Kościoła, byłam zbuntowana, a nawet myślałam o odejściu – zwierza się krótko przed przybyciem Ikony Nawiedzenia Halina Bajer.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek 10 marca Matka Boża w swym jasnogórskim wizerunku dotarła do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie, na Lisińcu. Peregrynującą kopię cudownego obrazu wraz z parafianami oraz licznie przybyłymi księżmi powitał bp Andrzej Przybylski.

Droga do Boga

Misje parafialne w częstochowskiej wspólnocie opatrznościowo zbiegły się z początkiem Wielkiego Postu. Można się zastanawiać, co ma wspólnego Środa Popielcowa i pierwsza niedziela Wielkiego Postu z przybyciem Matki Bożej. Czy to jest do pogodzenia? W końcu podczas doby nawiedzenia przychodzi ikona, na której widzimy Dzieciątko Jezus. Szybko jednak okazuje się, że wszystko doskonale współgra. – Jesteśmy zaproszeni na pewną drogę dojścia do Boga. I ta droga to są boleści Matki Bożej, ale i Jej radości. W niesamowity sposób odkrywamy to też w naszej parafii. Każdego piętnastego dnia miesiąca rozważamy boleści, ale w każdy poniedziałek rozważamy radości Matki Bożej, i to są te „same” tajemnice. Ta sama tajemnica jest jednocześnie i tajemnicą bolesną, i tajemnicą radosną. I dlatego właśnie kontekst początku Wielkiego Postu współgra z tą rzeczywistością, że te tajemnice są tak mocno ze sobą zjednoczone i stanowią jedno – wyjaśnia proboszcz parafii ks. Janusz Wojtyla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziecięcymi oczami

Reklama

Rzeczywistość, w której dzisiaj żyjemy, jest zgoła odmienna od tej sprzed lat. Nie chcąc jej oceniać, czy jest gorsza, czy lepsza, zatrzymajmy się na tym, że jest inna. Zastanówmy się teraz nad udziałem najmłodszych w uroczystościach związanych z peregrynacją obrazu, jak również nad tymi nieobecnymi. Doskonale pomogą nam w tym doświadczenia ks. Wojtyli, przeżywającego nawiedzenie obrazu Matki Bożej już po raz drugi. – Pierwszy raz przeżywałem nawiedzenie, kiedy szedłem do Pierwszej Komunii św. Oczywiście, z tego okresu niewiele zapamiętałem, poza skojarzeniami ze zdjęć, które pozostały pewną pamiątką materialną tamtych wydarzeń. Trudno mi sobie nawet uświadomić, czy ja patrzyłem na obraz i go „widziałem”. A więc patrzę na tamto nawiedzenie przez pryzmat osób, które uczestniczyły w tym wydarzeniu. Dlatego myślę, że dzieci uczestniczące dziś w nawiedzeniu będą w przyszłości patrzeć na zdjęcia i uświadamiać sobie fakt udziału w tym ważnym wydarzeniu. Przybycie Matki Bożej będzie powracało w ich życiu, nawet jeśli nie zapamiętały całego kontekstu wydarzenia.

Marek Rupiński, przywołując swoje wspomnienia z lat 80., dzisiaj z takim samym entuzjazmem wita peregrynujący obraz. – Miałem wówczas 25 lat – to było zaraz po ślubie. Z kolei małżonka p. Marka – Wanda dostrzega, jak ważny jest udział dzieci w naszym życiu duchowym. Przypomina inną perspektywę, a w zasadzie dyscyplinę panującą w owych czasach: – Kiedy dzieci były małe, to nie było dyskusji, że nie idą do kościoła. Ubieraliśmy się wszyscy i szliśmy na Mszę św., a po przyjściu było śniadanie i całą niedzielę mieliśmy dla siebie.

– A ja chciałam tu być, bo widziałam dzisiaj na religii, jak to wygląda, i bardzo bym chciała zobaczyć to na żywo – zapewnia Natalka Najman, jeszcze przed przybyciem kopii cudownego obrazu. Przyszła z babcią, Dorotą Małolepszą. Bądźmy więc orędownikami nadziei, dawajmy osobisty przykład naszym najmłodszym i tym, których dzisiaj zabrakło. I zaświadczajmy, że było to jednak spotkanie z żywą osobą. A ci, co po latach, nawet przypadkowo, będą oglądać pamiątkowe fotografie, może zaczną poszukiwać istoty tego, co się tutaj wydarzyło.

Pan Bóg nas kocha

Reklama

Misje parafialne przed nawiedzeniem obrazu Matki Bożej prowadził franciszkanin z Wrocławia, o. Oskar Maciaczyk. Głoszonym słowem Bożym poruszył niejedno serce – jak zapewniają parafianie. – Myślę, że wszystkie treści, podejmowane w czasie misji, były bardzo cenne, bardzo wartościowe. To był niesamowity czas przygotowania na spotkanie z Matką, przypomnienia sobie o tym, jak Pan Bóg nas kocha, jak nas prowadzi przez życie, jak chce nas błogosławić, jak chce nas obdarzać swoimi łaskami i posyła nam swoją Matkę, najlepszą Matkę – opowiada Basia Judka, która wraz z mężem Jackiem i czwórką dzieci wita Matkę Bożą. – Tak zaplanowaliśmy czas, tak ułożyliśmy zajęcia dodatkowe, żeby wszystko było podporządkowane właśnie misjom parafialnym i nawiedzeniu Matki Bożej. Wierzymy, że będziemy zbierać owoce tego i bardzo nas to umocni w trudach codziennego życia i we wszechobecnym pędzie. Małżonkowie zgodnie przyznają, że dla nich ten czas jest powrotem do źródła, ponieważ odnowili przyrzeczenia małżeńskie i zawierzyli całą swoją rodzinę Matce Bożej. – Oczyszczamy się z każdego zła, z każdego grzechu, uznajemy, że Jezus jest naszym Panem i Zbawicielem. Wywyższamy krzyż w naszym domu, dajemy świadectwo dzieciom, zapraszamy je do tej misji – podkreśla Basia.

Halina Bajer dokonała już zwrotu we własnym życiu. Pozostaje pod wrażeniem słowa Bożego głoszonego przez franciszkanina. – Było o nas – o ludziach, o naszych problemach i o miłości Jezusa, bo tak zawsze rozumiałam Ewangelię. Przede wszystkim miłość Jezusa i objęcie Jego sercem całej ludzkości, która ufa i ma nadzieję, że nastąpi pokój. Pewien proces nastąpił już we mnie, nie tylko po misjach, ale już wcześniej... I te misje na pewno pomogły mi jeszcze bardziej się otworzyć – zwierza się parafianka.

Dariusz Talar uczestniczył w misjach parafialnych na tyle, na ile pozwalały mu czas i praca. Zaznacza, że misjonarz przekazywał słowo Boże bardzo logicznie, zwięźle i na temat. Na przywitanie Ikony Nawiedzenia p. Talar wziął wolne, bo wie, jak mocna jest obecność Matki Bożej w jego życiu. – Przez całe życie zawsze mi pomaga, dlatego dzisiaj przynoszę Jej osobiste intencje.

Jakub Duda obecny był podczas misji przy ołtarzu. Jest lektorem. – Myślę, że dzisiejsza uroczystość będzie fajnym zwieńczeniem tych przygotowań, które mieliśmy w ostatnim czasie. Misje dobrze przygotowały nas do tego wydarzenia. Bardzo charyzmatyczne konferencje i kazania, poruszające serca i dające wiele do myślenia. Misje odpowiedziały nam na nurtujące nas pytania: jak pogłębiać relację z Bogiem, jak przeżywać różne kryzysy. Dają taką nadzieję na przyszłość. Jestem po tym okresie wzmocniony.

Olga Kucharska należy do chóru parafialnego „Cantate Deo”, który po wielu latach przerwy powstał na nowo z inicjatywy proboszcza. Posługując śpiewem podczas powitania obrazu, ma nadzieję, że chór jak najpiękniej wybrzmi. – Śpiewamy już wiele lat, dużo ćwiczymy i staramy się robić wszystko z pasją i od serca – podkreśla chórzystka.

Klucz do dobrego słowa

Wielu parafian zostało poruszonych słowami zakonnika z Wrocławia. Proboszcz lisinieckiej parafii zaświadcza, że już pojawiają się pierwsze cuda nawrócenia. A my posłuchajmy, jaki jest klucz do głoszenia słowa Bożego. – Na pewno współczesny człowiek potrzebuje świadectwa i autentyczności – taki zresztą był Jezus. On tak nauczał, jak żył, i tak żył, jak nauczał. Był wewnętrznie spójny. My jesteśmy grzeszni. Bardzo wiele brakuje mi do Jezusa, On jest dla mnie niedoścignionym ideałem, ale jest dla mnie wzorem, jak należy głosić Ewangelię. Sama ludzka warstwa by tutaj nie wystarczyła. Można zdobyć gruntowne wykształcenie i opanować szkolne techniki retoryki, ale to nie wystarczy w głoszeniu słowa Bożego, bo ono jest, jak sama nazwa wskazuje, słowem Bożym. A ono wybrzmiewa wtedy, kiedy ludzkie słowo poczęło się za sprawą Ducha Świętego. Tak jak Maryja zrodziła Jezusa, Boga i człowieka – podsumowuje o. Oskar.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-03-18 13:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie do parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie

Archiwum Parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie

„Wierzę, że św. Jan Paweł II będzie Was wspierał i będzie pomagał waszej wspólnocie parafialnej” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, który 25 kwietnia przekazał w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wspólnocie parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Częstochowa gości stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

2025-07-15 14:59

Karol Porwich/Niedziela

1300 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” bierze udział w obozie wakacyjnym w Częstochowie. Wydarzeniu, w dniach 11-21 lipca, towarzyszy hasło „Jesteście moją nadzieją”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...